reportaj YO4BVZ

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

reportaj YO4BVZ

Mesajde YO8RNI » Dum Feb 15, 2015 6:54 am

http://www.viata-libera.ro/reportaj/63847-reportaj-viorel-ilisoi-cel-care-vorbe%C8%99te-cu-vantul
Probabil multi dintr voi l-ati citit deja, insa sunt convins ca nu toata lumea a dat de el,hi!
Sigur, articole despre radioamatori si despre pasiunea noastra s-au mai scris, insa majoritatea sunt fara nici o noima si sunt scrise doar la norma, sa aiba cineva cu ce umple spatiul pe vreun site sau sa-si justifice salariul in fata sefului :)
O fraza din reportajul de care vorbim care mi-a placut
E multă știință în hobby-ul ăsta. (Atât de multă, că poate să strice un text, dacă ai vrea să scrii despre el.)
Cam asa e cu alte reportaje...
Acuma, pentru noi e buna aproape orice aparitie prin media, mai aude lumea de noi, dar cu ce e diferit acest articol? E scris de unul din putinii reporteri adevarati pe care ii are tara asta, Viorel Ilisoi, botosanean de-al nostru, sic! :), iar asta se vede de la primele randuri.E printre putinele articole pe care le pot citi si radioamatorii fara sa se ia cu mainile de cap!Poate chiar singurul.E o poveste despre un radioamator, despre care, recunosc, eu nu stiu nimic, cred ca sunt prea nou in bransa asta si nici macar nu l-am gasit pe qrz.com,hi!Asta apropo de cei care considera ca daca nu esti pe qrz nu existi :) Insa cu siguranta o sa incerc sa ma intalnesc cu el cand oi avea drum prin zona!
Va recomand cu caldura si alte reportaje scrise de Viorel Ilisoi, veti uita o clipa de rahatul de presa-scrisa, vorbita, online etc... din tara asta!

73!
Bob

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde YO6EX » Dum Feb 15, 2015 8:37 am

@ YO8RNI:
Ai dreptate, un articol scris cu talent, pe care l-am citit cu placere.
Spre deosebire de alte scrieri despre radioamatori si radioamatorism...

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde yo3gfh » Dum Feb 15, 2015 9:48 am

Si mie mi'a placut mult, pacat ca n'a facut poze la antena aia ungureasca :)
Un reportaj scris cu talent, in limba romana. Mie mi'a placut "Prin țeava aia înfiptă în cer vorbește cu toată lumea"

FB RPRT, OM Viorel!

73,
Adrian

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde yo5ajr » Dum Feb 15, 2015 10:59 am

Reporterul Viorel Ilisoi merita toata recunostinta. Este un reporter "pur sange" care stie sa se informeze mai intai despre ce vrea sa scrie in antipod fata de alti "confrati" in meserie. Ar fi bine dr om Bob sa inviti pe Ilisoi la o activitate a voastra pre cum a fost CQWW 160m. Daca as dispune de fonduri chiar as angaja pe V.Ilisoi redactor si reporter la revista "Radioamator" cu un salar de 1835 de Eu/luna. 73 de Miki

YO4REC
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 25, 2010 9:14 pm
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde YO4REC » Dum Feb 15, 2015 5:11 pm

@ YO3GFH

Adrian, fotografiile realizate cu ocazia acestui interviu, nu au fost postate in editia electronica a cotidianului "Viata libera" . In schimb in editia tiparita, au aparut cateva poze, chiar si una cu pilonul respectiv, sper sa nu gresesc daca spun ca e unul din pilonii adusi in YO, de YO5OVM.
Reportajul respectiv, cel din editia tiparita, poate fi vazut in format pdf, la adresa :
http://glaris.ro/ReportajYO4BVZ.pdf
Viorel Ilisoi este un reporter cu adevarat talentat, un ziarist profesionist, multe din reportajele domniei sale, s-au transformat in carti de succes. Acest reportaj se vrea a fi o descriere cat mai apropiata de realitate a unei pasiuni ce ne uneste pe multi dintre noi, radioamatorismul.
Ma bucur ca acest reportaj, poate fi citit cu placere atat de radioamatori, cat si de o persoana care de abia aude ca exista si la noi in Romania, oameni pasionati de radio.
In afara de talentul dn-ului Ilisoi, consistenta acestui reportaj, e data de sutele de intrebari adresate atat lui Nea Nicu - YO4BVZ, cat si mie, in cursul a doua zile.
Nu mai amintesc aici si de documentarea reporterului, despre ce reprezinta hamradio, atat in YO cat si in lume. Cred ca vor urma si alte articole, pe aceasta tema, bineinteles cu acelasi autor talentat. As vrea sa-mi imaginez, cum ar fi daca as reusi sa inoculez "microbul" pentru radio, chiar dn-ului Ilisoi. Ar fi un bun mesager al pasiunii noastre, pentru media din Romania.
Nu as avea un raspuns, nici pentru dn-ul Ilisoi, si nici pentru alta persoana, despre ineficienta conducerii FRR, care isi face un titlu de glorie din confectionarea unor legitimatii fara rost, din semnarea unui protocol cu ISU, care nu a fost gandit pentru o reala RNU a radioamatorilor.
Este trist si ca in urmatoarea perioada, va avea loc Adunarea Generala a FRR. Asa cum suntem deja obisnuiti, delegatii nu vor sti decat in ziua sedintei, ce se va discuta si eventual vota.
Poate in "ceasul al doisprezecelea" fiecare membru afiliat al FRR, va primi si ceva documente, despre ce se va discuta in respectiva adunare.
Dar cred ca asta este un vis al meu, poate si al altora, oricum eu inca astept raspunsuri la interpelari trimise prin toate metodele la FRR, Fax, telefon,e-mail, comunicare personala.
Vorbesc de intrebari adresate, acum cativa ani ... speranta moare ultima ... FRR oare mai traieste ? Am deviat cumva subiectul, dar sunt linistit, dupa lecturarea minunatului reportaj, o sa trecem in uitare tot ce nu e tocmai OK, si sa ne reamintim doar ca suntem RADIOAMATORI.

73 de YO4REC Lucian

Poate e bine sa mai reamintesc adresa unde se poate lectura varianta electronica a reportajului:
http://www.viata-libera.ro/reportaj/638 ... -cu-vantul

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde yo8cln » Dum Feb 15, 2015 5:37 pm

Reportajul este deosebit ! Felicitari ! Poate i-i trasmite cineva si autorului. Cit despre AG... cu scuzele de rigoare dar, voi votati cum vi se comanda nu noi ! No comment ! 73 ! de yo8cln.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde YO8DHD » Dum Feb 15, 2015 5:43 pm

YO4REC scrie:As vrea sa-mi imaginez, cum ar fi daca as reusi sa inoculez "microbul" pentru radio, chiar dn-ului Ilisoi. Ar fi un bun mesager al pasiunii noastre, pentru media din Romania.


Ca un fapt divers. Viorel a facut armata la transmisiuni la Alba Iulia, in timpul stagiului militar chiar fiind un telegrafist bun.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: reportaj YO4BVZ

Mesajde yo5ajr » Dum Feb 15, 2015 6:35 pm

yo8cln scrie:Reportajul este deosebit ! Felicitari ! Poate i-i trasmite cineva si autorului. Cit despre AG... cu scuzele de rigoare dar, voi votati cum vi se comanda nu noi ! No comment ! 73 ! de yo8cln.

Ghita - Ghita, daca vrei sa arunci oalele crapate, nefolosite - mai intai trebuie sa inlocuiesti altfel mananci hrana rece. Unde poti cumpara oale noi?????


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori