Dr.Ulrich Rohde N1UL & DJ2UR

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Dr.Ulrich Rohde N1UL & DJ2UR

Mesajde 4x1ad » Dum Feb 22, 2015 11:58 am

Citesc in stirile ARRL de astazi ca Prof.Dr.-Ing. Ulrich Rohde, N1UL & DJ2UR, a primit prestigiosul premiu stiintific "Rabi Award" de la IEEE (Organizatia mondiala a inginerilor electronisti si electrotehnici). Premiul a fost acordat pentru contributia majora in dezvoltarea standardelor de frecventa atomice si moleculare. Rabi Award se adauga la numeroase alte premii stiintifice, doctorate onorifice si alte recunoasteri ale contributiei la dezvoltarile tehnologice din ultimele decenii. Actualmente, Dr. Rohde este presedintele a doua corporatii, Synergy Microwave Corp. si Communications Consulting Corp.. El este totodata unul din actionarii principali si membru in conducerea stiintifica a celebrei firme Rohde & Schwarz infiintata in anii '30 de tatal sau Dr.Lothar Rohde si Dr.Hermann Schwarz.

Trebuie mentionat ca printre lucrarile lui stiintifice si numeroasele materiale publicate, figureaza contributii deosebite in domeniul puritatii spectrale ale oscilatoarelor din emitatoare si receptoare, prin dezvoltarea si imbunatatirea sintetizatoarelor cu zgomot de faza foarte redus. Multe din tehnologiile actuale VCO, VCXO, DRO, CCPR etc., sunt bazate pe munca de cercetare stiintifica a doctorului Ulrich Rohde.

Nu putine echipamente pentru radioamatori au folosit sau s-au inspirat din cercetarile prestigiosului cercetator. Amintesc transceiverul Kachina 505, Ten-Tec Orion I & II, Omni VI & VII, Elecraft K3 dar si cele rezultate din colaborarea lui cu firma ICOM: IC-7600, 7700 si 7800.

Dr.Ulrich Rohde a publicat de-a lungul anilor si multe articole in revistele QST si QEX, preluate si de RadCom, CQ DL si FunkAmateur, majoritatea despre imbunatatirea performantei receptoarelor. A prezentat nu putine materiale la Forumurile tehnice de la Dayton Hamvention. Am avut si eu placerea sa-l ascult in urma cu ani de zile la Dayton, vorbind despre influenta zgomotului de faza asupra performantelor dinamice ale receptoarelor si am ramas profund impresionat.

Iata stirea originala: http://www.arrl.org/news/ulrich-rohde-n ... ieee-award

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Dr.Ulrich Rohde N1UL & DJ2UR

Mesajde YO9CHO » Dum Feb 22, 2015 1:49 pm

Salut Morel, eu as mai adauga si faptul ca este Profesor la Universitatea din Oradea.

Imagine

Imagine

alte detalii la: http://www.tu-cottbus.de/fakultaet3/de/ ... rohde.html

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Dr.Ulrich Rohde N1UL & DJ2UR

Mesajde 4x1ad » Dum Feb 22, 2015 2:39 pm

@YO9CHO: intr-adevar, detine si titlul onorific "Doctor Honoris Causa Professor"al Universitatii din Oradea. Cred ca am mai discutat aspectul acum cativa cand am mai scris ceva despre istoria firma Rode & Schwarz.

73 de Morel, 4X1AD, ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori