Open House la NR4M

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Open House la NR4M

Mesajde n2yo » Lun Aug 24, 2015 9:53 am

De doua-trei ori pe an Steve NR4M organizeaza mici sedinte de radioamatori "open house" la amplasamentul statiei sale multi-multi la care poate participa oricine. Sambata 22 august a fost cea mai reusita activitate de acest fel, sub acoperisul statiei de concurs adunandu-se aproximativ 100 de persoane - radioamatori, sotii, copii, prieteni.
Scopul acestor evenimente este in primul rand familiarizarea radioamatorilor mai putin avansati cu tehnicile de operare in concursurile de anvergura, introducerea noilor radioamatori sau a celor care s-au mutat recent in zona, la activitatile clubului PVRC, dar si socializarea si petrecerea placuta a catorva ore bune intr-un mediu destins. Unul dintre cei prezenti primise licenta de radioamator cu doar cateva ore in urma si ca sa nu-si uite indicativul alocat si-l scrisese cu pixul pe brat: KC3FKL.
Mark KD4D si Mark N2QT au facut demonstratii practice de operare folosind tehnici SO2R in CW si respectiv RTTY, iar traditionalul tur al campului de antene a fost condus de Larry K7SV.
Fireste am fost si eu prezent, iar timpul a trecut pe nesimtite. Cateva poze si un text in limba engleza se gasesc la adresa http://nr4m.com/node/184.

73s de Ciprian N2YO
Fişiere ataşate
IMG_0228.jpg
Open House la NR4M
IMG_0228.jpg (105.04 KiB) Vizualizat de 2041 ori

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Open House la NR4M

Mesajde yo8cln » Lun Aug 24, 2015 12:23 pm

Extraordinar , Ciprian ! Cine are ochi sa vada si urechi sa asculte , poate invata multe din astfel de exemple . 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori