Ce competitie a avut loc in 2-3 iulie 2016?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Ce competitie a avut loc in 2-3 iulie 2016?

Mesajde YO4BKM » Dum Oct 16, 2016 8:44 pm

Nu este o întrebare a vreunui concurs „Cine știe câștigă”. Urmărind comentariile pe marginea competițiilor de UUS am fost intrigat de săraca participare a asociațiilor străine cu loguri la YO DX UUS din 2-3 iulie dar și la alte competiții internaționale din YO ca Memorial YO7VS 144 MHz din 3-4 septembrie. Căutând explicații, am dat și de http://www.contestvhf.net/images/storie ... 016_v1.pdf
unde, la pagina 8 (luna iulie) apar in zilele de 2-3 iulie 30 de competiții europene pe UUS (două din ele numai în 2 sau 3 iulie iar altele doua cu competiții sub 70 de MHz). Printre cele cu 144 MHz și peste figureaza și Romania cu competiția Cupa Moldovei-Full Days of Summer, manager YO8WW. La pagina 10 apare că pe 3-4 septembrie nu se desfășoară decât IARU 144 MHz, în alte zile apar concursuri ale altor țări, chiar vecine. Acest document al IARU a fost actualizat pe 17 februarie 2016.
Am căutat să aflu și cine ar fi putut face aceste încurcături. Consultând statutul IARU la http://www.iaru.org/constitution.html se află că
1. The membership of the IARU shall consist of its Member-Societies.
2. There shall be only one Member-Society representing a country or separate territory.

Deci nu persoane, nu cluburi, nu asociații paralele etc.
Consultând statutul FRR la http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=18 descopăr că la art. 74 lit. c președintele FRR reprezintå federatia în relatiile cu autoritåtile publice, cu forurile similare din alte tåri, cu Uniunea Internationalå de Radioamatorism (I.A.R.U.) precum si cu alte persoane fizice sau juridice din tarå sau stråinåtate, în limita mandatului acordat de Consiliul de Administratie. Mai aflu că există comisia centralå de preså, propagandå pentru radioamatorism si relaţii cu societåti similare din alte tåri;, alături de comisiile de US, UUS, diplome și concursuri etc. La art. 85 se arată că Atributiile colegiilor si comisiilor centrale sunt cele prevåzute în regulamentul de ordine interioarå al federatiei., de aici începe misterul, nu se mai poate afla nimic concret.
Totuși niște lucruri sunt clare. Conform prevederilor din statut, cine a putut anunța la IARU un concurs inexistent, cu un managaer inexistent pe 2-3 iulie? Nmai președintele. Cine ar fi trebuit să anunțe și nu a anunțat concursul Memorial YO7VS din 3-4 sept? Tot președintele. Cine trebuia să aibe relații cu societăți similare din alte țări? Comisia de presă, propagandă etc. Nu alții. Se poate verifica cum și-au făcut datoria acești factori?
Cred că prin cele arătate responsabilii acestor competiții cu caracter internațional au cules destule pe mai mai multe planuri: bobârnace nemeritate din YO dar și indiferență din partea asociațiilor din străinătate pentru care erau niște necunoscuți. În termeni diplomatici, nu aveau nicio acreditare, acreditarea fusese pasată la altcineva sau nici nu fusese acordată.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Ce competitie a avut loc in 2-3 iulie 2016?

Mesajde yo5ajr » Dum Oct 16, 2016 11:06 pm

Chiar nu se trezeste nimeni? Chiar se poate manevra si prosti o comunitate de radioamatori? Se pare ca este posibil din cauza masei "inerte" de radioamatori creduli (sa ma ierte exceptiile) Din cele postate mai sus de Tavi se genereaza o sumedenie de intrebari care frizeaza serios credibilitatea conducerii FRR care este ca o stana fara ciobani....doar oile tacute victime sigure la...."lupii destepti". (o varianta a baietilor destepti)
In calendarul competitional VHF UHF 2016 concursul INTERN "Cupa Moldovei" organizat de YO8KGB, manager YO8WW figureaza programat in 16 - 17 Iulie 2016, identic cu calendarul din "hamradio.ro"
Pe paginile calendarului IARU concursul "Cupa Moldovei" figureaza pe data de 2 - 3 Iulie ora 14 - 14 UTC. iar ca manager figureaza YO8WW.
Nuvreau sa influentez pe nimeni, doar folositi logica si formulati intrebarile.
- Cine a mandatat pe YO8WW sa posteze la IARU de la sine putere aceste date si la rang international?
- De ce difera datele calendaristice?
- Cum de data anuntata la IARU cu "Cupa Moldovei" coincide cu concursul "Championship VHF UHF al Romaniei" organizat de FRR?
Si apoi mai mira YO5OCZ Lci ca nu trimit loguri la noi participantii straini?

Se mai pot naste multe intrebari la care raspunsul veti primi niciodata doar daca nu sesizati MTS si forurile competente pentru falsuri. O alta poveste urata - ce a fost urmarit prin aceste "manevre"? Care a fost scopul? Ca de floarea marului nimeni nu face asa ceva.
Sa nu uitati concursul recent de RTTY care se pare ca pute pe la districtul 8.
Nu mai cereti capul lui Motoc - demolati templul minciunilor.
Curaj fratilor. 73 de Miki

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Ce competitie a avut loc in 2-3 iulie 2016?

Mesajde YO3ITI » Lun Oct 17, 2016 12:26 am

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:45 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Ce competitie a avut loc in 2-3 iulie 2016?

Mesajde YO8TK » Lun Oct 17, 2016 1:51 am

YO3ITI are mare dreptate.
Se pare ca unora le place jocul acesta.
YO5OCZ a stiut unde se baga.
Eu nu-l inteleg pe YO5AJR. Care-i rolul lui in aceasta ecuatie?

Concursul Cupa Moldovei in UUS a avut loc la data stabilita.
Ce nu este clar?
Responsabilul cu UUS din FRR trebuia sa verifice datele din calendarul competitional si sa le corecteze.A avut la dispozitie cateva luni bune pana la inceperea competitiilor UUS.
Din cate stiu YO5OCZ a preluat aceasta responsabilitate la inceputul anului 2016,concursul a avut loc in iulie.Oare nu a avut timp sa corecteze aceasta neconcordanta sau nu a vrut?
Si multe multe alte lucruri necorectate.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Ce competitie a avut loc in 2-3 iulie 2016?

Mesajde yo5ajr » Lun Oct 17, 2016 9:38 am

De fapt Miron are dreptate, toti avem dreptate. Aici incepe consumul virtual al unui drog virtual care in afara ca iti creaza o buna dispozitie virtuala altceva nu rezolva. Ma ichid in turnul meu de fildes de unde jovial si cu un zambet sarcastic pe buze ma uit in valurile murdare de jos, convins ca eu sunt deasupra "gloatei" in care misuna si fac prapad "Lupii (pardon - hienele) destepte" infulecand onestitatea, pasiunile curate, cinstea....doar noi suntem feriti...!? "Adio arme", sa visam frumos, sa fetisizam cele trei maimute de pe noptierele noastre apoi intr-o dimineata nu ne mai trezim, plecand dincolo (consultati rubrica de SK in aceasta luna!) fara sa am fi avut sansa sa spunem, sa dovedim cat am iubit aceasta pasiune nobila, radioamatorismul in loc sa fi spus cu curaj...."eu cand vreau sa fluier...fluier!) Pentru Miron si pentru toti care se retrag in "turnul de fildes" recomand: Pink Floyd - Another Brick In The Wall (HQ) dar si: Chris Rea - The road to hell (long version CD) HD pentru text in special. 73 de Miki


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori