Stratospherium II - 2012

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Stratospherium II - 2012

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 06, 2012 7:20 pm

Anul trecut, experimentul Stratospherium, realizat de “Stiinta si Tehnica” si ROSA, la care a participat si echipa YO3KSR a fost un succes.
Nu am doborat vreun record mondial dar am aratat ca se poate.

Urmneaza sa mai aratam o data, acum insa va invitam si pe voi sa participati!

Cel de-al doilea balon Stratospherium este pregatit de zbor. Va fi lansat de aceeasi echipa, adica de catre Revista “Stiinta si Tehnica” si ROSA, cu suportul tehnic in localizare si urmarire oferit de Societatea Romana a Radioamatorilor prin radioclubul YO3KSR.

Cel de-al doilea zbor va avea o componenta stiintifica mult crescuta fata de primul zbor, incluzand proiecte propuse de elevi si studenti. In acelasi timp, avem in vedere utilizarea unei frecvente pentru urmarire si localizare alese astfel incat sa permita urmarirea de la sol in conditii mult mai bune ca la zborul precedent.

Lansarea va avea loc sambata 4 august cu rezerva 5 august.
Daca perioada aleasa va fi defavorabila din punct de vedere al conditiilor meteo (ploaie, vant puternic), lansarea va avea loc la urmatorul sfarsit de saptamana, adica 11-12 august.

In premiera, radioamatorii romani au posibilitatea sa instaleze propriile module experimentale in nacela!

Ce trebuie sa faceti? Simplu, sa ne trimiteti proiectele dumneavoastra. Propunerile pot sa fie facute individual sau sa vina din partea unui radioclub.

Radioamatorii care doresc sa participe la zbor cu un proiect (sau mai multe), trebuie sa respecte cateva conditii.
In cazul in care se propun mai multe proiecte, acestea vor trebui sa se incadreze in ansamblu, in conditiile tehnice ce urmeaza:

Conditii tehnice pentru proiect(e):

Dimensiune exterioara: 50 mm x 50 mm x 25 mm – format paralelipipedic; dimensiunile includ si carcasa in care va fi montat proiectul.
Greutate: max 150 gr. inclusiv carcasa.
Alimentare electrica: Modulul poate avea alimentare proprie sau se poate alimenta la sursa nacelei (11-15 V, max.200 mA, limitare de curent).
Tip conector pe proiect: JST “tata” ( http://bit.ly/I7ai63,%20http://bit.ly/IyClim)
Interdictii: se interzice prezenta in proiectul propus a materialelor explozive, inflamabile sau care genereaza temperaturi crescute ce depasesc 60 grade Celsius in timpul functionarii.
De asemeni, sunt interzise componentele detasabile in timpul zborului precum si fiintele vii si echipamentele care genereaza vibratii de natura sa se transmita la celelalte module instalate in nacela.


Alegerea proiectului care va “zbura” va avea loc in doua etape: selectia si verificarea

Selectia (Vor fi selectate 3 proiecte, urmand ca acestea sa participe la urmatoarea etapa):

Propunerile dumneavoastra trebuie transmise in format document (doc, rtf, pdf) si sa nu depaseasca 15 pagini si care sa cuprinda:

1. obiectivul/obiectivele experimentului;
2. 
modelul teoretic (eventual, rezultate anterioare obţinute de alte echipe);
3. schema instalaţiei experimentale;
4. rezultatele experimentale așteptate;
5. 
modul de tratare/analiză a rezultatelor experimentale după zbor;
6. erorile experimentale posibile/modul de evitare a acestora;
7. 
date de identificare/contact (nume complet, adresă de e-mail, număr de telefon).

Proiectele se vor transmite la adresa de e-mail: yo3ksr@gmail.com.

Termenul limita pentru trimiterea propunerilor este 12 mai 2012.
Anuntul proiectelor castigatoare se va face la 20 mai 2012.
Criteriile de selectie vor fi:
-originalitatea ideii;
-valoarea rezultatului obtinut pentru comunitatea radioamatorilor;
-elementul de progres tehnic in domeniul radiocomunicatiilor.

Verificarea:
Cele 3 proiecte selectate vor trebui sa ajunga la echipa YO3KSR cel tarziu la data de 10 iunie 2012, ansamblate si gata de zbor.
Va avea loc verificarea functionarii precum si a eventualelor probleme de compatibilitate EM si electrica cu celelalte module din nacela.
Din acestea va fi selectat proiectul/proiectele* care vor fi instalate in nacela si vor participa la Stratospherium II.
* sub rezerva respectarii dimensiunilor limita indicate mai sus ori in situatia in care exista spatiu disponibil pentru mai multe module.

Drepturi de Autor, Copyright si Proprietate

Proiectele sunt si raman proprietatea integrala a autorilor si a realizatorilor, acestia avand toate drepturile asupra lor.
Autorii proiectelor permit utilizarea informatiilor generice ce descriu proiectul, modul de functionare si rezultatul urmarit in materialele publicate de Societatea Romana a Radioamatorilor cu respectarea dreptului de autor.
Montajele trimise pentru a participa la zbor raman in proprietatea realizatorilor si acestia exonereaza echipa de lansare si control de orice responsabilitate asupra nefunctionarii sau deteriorarii survenite ca urmare a zborului.
In cazul in care este necesara efectuarea anumitor modificari pentru ca proiectul selectat sa se incadreze in parametrii limita definiti, autorul/constructorul va fi instiintat si efectua modificarile. In cazul in care acestea nu se pot face din cauza timpului limitat sau al necesitatii unor deplasari, va transmite toate informatiile necesare pentru ca echipa YO3KSR sa le efectueze.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Stratospherium II - 2012

Mesajde YO9CHO » Lun Mai 07, 2012 11:54 am

Salut Adrian.Raman sceptic si curios in ce a ce priveste "proiectele radioamatoricesti".Poate...nu am dreptate si m-as bucura nespus sa nu am.Succes echipei in al doilea experiment.73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Stratospherium II - 2012

Mesajde yo3hjv » Lun Mai 07, 2012 7:42 pm

Florin, echipa de la S & T si Florin (ROSA) au fost foarte receptivi fata de cererea noastra (SRR) ca la urmatorul proiect Strato sa poata fi deshis SI comunitatii de radioamatori, in mod special iar slotul de experiment dedicat radioamatorilor sa nu intre in competitia generala.
Acum nu ramane decat sa urmeze pasii prevazuti.
Vom vedea!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Stratospherium II - 2012

Mesajde yo3hjv » Dum Mai 20, 2012 4:23 pm

Preferam sa nu ai si sa nu am dreptate!
Comunitatea (oare merita acest nume?) radioamatorilor YO este complet neinteresata de astfel de experimente!
Iata o oportunitate ratata, in pofida declaratiilor sforaitoare despre cat de progresisti sunt radioamatorii romani...

Nu a fost trimis NICIUN PROIECT!
73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Stratospherium II - 2012

Mesajde YO9CHO » Dum Mai 20, 2012 10:36 pm

Trist...
Succes in ce urmeaza sa faceti!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Stratospherium II - 2012

Mesajde yo3hjv » Lun Mai 21, 2012 2:03 pm

Multumesc Florentin! O sa instalam noi o traznaie! Surpriza!
Ceea ce ma surprinde (oare?) este vivacitatea de care au dat dovada anumiti radioamatori in a critica si comenta ceea ce au facut altii dar acum, cand e vorba sa faca ei ceva, s-a asternut tacerea.
E pacat, sunt ocazii irosite! In alte tari se bat pe un locsor in payload-ul unui balon sau al unei rachete.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Stratospherium II - 2012

Mesajde yo3ggx » Lun Mai 21, 2012 3:09 pm

Buna Adrian,

Un asemenea "proiectel" nu se poate propune pe fuga si necesita ceva timp pentru limpezirea ideii, conceptie si punere in practica, plus testarile aferente. Cred ca timpul disponibil a fost mult prea scurt pentru o astfel de initiativa, foarte laudabila in opinia mea.
Din pacate putini dintre noi isi pot dedica un procent insemnat din timpul lor pentru pentru hobby.
Daca de exemplu am sti de azi ca peste un an va avea loc o astfel de lansare, sunt aproape convins ca veti avea de unde sa alegeti, sau in cel mai rau caz veti avea sigur un proiectel..:-)

Doar 2 saptamani pentru prezentarea ideii mi se pare cam putin. Eu nu m-as incumeta sa propun ceva pana cand nu as fi convins ca este si fezabil si eventual chiar sa am posibilitatea sa-l testez inainte.

Cu prietenie,
Dan YO3GGX


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori