Problema la statia TS-50S

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Vin Mai 05, 2017 3:46 pm

Draga Gratian,multam! mult pentru datele trimise,am sa ma uit cu atentie peste ele,dar acum abia am re-venit de la depanare,trebuie intii sa mininc si apoi ma apuc de re-montare.Revin cu rezultatele...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Vin Mai 05, 2017 5:48 pm

Da,din pacate,veste proasta,tot nu merge,adica circuitul respectiv merge in gol,se obtin circa -6,1V,dar cuplat pe unde se mai duce tensiunea asta,scade la circa -2,2V,tot e ceva,fiindca la inceput nu aveam nimic.Logic ar fi,din doua una,ori exista vreun consum anormal-in sensul de ceva mai mare decit ar trebui-pe undeva prin circutele alimentate de/din aceasta sursa,inca nu le stiu,nu m-am uitat dupa ele, ori sursa in sine are pe undeva rezistenta interna marita si astfel,chiar la un consum normal-nu stiu cit ar trebui sa fie-tensiunea scade sub limita de stabilizare a diodei Zenner de la iesire.In acesta situatie,pot face un lucru,iau o bateriuta de 9V de tipul 6F22,ii pun pe iesire un grup R-balast si o dioda Zenner de 6,2V,stabilesc regimul Zenner la mijlocul plajei admisibile de curent a diodei si cuplez treaba asta la/in circuit,in serie cu multimetrul pus pe miliampermetru la 0,2A,ca sa vad cit curent pretind circuitele alimentate cu aceasta tensiune.Daca pare exagerat de mult,poa'sa fie pe acolo un alt capacitor electrolitic cu pierderi mari,iar daca nu,in sensul ca curentul este acceptabil-rezonabil inseamna ca sursa e cu hiba si trebuie complect re-facuta.Va tin la curent pe masura operatiilor in functie de timpul disponibil.P.S.-Abia acum am observat,pe placuta verticala de A.L.C. din zona foarte apropiata,este aprins un mini-l.e.d. rosu de semnalizare,care sigur nu arde de bine-hi!,sa vad si ce-i cu el...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Vin Mai 05, 2017 9:51 pm

Pina cind voi gasi si voi lua un circuit integrat inversor de polaritate de tipul 7660 sau ceva similar, am cautat si am gasit un mic spatiu disponibil-destul de limitat dealtfel-pe placa superioara,in apropierea etajului originar,unde-destul de greu!-asi putea plasa o placuta cu montajul re-facut identic cu componente clasice miniaturale dar nu s.m.d.,cu care sa replic si sa substitui montajul originar.Va tin la curent...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Sâm Mai 06, 2017 11:05 pm

Tensiunea asta de -6,2V care la mine era disparuta,am facut-o sa apara in gol-dar scade la -2,2V in functiune-ajunge-printre altele-si la placuta verticala notata IC11 din imediata apropiere,pe care se aprinde si sta aprins permanent un mini-l.e.d. rosu punctiform,care semnifica ceva,fiind rosu,mai mult ca sigur ca o neregula.Imi poate scrie cineva ce anume neregula semnifica?

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3FEW » Dum Mai 07, 2017 8:55 am

http://www.conexelectronic.ro/ro/circui ... -7660.html
+3 conzi+ o placuta cu gaurele => maxim 15 lei..
Nu am trecut biletele RATB pt 182 sau 282.. In portiunea Pta Dorobantilor Maica Dnului au traseu comun.....
Dureaza mai mult drumul pana la magazin si intoarcerea decat constructia in sine..

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 07, 2017 9:42 am

Nu este vorba despre asta.S-ar putea ca defectiunea sa fi fost rezolvata inca de la bun inceput,dar eu sa fi fost indus intr-o grava eroare de un clip audio-video de pe Internet.Clipul respectiv dureaza circa o ora,chiar putin peste,iar spre sfirsitul lui apare si este rezolvata exact aceeasi problema ca si la mine. Problema este ca-se pare-si unii depanatori profesionisti mai pot gresi,si astfel pot induce in eroare si pe altii.Astfel,tipul respectiv din clip,pretinzind ca masoara tensiunea de -6,2V in punctul de masura TP6,care este o insulita circulara de cupru blanc,de fapt masoara foarte putin alaturi intrarea acestei tensiuni pe placuta IC11,pe cind in punctul de masura TP6 trebuie sa existe URx=-2,2V sau UTx=+2,7V.In momentul testului de dupa depanare,eu gaseam pe TP6 tensiunea de -2,2V,dar luindu-ma dupa clip, consideram-evident ca in mod eronat-ca tensiunea nu este buna si reparatia a reusit doar partial. Abia cind am luat-foarte greu,din cauza vederii precare-la "puricat"-hi! schema electrica de principiu,am constatat ca de fapt in acel punct nu trebuie sa fie constant -6,2V cum imi arata clipul,ci cele doua tensiuni diferentiate E-R de mai sus,asa ca mare! atentie la ce gasim pe Internet,chiar si cind vedem si auzim trebuie sa ne indoim-hi!

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3FEW » Dum Mai 07, 2017 9:57 am

Nimic nou sub soare.
Ce doar L....o, Teh...m si Con x C b dadeau scheme/cablaje gresit incomplete?

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 07, 2017 11:04 am

Da,foarte! adevarat,dar partea proasta este ca pina a sesiza si remedia defectul,adaptorul automat dedicat de antene de tipul KT-100 de la LDG a lucrat cu putere de r.f. mult marita la intrare,fapt care posibil sa-l fi afectat intr-un fel sau altul,ramine de vazut...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 07, 2017 5:22 pm

Am crezut ca am scapat mai usor,dar se pare ca nu-hi!.Puterile de iesire la emisie si-au revenit perfect la normal,in schimb cind trec cu modul de lucru pe CW,statia trece automat direct pe emisie.Daca cuplez jack-ul manipulatorului in spate la locul lui si apas cheia,nu am emisie si curentul creste forte putin.Asta ar fi una,a doua este ca nu mai am afisarea nivelului de putere de emisie pe bar-graf-ul afisajului l.c.d.,chiar daca am puterea nominala la iesire,care este sigura, fiindca o monitorizez cu aparatura externa.Are cineva idee ce-ar mai putea fi?

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 07, 2017 9:30 pm

Am uitat sa mentionez ca odata cu repararea circuitului sursei de -6,2V pentru A.L.C.,cu toate precautiile necesare am schimbat si bateria de 3V cu litiu,cea initiala originara de back-up pentru conservarea setarilor personale,care scazuse deja la limita inferioara a tensiunii,era la circa 2,8V.Nu ma pricep la programare,de aceea intreb daca schimbarea acestei baterii-deci pierderea setarilor initiale-ar putea afecta si programarea level-metre-lor pentru grade "S" si pentru puterea de iesire pe emisie care acum nu mai lucreaza deloc,in sensul ca nu mai indica absolut nimic,cu toate ca am si receptia si emisia perfect normale,testate pe toate benzile cu aparatura externa.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori