Problema la statia TS-50S

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO2AA » Mie Mai 03, 2017 7:10 pm

Acel multivibrator generator de tensiune negativă este o problemă la KENWOOD. Citiți postarea anterioară pe care am descris-o. Vă învârtiți în jurul problemei. Soluția este în subiectul descris de mine.
Ex YO2LRB

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde yo5oft » Mie Mai 03, 2017 8:03 pm

e o sursa de doi bani, formata din 22 de piese. chiar asa de greu vi se pare de depanat?

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Mie Mai 03, 2017 9:39 pm

@YO2LRB-Da,stiu,vi-am trimis-sau macar am incercat-hi!-un mesaj direct pe e-mail-ul dvs.. @YO5OFT-Da,perfect de acord,pentru cine are sculele potrivite pentru s.m.d.-uri,mina sigura si vederea perfecta,eu mai am-din pacate!-doar citeva luni de zile pina la virsta de 70 de ani,asa ca nu prea mai indeplinesc cam niciuna dintre conditiile suficiente dar si necesare de mai sus...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Joi Mai 04, 2017 1:25 am

Bloculetul respectiv este o gaselnita-zic eu-desteapta a proiectantilor japonezi de pe/la vremea aceea,care imbina intr-un singur circuit un oscilator R.C. simetric in contra-timp de tip multi-vibrator (F=20 KHz) cu un etaj final complementar de mica putere gen audio,care debiteaza intr-un redresor rapid cu dublare de tensiune (atentie!,dioda de jos este tiparita gresit,adica invers),urmat de un stabilizator simplu cu dioda Zenner si filtraj cu un grup capacitiv.Undeva apare si se manifesta o rezistenta interna serie mare,care limiteaza drastic curentul debitat,aducind dioda Zenner la limita inferioara a plajei de tensiune si curent,astfel ca la cea mai mica sarcina aparuta-cuplata tensiunea de iesire scade mult sub nivelul necesar de -6,3V,ajungind la doar circa -2,2V.Va tin la curent...

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde yo5oft » Joi Mai 04, 2017 5:25 pm

ar mai fi o modificare utila pentru acest convertizor, care va permite ca TS-ul sa functioneze in emisie corect si la alimentare de 11 volti. schimbati rezistentele R208 si R209 de la 22 kiloohmi la 18 kiloohmi.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Joi Mai 04, 2017 6:02 pm

Da,ar fi o modificare utila,de altfel a si fost folosita de unii care au vrut sa mareasca fiabilitatea circuitului,desi s-a dovedit ca practic nu prea a avut acest efect,sa vad ce pot face miine.73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO3AOE » Joi Mai 04, 2017 6:08 pm

In cazul acestei modificari,pentru pastrarea constanta a frecventei de oscilatie,trebuie simultan marita si valoarea capacitorelor de reactie pozitiva de la 2,2nF la 2,7nF.

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO2AA » Joi Mai 04, 2017 6:10 pm

Pentru YO5OFT problema asta a fost dezbătută cu modificarea celor două rezistențe NU MERGE ! De asta sa preferat în acest etaj de tensiune negativă să fie introdus un circuit 7660 care să funcționeze din prima dar și evitarea problemei pe emisie. Adică apariția unei purtătoare la frecvența înaltă peste modulația audio când se trece la emisie. Vai vai vai este atât de greu acest banal de circuit care controlează ALC-ul la emisie. Și apropo nu am primit nici un email. Probabil a-ți scris în altă parte YO3AOE. Recitiți postarea mai veche și rezolvați așa cum v-am descris problema acolo. Adresa mea este neschimbată: yo2lrb@yahoo.com
Ex YO2LRB

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde yo5oft » Joi Mai 04, 2017 10:58 pm

da, la TS-850 se poate rezolva frumos, ca convertizorul este un modul separat. la TS-50 totul este pe placa de baza, si nu prea ai loc sa bagi acolo o surubelnita, daramite un modul. Trebuie rezolvat convertizorul de pe placa, chiar daca-l defrisezi si pui toate piesele noi. convertizorul ala a functionat 10 ani de zile, daca ar fi fost conceput gresit ar fi crapat repede, inca in garantie. rezistentele nu prea se devalorizeaza, dar condensatoarele, tranzistoarele si zenerul da.

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Problema la TS-50S

Mesajde YO2AA » Vin Mai 05, 2017 1:33 pm

Vă salut, problema la TS50S cât și la alte aparate KENWOOD este foarte familiară. Circuitul de ALC în timp se degradează datorită celor trei condensatori electrolitici C194, 196 și 197 care sunt de 47 microfarazi la 16 volți dar și a celor două tranzistoare 2SC2712 care sunt componente SMD. Tranzistoarele se înlocuiesc cu BC846 sunt perfect identice și funcționale de asemenea ca cele originale. De asemenea se vor verifica tranzistoarele Q51, Q52 și Q53. Aceste tranzistoare sunt la stânga transceiverului lângă conectoarele CN16 și CN17. (The components are all surface mounted and on the back of the TX/RX Unit, under the radio to cover. At the rear left of the board are connectors
CN16 and CN17. On my rig a light spray of circuit cooler confirmed the problem area. Q51/Q52/Q53 form a small multivibrator and generate a referance voltage for the TX power AGC. If this voltage changes, the output power changes. AL7B ) Această informație este verificată și dată de radioamatorul Kim Deleuran care a descris modificarea pe http://www.mods.dk și AL7B amicul Richard, care a reparat mai multe Kenwood TS50S dar și alte tipuri de aparate similare de la KENWOOD.
O prezentare reală a unei reparații Kenwood TS50S o aveți aici de la utilizatorul de pe YOUTUBE care se numește Peter de la TRX Bench și adresa este: https://www.youtube.com/watch?v=6em059o ... e=youtu.be
Urmăriți cu atenție videoul de pe youtube pentru depanarea lui KENWOOD TS50S. P.S. Mai am un circuit la fel de bun care lucrează mai bine decât 7660 care îl voi trimite personal celui în cauză.
Cu stimă YO2LRB Grațian - Hunedoara.
Ex YO2LRB


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori