Icom IC-706MKII defect

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Icom IC-706MKII defect

Mesajde yo3gh » Mie Oct 05, 2016 1:07 pm

Buna ziua. Imi spun si eu parerea aici. Depanez si am depanat ani buni in domeniu ( singur , asistat , in echipa, am invatat si de la altii mai ales cand nu am avut documentatie :), am fost si sef de service echip electronice, sau ceream ajutor cand ochii si instrumentatia nu ma mai ajutau :) ) . Nu vreau sa apar pe cineva , sa ajut…. si nu am interese in LCCOM ( chiar am avut debates uneori contradictorii cu Adrian ) si nici sa il contrez pe 3cen, care a dat dovata mereu de fair-play in comunicare si tranzactii cu multi hams din cate stiu eu. Asta ca sa nu “ sara “ pe mine altii :) :) :)
E bine ca exista o asemenea firma in YO ( chiar in YO3 ) si poti cumpara produse , sa ai garantie la ele , mai mult sa fie niste persoane care sa faca service si ptr alte tipuri de echipamente . In acest task de depanare apar multe probleme mai ales daca faci depanare la nivel de componenta. Orice este posibil , chiar daca electronica este in mare o stiinta exacta . Atunci cand depanezi la acest nivel faci echilibristica la problemele mai complexe , ptr ca nu ai ca si o fabrica toate board-urile sa faci inlocuiri rapide ( acel quick service sau fast service de care se vorbea mai demult in toate domeniile ) . Am exemple cand un service de fabrica a facut depanarea , s-a facut retur de 2-3 ori si abia apoi au schimbat placa cu totul , dar la alte costuri ( nu dau nume ca sa nu se interpreteze ) nefiind in garantie ! Sigur o discutie directa cu LCCOM rezolva problema , chiar daca este mai grea . In cazul de fata , daca un pin de uP nu da tensiunea corecta ( si banuiesc ca depanatorii au verificat in jur sa nu fie “ tinut “ in jos de o alta componenta – se taie cablajul si se fac masuratori in diferite sarcini ) trebuie sa il “ ajuti “ din exterior cu ceva componente spre tensiunile de alimentare si nu e usor , si dureaza - incercari , calcule , masuratori si ai sansa mare sa nu reusesti mai ales cand trebuie sa si sincronizezi niste semnale de comanda cf soft-ului din uP. Multi nu se “ baga “ la asa ceva, iar sa schimbi uP sau placa nu se poate face aici ….Solutia finala este schimbarea intregii placi sau a uP la “fabrica” Icom sau via alte service-uri care au alte contracte si protocoale cu ei , dar repet alte sume de bani , uneori comparabile cu un produs nou :( , deci merita initial incercat cu LCCOM, chiar daca se face de mai multe ori.
Numai bine,


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori