Se petrec transformări mari!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Se petrec transformări mari!

Mesajde YO4BKM » Mie Dec 14, 2016 5:00 pm

De ceva vreme, cam de doi ani, au apărut noutăți care zdruncină o serie de principii considerate imuabile până la acest moment. Dar, cum de cca 2600 de ani se știe că „panta rhei”, respectiv „totul curge”, niciun principiu nu este imuabil. Sunt convins că în scurt timp vom avea parte de surprize teribile în multe domenii, cu efecte chiar și pentru noi. Iată câteva informații care, la momentul postării, este posibil să fie deja depășite:
1. Prima teleportare cuantică pe o distanţă de 25 kilometri, reuşită de cercetătorii elveţieni, vezi http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate ... i-13319066. Este adevărat că s-a teleportat un foton, dar este abia un început. Teleportarea se face instantaneu, probabil să nu mai fie nevoie de unde radio pentru a transmite informații la distanță.
2. Calculatorul cuantic, la posting.php?mode=post&f=24. Firma D-Wave comercializează calculatoare cuantice „Wave One” pentru 10 milioane USD. Deocamdată astfel de calculatoare nu pot fi programate ci se fabrică cu soft implementat la temă. Dar capacitatea lor este, față de actualele calculatoare, cam aceeași cu a unui calculator modern față de un abac, nu este o metaforă.
3. Propulsorul fără combustibil. Denumit propulsorul electromagnetic „EM-Drive” a fost deja testat de NASA http://www.sciencealert.com/leaked-nasa ... -does-work. Mai eficient decât „vela solară” el poate duce un vehicul pe Marte în 70 de zile. Neliniștitor este că principiul de funcționare, ținut secret, violează principiile mecanicii newtoniene, mai ales principiul al treilea care era considerat cel mai solid dintre ele, toate trei acționează chiar și în mecanica relativistă. Dacă ne gîndim că și electromagnetismul clasic, inclusiv ecuațiile lui Maxwell, nu ies din cadrul principiilor mecanicii newtoniene, am putea să ne așteptăm la surprize mari și aici.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Se petrec transformări mari!

Mesajde yo3gh » Mie Dec 14, 2016 5:51 pm

Multumim ...interesante prezentarile ci comentariile. Pct 3 m-a pasionat si pe mine ca info , de acord o sa fie mari surprize in fizica , reformulari de principii si legi ( si eu cred ca sunt deja stiute dar tinute secret ) . Numai bine

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Se petrec transformări mari!

Mesajde YO9CHO » Joi Dec 15, 2016 9:44 am

https://drive.google.com/file/d/0B7kgKi ... ktQlU/view

We're still a long way off understanding how the system works - or if it works at all - but a lot of brilliant minds are now seriously considering the possibility that we might have a way to get to space without rocket fuel. We're excited to see what happens next.
;)

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Se petrec transformări mari!

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 15, 2016 10:02 am

La cele de mai sus putem adauga si transmutatia bio-chimica simpla a elementelor realizata relativ recent de savanti rusi,asta ca sa punem capac-hi!. Prin aplicarea ei pe scara larga va putea scapa Omenirea de criza energetica si va oferi energie extrem de ieftina in cantitati practic nelimitate...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Se petrec transformări mari!

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 16, 2016 2:57 pm

@YO9CHO, mni tnx pentru că m-am dotat cu o referință importantă!
Ieri am fost toată ziua la o conferință în București, am sosit târziu în noapte (acum sunt la țară, lângă Vulcanii Noroioși unde am venit de vreo săptămână, voi pleca iar la Brăila peste 1-2 zile) și abia acum am început să „diger” lucrarea la care faci referire, publicată în 2015.
Din bibliografie am reținut că experimentului (sau fenomenului) i s-a acordat atenție cam de prin 2009 cu accent pe pregătirea echipamentelor de măsură. Dacă s-a recurs la balanța de torsiune înseamnă că se așteptau să apară forțe foarte mici de ordinul a câțiva microNewton, comparabile cu cele măsurate de Cavendish acum 220 de ani sau Eötvös acum peste un secol în domeniul forțelor gravitaționale. Dar, de unde și cum de știau la ce să se aștepte, nu se spune. Am mai reținut că sunt citate și alte referințe, destul de vechi, de la 30 la 90 de ani în urmă, care reprezintă chestiuni devenite clasice. O să-mi fac timp (că tot sunt pensionar) să-l „iau cu acul” deși am înțeles deja că, în ce privește detaliile, lucrarea se referă în extenso strict la tehnici de măsurare conținând metodologii, fundamentări, identificare erorilor etc, chestiuni de mecanică fină și de metodică în cercetarea experimentală. Ce și de ce au fost concentrate forțe umane și materiale asupra acestei măsurători continuă să rămână un mister.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori