Corectarea formei de unda

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Corectarea formei de unda

Mesajde YO3AOE » Mie Apr 05, 2017 11:48 am

Dupa cum se stie,stabilizatoarele de tensiune alternativa de retea de tipul fero-rezonant,precum si invertoarele 12Vc.c./230Vc.a.,chiar si cele asa-zise cu unda sinusoidala pura,livreaza la iesire o unda sinusoidala modificata/deformata,care de cele mai multe ori produce mari perturbatii in receptoarele statiilor in special de unde scurte,manifestate-in cel mai bun caz-hi!-prin cresterea zgomotului peste un nivel acceptabil.O solutie posibila cred ca ar putea fi intercalarea intre dispozitivul respectiv si consumator-respectiv alimentatorul statiei-a unui transformator de retea separator cu raportul de 1/1,deci 230Vc.a./230Vc.a. de puterea potrivita,care fiind sarcina pur inductiva ar putea reface forma de unda.M-ar interesa daca a incercat cineva acesta varianta,si daca da,cu ce rezultate?,ca sa nu investesc in mod inutil in asa ceva.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Corectarea formei de unda

Mesajde YO9IRF » Mie Apr 05, 2017 12:43 pm

Salutari,

in primul rand in lumea reala nu exista "sarcina pur inductiva", iar transformatorul nu e neaparat o sarcina inductiva (ba chiar ar putea fi foarte capacitiv in unele conditii). Insa, pentru ca e un circuit reactiv, se poate comporta ca un filtru ce elimina armonicele - ineficient insa.

Recomand un filtru dimensionat potrivit. Cel mai simplu filtru EMI e format din doua condensatoare si doua inductoare pe un miez comun, exista destula documentatie pentru a proiecta unul:

https://www.google.com/search?q=conducted+emi+filter

Se gasesc si gata facute (incapsulate intr-o cutie metalica) in echipamente industriale cu potential de a genera zgomot in retea (diverse electrocasnice, de exemplu), sau se pot cumpara ca si componenta separata. De exemplu:

http://www.torontosurplus.com/media/cat ... 1_8_12.jpg

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Corectarea formei de unda

Mesajde YO3AOE » Mie Apr 05, 2017 3:32 pm

Ei,a fost vorba vine "o sarcina pur inductiva",am scris asa fiindca in componenta reactiva partea inductiva este preponderenta la frecventa retelei,sigur ca exista si o componenta capacitiva,dar la 50 de Herti mai putin conteaza.Da,multam! pentru datele trimise,partea proasta este ca nu chiar intotdeauna filtrele astea sint eficiente,am pus un asemenea filtru complex-de fabrica-simetric (doua inductoare pe tor si cinci capacitoare) pe iesirea unui invertor de 12Vc.c./230Vc.a./300W si nu a ajutat cu nimic,posibil-probabil-radiaza,desi este inchis bine intr-o cutie-radiator din aluminiu,probabil ca ar trebui si pamintata,dar deocamdata nu am unde,asta este...

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Corectarea formei de unda

Mesajde yo3gh » Mie Apr 05, 2017 5:16 pm

Buna, sugestia lui yo9irf e f buna . NU ai impamantat filtrul ? ... orice filtru EMI trebuie impamantat la un ground bun, altfel ... ... si mai mult atentie la lungimea firului de impamantare, altfel la randul lui devine o antena si sa vezi atunci cum cauti prin casa sursa de radiatii :) , Numai bine

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Corectarea formei de unda

Mesajde YO3AOE » Mie Apr 05, 2017 5:41 pm

Da,multam! pentru contributie,asa este,pamintarea ar fi foarte buna si chiar obligatorie,sint un adept total al ei fiindca am la tara si este foarte eficienta,aici este ceva mai greu,dar am strins deja materialele necesare si in primavara asta-sper-hi!-s-o fac si s-o conectez la aparatura.73!,Nelu


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori