Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO2MAB
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 08, 2014 10:07 am
Contact:

Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde YO2MAB » Sâm Apr 15, 2017 10:53 pm

Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?
QRV de YO2MAB

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde yo2dno » Dum Apr 16, 2017 3:06 pm

@2mab: Se masoara cu log-ul, cu nr. de qso-uri. Simplu.

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde YO2LEA » Dum Apr 16, 2017 5:38 pm

Bine spus Noni!!!

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde yo4bxx » Dum Apr 16, 2017 7:19 pm

Hristos a Inviat! Sarbatori fericite pentru toti radioamatorii care sarbatoresc Pastele Crestin!
In legatura cu masurarea antenelor eu cred ca ar fi bun un MFJ269. Dar YO2DNO a dat ce-a mai buna, scurta si eficienta definitie! Va doresc mult succes in activitate si la montari de antene! YO4BXX Cornel

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde yo9hzn » Dum Apr 16, 2017 10:08 pm

Un Paste Fericit alaturi de cei dragi!

Cei de la Green Bank, unde exista o replica a antenei folosita de Karl Jansky (Bruce Antenna Array) pentru a detecta si masura "zgomotul" radio generat de Calea Lactee, au folosit un micro-emitator atasat la un set de baloane umplute cu heliu, ansamblu cu care au baleiat la distante si inaltimi fixe lobul principal de radiatie al antenei. Apoi...multe calcule.
Fara suparare, logul contine un numar prea mare de variabile printre care si propagarea, echipamentele partenerilor, priceperea, experienta, timpul avut la dispozitie pentru activitate, etc... Castigul antenei poate varia in limite destul de mici, si doar din cauza apei din sol/vegetatiei.
Sarbatori Pascale Fericite!

Jansky2.jpg
Jansky2.jpg (41.98 KiB) Vizualizat de 5576 ori

Jansky1.jpg
Jansky1.jpg (46.32 KiB) Vizualizat de 5576 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde YO3AOE » Lun Apr 17, 2017 5:08 am

Apropo de programele de simulare ale parametrilor antenelor,intr-un caz real dat,deci concret,mai ales intr-un cadru urban,o antena-de orice fel ar fi ea-este inconjurata de: burlane metalice, jgheaburi metalice,armaturile de fier beton si retelele de tevi metalice din peretii constructiilor, liniile telefonice,de date si de cablu tv,stilpi metalici de iluminat public,precum si de reteaua de distributie a energiei electrice,astea ca sa le enumar doar pe cele mai importante,fiindca mai exista-si inca din plin!-masinile parcate alandala in apropiere precum si alte constructii metalice fixe din curtile imediat apropiate.Sint atitea variabile ne-masurabile,incit nici un fel de program de simulare nu le poate cuprinde pe toate,si mai ales nu poate aprecia in mod corect si realist gradul in care acestea afecteaza antena respectiva,asa ca raspunsul se subintelege...

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde yo4hgx » Lun Apr 17, 2017 4:38 pm

"Castig" fata de ce? Dipol izotropic, alta antena...

Zicea cineva bine anterior, desi contestat, log-ul reflecta "castigul" antenei. Da si nu. "Stiintific" ar fi cu un masurator de camp RF. Am vazut niste clipuri cu drone programate sa se invarta in jurul unei antene dupa care datele colectate sa fie introduse intr-un algoritm de calcul care sa reflecte amprenta de radiatie RF 3D. Suna SF dar asta e...

Simulatoarele NEC nu vor reflecta niciodata performantele unei antene in realitate, si nici macar nu au intentionat, ci doar cele teoretice. Ca doar d-aia se cheama "simulatoare". Pentru cine insa intelege cum si ce, sunt o unealta mai mult decat folositoare. Pentru restul, cainii latra ursul trece...

73 yo4hgx

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Cum se masoara castigul unei antene in conditii homemade? Fie ea de US sau UUS?

Mesajde YO3AOE » Mar Apr 18, 2017 8:29 am

Nu cred ca a contestat nimeni in mod serios utilitatea acestor programe de simulare,ci doar s-a subliniat ca un rezultat oarecare obtinut prin simulare poate fi-si chiar este-"deformat" de realitatea obiectiva inconjuratoare,astfel ca o functionare buna obtinuta prin simulare poate fi mult diferita si in general mai slaba in realitate.Desigur ca intr-un caz fericit poate fi chiar mai buna,dar cazul este ca la loteria "6 din 49"-hi!...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori