Impactul noilor tehnologii asupra performantei transceiverelor

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Impactul noilor tehnologii asupra performantei transceiverelor

Mesajde 4x1ad » Lun Mai 29, 2017 11:25 pm

Contest University : Disruptive Technologies, How they Change our Hobby - NC0B

Pentru cei interesati, iata o extrem de interesanta prezentare despre ultimele evolutii in tehnologiile folosite in ham radio si impactul lor asupra performantei transceiverelor de top. Prezentarea a fost facuta de Rob NC0B de la Sherwood Laboratories in cadrul cursurilor "Contest University" care a avut loc la Dayton 2017 Hamvention in urma cu cateva zile.

https://www.youtube.com/watch?v=owaaT6u ... e=youtu.be

Vizionare placuta,
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Impactul noilor tehnologii asupra performantei transceiverelor

Mesajde YO3AOE » Mar Mai 30, 2017 12:41 pm

Da,am vazut,multumim!,interesant!,se pare ca firma Icom a cam luat-o inaintea celorlalte firme de profil,dar cum ii stim si pe ceilalti,nu se vor lasa nici ei pe tinjeala-hi!.Este foarte adevarat ceea ce au sesizat si preintimpinat ei,respectiv faptul ca cei mai multi radioamatori prefera un panou frontal normal,clasic,cu butoane rotative,tastatura calculatorului electronic este-se pare-mult mai putin atractiva si agreata-hi!.Adevarul este ca butonul rotativ nu are egal ca comoditate de actionare si ca finete de pozitionare.Imi aduc aminte ce "boom" au provocat pe vremuri potentiometrele actionate prin translatie,dar-din fericire!-a fost doar un foc de paie,erau incomod de actionat,greu de fixat si pozitionat,ocupau mult loc si se stricau repede,astfel ca s-a si renuntat la ele,si bine s-a facut...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori