Vom mai putea importa Baofeng ???

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Vom mai putea importa Baofeng ???

Mesajde yo2msb » Lun Iun 19, 2017 5:07 pm

yo3fhm scrie:[...] Presupun ca poate deveni o problema pentru firme [..]

Profit de afirmatia facuta de Cezar pentru a remarca cu o urma de invidie imensitatea numarului comerciantilor care vand in Romania produse ce intra sub incidenta acestei reglementari si care vor fi afectati de ea. Nu contest scopul just si corect al demersului. Dar ma bucur ca toate problemele legate de reglementari nationale in folosul radioamatorilor au fost rezolvate, avem toate problemele legate de radioamatorism clarificate, si prin urmare a venit randul sa lamurim si problema produselor chinezesti vandute in Romania. Chiar daca nu le vinde (mai) nimeni.
Mai pe romaneste: unii sunt preocupati de calitatea potcoavelor unui cal care trage sa moara. Odihneasca-se in pace.
crocodil de munte

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Vom mai putea importa Baofeng ???

Mesajde YO3AOE » Mar Iun 20, 2017 6:26 am

Cred ca mai degraba este vorba despre urmarile pe plan intern ale unor cerinte ferme ale unor organisme europene de protectie comerciala anti-dumping,fiindca atit chinezii cit si vecinii lor din sud folosesc agresiv procedeul pe scara extrem de larga nu numai la noi,ci pe plan mondial,la toata gama lor de produse.Mai toate tarile dezvoltate si-au exportat industriile perimate si poluante in tarile lumii a doua si-in special!-a treia,si nu mai vind decit know-how,echipament militar,armament si munitia aferenta,si astea bineinteles ca nu ultimul racnet,ci doar ce inlocuiesc in propriile forte armate,cam ce facea si fosta Uniune Sovietica cu tarile Tratatului de la Varsovia,deci istoria se repeta-hi!...

yo9ilx
Mesaje: 32
Membru din: Mie Oct 22, 2014 4:20 pm
Contact:

Re: Vom mai putea importa Baofeng ???

Mesajde yo9ilx » Mar Iun 20, 2017 8:53 am

Eu zic sa nu creati panica in randul celor cu inima mai slaba, produsele se vor importa in continuare, sub diferite forme, legale sau nu.
Ca argument, cate legi exista in aceasta umila tara, din pacate, toate sunt facute sa fie incalcate.
Penibil, recunosc, dar asta este tara in care ne-am nascut.
Eu, personal, nu as "functiona" dupa acest principiu, dar, slava domnlui, majoritatea DA!
Cu stima.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori