Generator semnal Zopan PGS-21

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Generator semnal Zopan PGS-21

Mesajde YO9CHO » Joi Iul 06, 2017 10:32 am

Florentin stie ;)

:lol:

YO6SSW
Mesaje: 16
Membru din: Joi Iul 21, 2011 12:07 am
Contact:

Re: Generator semnal Zopan PGS-21

Mesajde YO6SSW » Vin Iul 14, 2017 2:53 pm

Salutare tuturor,

Revin dupa cateva zile cu un update legat de problema din primul post.

Simptomele initiale erau:
- pe "Level" metrul nu se misca deloc (ar fi trebuit sa arate atenuarea variabila 0-10dB)
- outputul maxim era pe undeva pe la -23dBm in loc de cei 13dBm specificati
- potentiometrul de atenuare variabila (vernier) nu avea niciun efect

Am schimbat finalii cu niste BFW16A NOS (new-old-stock) pe care i-am luat de pe eBay de la vecinii nostri bulgari) insa problema legata de nivelul semnalului de iesire nu s-a schimbat. Am investigat mai departe si am constatat ca IC106 era defect. L-am scos, am pus in loc un soclu de integrat si am inlocuit vechiul ULY7741N cu un uA741 pe care il aveam in cutia cu maimute. Dupa ce i-am dat iar drumul, indicatorul cu ac a inceput sa arate un nivel constant indiferent de cat invarteam de vernierul de atenuare. Intr-un final am inlocuit toata partea de comanda variabila a atenuarii (divizorii de tensiune impreuna cu potentiometrul) cu o replica a circuitului facuta pe breadboard si am vazut ca functioneaza corespunzator; potentiometrul de la vernier este defect si nu isi schimba valoarea la borne chiar daca mecanic se invarte. L-as schimba insa am doua probleme la care sper ca ma puteti ajuta:

1) nu stiu unde pot gasi un potentiometru cu aceleasi dimensiuni fizice
2) spre rusinea mea nu stiu cum sa-l demontez sau cum sa dau jos panoul frontal. Accesul e destul de anevoios fara sa demontez nimic. Niste poze pentru exemplificare:

https://photos.app.goo.gl/nQsqveqUdzvKk6cB3
https://photos.app.goo.gl/GtN5Hk8JGJlGVQoH2

73!
Adrian

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Generator semnal Zopan PGS-21

Mesajde YO3FZS » Lun Iul 17, 2017 11:01 am

Din ceea ce pot observa eu in poza, este vorba despre un panou frontal cu masca inscriptionata, adica un sandvis format din panou frontal solid (gros) destinat functiilor mecanice (suport pentru componentele electromecanice) peste care este este asezata masca (subtire) inscriptionata.
De obicei in aceste cazuri, trebuiesc scoase butoanele (cele care vin deasupra mastii), desfacute suruburile de fixare a mastii inscriptionate, scoasa masca si astfel ai acces la piulita cu care este fixat potentiometrul pe panoul frontal.
Din cate pot observa, este un potentiometru liniar de 1 kohm cu ax rotund de 4mm... ?!

GL & 73!

Traian


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori