Filtru in scara pe 455 KHz

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde YO3AOE » Mar Sep 12, 2017 9:04 am

Da,am inteles din prima,dar-multumesc!-nu este cazul,pe timpuri-acum am virsta de 70 de ani-am lucrat mult in domeniul de audio-frecventa si pot face si eu aici asemenea analize,este evident ca la 2,4 KHz la receptie suna mai bine decit la 1,8 KHz,dar aici-in anumite cazuri-este mai importanta inteligibilitatea decit calitatea,cel putin pe termen scurt,pina se efecteaza legatura DX respectiva. Bine,acuma chestia asta cu DX-uri-le este extrem de relativa,pentru mine cu cei doar 100W-P.E.P. chiar si cu compresorul de dinamica cuplat si-mai ales!-cu o ciosvirta-hi! de antena de tipul BB-6W de la Diamond (6,53m lungime,montata vertical la 2m fata de sol si la 1m linga cladire) legaturile in telefonie b.l.u. la 4-5 000 Km fata de antipod-ul maxim de 20 000 Km sint deja DX-uri-hi!.Oricum, multam! inca odata pentru oferta de ajutor,am sa tin minte si am sa apelez la nevoie.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde yo3gh » Mar Sep 12, 2017 10:32 am

@YO3AOE : propunerea lui Gabi e f buna, el va poate face o analiza filtrand cu diverse largimi de banda. O sa vedeti diferenta si va puteti decide . Eu as merge pe mana lui , ok, nu ptr ca il cunosc ci ptr ca stie. Si recititi cu atentie ce spune - vorbim de receptie si nu de emisie.
Numai bine,
Dan

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde YO3AOE » Mar Sep 12, 2017 11:30 am

Am inteles,multumesc! dar nu mai este necesar,tocmai ce-am gasit mai ieftin-cu doar 85$,deci cam la juma' din pretul normal-un filtru Icom FL-222 deci de 1,8 KHz,astept sa vina.73!,Nelu Subiect inchis

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde yo4hgx » Mar Sep 12, 2017 1:07 pm

Eu am regretat imediat dupa ce am montat filtrul de 1.8KHz in vechiul meu TS-690. Poate pentru concursuri voce e binevenit desi, ca o paranteza, mai degraba as sugera ajustarea compresoarelor celor care transmit, caci ce croncanituri auzi prin concursuri... dar sa revenim, la utilizarea de zi cu zi nu i-am gasit utilitatea, ce castigi prin selectivitate pierzi la inteligibilitate.

Dealtfel lucru confirmat, nici la (mai) noul TS-590 cu filtre digitale nu am simtit niciodata nevoia ingustarii benzii mai mult de 2.1KHz ci mai degraba jonglarea cu procesoarele DSP-ului in IF, NR (noise reduction) si NB (noise blanker) fiind din "alta lume", trebuie sa auzi ca sa crezi.

Si mai nou, pentru mobil am cumparat un FT-891 (pe care inca invat sa-l butonez) si tot asa, pentru trafic normal nu am simtit nevoia sa ingustez banda mai mult de 2.1KHz, de preferat raman la standardul 2.4KHz sau hai, un pic mai ingust in jurul a 2.2KHz... ce face insa diferenta este DSP-ul in IF care pare chiar mai performant decat cel din TS-590.

Eu mai degraba as folosi slotul liber pentru un filtru CW, 500 sau chiar 250Hz. Scuze yo3fhm, dar nu poti lucra CW cu filtrul SSB...

Chiar sunt curios cum sau mai ales daca o sa va placa filtrul 1.8KHz.

73 de yo4hgx

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde YO3AOE » Mar Sep 12, 2017 1:48 pm

Nelucrind-dar deloc!-in telegrafie si nici in concursuri de nici un fel,nu ma intereseaza filtrele inguste dedicate acestui mod de lucru.In ceea ce priveste telefonia cu b.l.u.,statia mea IC-718 de la Icom are in dotare-din fabrica-un filtru mediu standard de 2,4 KHz,care este in general satisfacator in conditii medii normale,dar-din propria experienta de trafic radio-in cazul unui post mai indepartat,deci implicit mai slab,de exemplu India,Indonezia,etc.,care-la conditiile mele actuale precare de lucru-sint DX-uri-hi!,pot fi-si deseori chiar si sint!-partial interferate dintr-o parte sau alta de statii europene-deci cu mult mai puternice,care ori ca nu-i aud,ori i-au lucrat mai demult,ori pur si simplu nu vor sa-i lucreze,dar imi perturba mie receptia lor.Un astfel de filtru pentru b.l.u. mai ingust,desi scade temporar calitatea audibila a modulatiei respectivului corespondent,reuseste totusi in acelasi timp sa scada in mod suficient de semnificativ nivelui statiei interferatoare,astfel ca DX-ul-ui i se poate intelege mesajul si astfel ar putea fi lucrat.Pentru la emisie nici eu nu sint adeptul unei benzi prea inguste,suna oarecum neplacut si iritant cu tenta metalica,imi place cum suna la 2,4 KHz si-uneori,dar este in functie si de vocea operatorului-chiar si la 2,1 KHz,1,8 KHz mi se pare prea mult,in sensul de exagerat de ingust.In schimb,o reverberatie atent si corect reglata-dozata suna foarte bine spre splendid! si-in mod relativ ciudat-chiar ajuta foarte mult la inteligibilitate,desi foarte multi forteaza/exagereaza efectul si astfel obtin rezultatul exact opus-hi!

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde yo4hgx » Mar Sep 12, 2017 4:15 pm

Eu raman la parerea ca 2.4KHz este mai mult decat suficient chiar si pentru DX-uri.

Problema e ca in cazul de fata, desi catalogat 2.4KHz, datorita flancurilor foarte largi filtrul original (cu cuart) are de fapt largimea de banda mult mai mare, practic undeva pe la 2.9-3.0KHz. Un filtru dealtfel foarte bun pentru ragchewing, in special daca tinem seama de pret. O sa intelegeti la ce ma refer cand o sa-l testati pe cel de 1.8KHz si cand o sa observati o diferenta mult mai mare decat te-ai astepta de la 600Hz.

Pacat ca nu lucrati deloc CW, aveam niste filtre inguste cu cristale, pe 455, din defrisari...

P.S. ma abtin de la comentarii despre "reverberatii".

73 de yo4hgx

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde YO3AOE » Mar Sep 12, 2017 5:19 pm

Multumesc! pentru oferta de filtre cu cristale din cuart pe 455 KHz cu banda mai ingusta,dar daca nu lucrez deloc in telegrafie...In ceea ce priveste pe cel de 1,8 KHz,da,sint perfect! de acord ca va suna-calitativ audio-cu mult mai prost decit cel originar de 2,4 KHz,care-intr-adevar-pare a fi ceva mai larg decit atit,dar macar-in mod sigur!-va atenua mai bine-in sensul de mai mult-semnalele adiacente ne-dorite de la statii europene mai apropiate ca distanta,permitindu-mi sa incerc contactarea unora mai indepartate,bineinteles asta in situatia in care acelea m-ar auzi cu doar cei 100W-p.e.p. ai mei-hi!.Asta este,avind-cel putin deocamdata,fiindca am in vedere si o varianta ceva mai promitatoare de antena-conditii foarte proaste pentru antene,sint nevoit sa actionez macar acolo unde se poate pentru imbunatatirea conditiilor in masura posibilului,vorba ceea,daca antena buna nu e,mai nimic nu e-hi!.73!,Nelu P.S.-In ceea priveste efectul unei reverberatii bune,in sensul de corect reglate-dozate,eu nu am absolut nici un fel de rezerve,deci nici vorba de vreun dubiu, fiindca intr-o vreme cind abia aparuse sistemul pe la noi am facut niste teste pe banda cu cineva care avea asa ceva abia montat si m-am lamurit pe deplin,pot spune cu mina pe inima ca poate imbunatati inteligibilitatea in exact aceeasi masura ca si la diferenta intre lucrul cu sau fara compresor de dinamica audio pe microfon,adica cu cel putin un grad din cele 5 pentru inteligibilitate,deci poate ajuta categoric!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde yo3gh » Mar Sep 12, 2017 6:15 pm

Atentie la reverber si alte efecte : delay, ecou, ...
Delay este un ecou simplu , ecoul este o prelungire multipla , pe cand la reverber ecoul ajunge inaintea semnalului , efecte utilizate mult la instrumente. Pe voce , daca se exagereaza , semnalul devine neinteligibil ...
numai bine !

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde yo3fhm » Mar Sep 12, 2017 10:41 pm

yo4hgx scrie:Scuze yo3fhm, dar nu poti lucra CW cu filtrul SSB...

Nu vad de ce ar trebui sa te scuzi. Daca nu poti s-o faci, nu se va supara nimeni !
8-) 8-) :lol:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Filtru in scara pe 455 KHz

Mesajde yo4hgx » Mar Sep 12, 2017 11:15 pm

yo3fhm scrie:
yo4hgx scrie:Scuze yo3fhm, dar nu poti lucra CW cu filtrul SSB...

Nu vad de ce ar trebui sa te scuzi. Daca nu poti s-o faci, nu se va supara nimeni !
8-) 8-) :lol:


Asa e, totul depinde de ce intelege fiecare prin "a putea"... eu, ca operator exclusiv CW probabil am alt standard. Practic vorbind, se poate asculta cw si cu filtru de 6K in modul AM daca stii sa asculti printre "picaturile de ploaie"... mea culpa! :mrgreen:


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori