Icom IC-718 - programare filtre

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Icom IC-718 - programare filtre

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 19, 2017 8:13 pm

Acuma nu mai stiu ce sa cred,YO9IBC scrie una,in sensul ca filtrul nu merge si pe emisie,ci numai la receptie,iar YO7LHE scrie alta,ca in modul b.l.u. merge si la receptie si la emisie,in mod clar unul dintre ei greseste,nu stiu care,dar m-ar interesa argumente bine documentate in ambele cazuri,ca sa stiu ce sa fac.Controalele pe care le-am primit in timpul testelor cu si fara acest filtru ii dau dreptate lui YO9IBC,eu sper sa aibe dreptate YO7LHE-hi!,acum sa vedem ce argumente vom citi. P.S.-Pentru conformitate,tin sa mentionez ca in momentul in care introduc filtrul pe receptie din tasta dedicata [FIL],se simte atit sonor,in sensul ca se ingusteaza semnificativ banda audio,cit si vizual,in sensul ca pe afisaj,in partea din dreapta-sus,apare un patrat negru in care este inscrisa litera "N",prescurtarea de la cuvintul NARROW=INGUST,iar cind trec pe emisie acel patrat ramine pe ecran,deci aparent filtrul ar fi activ si operational si pe emisie,dar aceasta prezumtie este contrazisa de corespondentii care nu sesizeaza absolut nimic la modulatie,si unii dintre ei erau foarte aproape,YO3YX si YO4GM/portabil in Bucuresti...

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Icom IC-718 - programare filtre

Mesajde yo6rk » Lun Noi 20, 2017 9:09 am

La emisie, poate nu se simte "urechiometric" mare diferenta dintre 2,4 si 2,1. Vocea masculina e mai pe joase doar.

In orice caz, partea cu setarea (programarea) filtrelor din acest caz, iese din discutie, statia pare sa fie configurata corect.

Calea pe care o ia semnalul la emisie (prin filtrul de baza ceramic sau cel optional, selectat), cel mai simplul este prin masurarea tensiunii "de selectie" a filtrului, pentru a vedea daca e activ atat pe rx cat si pe tx. Cine are filtru optional, timp si chef, poate face aceste determinari.

Toate bune!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Icom IC-718 - programare filtre

Mesajde YO3AOE » Lun Noi 20, 2017 9:41 am

Filtrul in cauza,respectiv tipul #314 de 2,1 KHz de la firma InRad,find perfect simetric ca structura interna,si-mai ales!-fiind perfect perceptibil ca efect de ingustare a spectrului audio pe receptie, daca ar fi sigur activat si operational ar fi imposibil sa nu poata fi sesizat de corespondent,odata ce pe receptie efectul este suficient de pregnant ca sa nu poata fi trecut cu vederea (de fapt cu urechea-hi!).Nu stiu-inca-pe ce argumente se bazeaza cei doi colegi care au pareri contrare,in sensul daca au gasit datele respective undeva pe un site specializat,sau au tras acele concluzii doar studiind schema electrica de principiu din zona comutarii filtrelor,astfel ca astept cu mult interes sa-si justifice si sa-si argumenteze documentat afirmatiile ferme facute mai sus.73!,Nelu

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Icom IC-718 - programare filtre

Mesajde YO3FZS » Lun Noi 20, 2017 9:56 am

La toate trx-urile analogice ale perioadei respective pe care eu le-am intalnit, indiferent ce filtre optionale sunt instalate, la emisie este selectat si utilizat filtrul SSB "standard" din frecventa intermediara mai joasa (de obicei 455 kHz, dar sunt si exceptii), fie el filtru cu cristale sau filtru ceramic. Asta este valabil inclusiv pentru trx-urile care la vremea respectiva erau dotate cu o galeata de filtre (FT1000D, TS950SD, IC-781 sau 775, etc).

Nici nu ar fi bine altfel, deoarece pot fi disponibile ca alternative la Rx in SSB inclusiv filtre inguste de 1,5k iar multe trx-uri permit utilizarea in SSB a oricarui filtru instalat, chiar si a filtrelor inguste tipice pentru CW (respectiv pe cele de 500 sau 250 Hz, asta de la TS950S incoace), si deci cum ar fi ca acestea sa fie selectate implicit la Tx (si mai ales care dintre ele daca ai vreo 4 filtre instalate?); de ce sa chinuiesti corespondentul cu o largime de banda (modulatie) de numai 1,5 k sau... 500Hz?
Filtrele optionale sunt destinate a ajuta la extragerea informatiei utile (adica la receptie), ajuta la selectivitatea aparatului (adica receptia, emisia nu are vreun parametru numit... selectivitate, un filtre ingist la Tx nu i-ar adice niciun avantaj practic celui care transmite).

Eu, nu inteleg logica pentru care cuiva i-ar fi necesar un filtru ingust la emisie, de 1,8 sau 2,1 k... ce anume avantaj am vrea sa aduca in SSB, in afara de faptul ca emisiunea va deveni mai ingusta decat in cazul filtrului standard de 2,4 sau 2,7 k dar sigur si mai greu inteligibila pentru corespondent, si ca eventual intr-o situatie extrema modulatia poate ajunge precum cea a unei ratze ragushite?

Apoi... se pare ca uitati de ceva... in SSB conteaza enooorm de mult o "chestie" numita... purtator(!), care in cazul acestor trx-uri sunt pe frecventele necesitate de -si optimizate pentru- filtrul standard... deci din nou" pentru ce anume ar vrea cineva sa utilizeze un filtru ingust la Tx SSB, de vreme ce nici macar purtatorii nu sunt reglati corespunzator pentru acesta, ci pentru filtrul "standard"?

GL & 73!

Traian

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Icom IC-718 - programare filtre

Mesajde YO8TK » Lun Noi 20, 2017 10:17 am

Asadar sa simplificam lucrurile si sa concluzionam.

La emisie este folosit filtrul ceramic,in acest caz,filtrul optional este folosit numai la receptie.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Icom IC-718 - programare filtre

Mesajde YO3AOE » Lun Noi 20, 2017 11:36 am

Da,se pare ca asta ar fi concluzia finala,asta este si n-avem ce face!.In ceea ce priveste ce scrie amicul Traian-YO9FZS,draga Traiane,ai si nu ai dreptate,adica sigur ca in conditii slabe sau chiar medii de propagare nu conteaza prea mult banda de trecere la emisie,chiar cea limita maxima permisa de standarde,dar in conditii bune sau foarte bune de propagare,cind banda respectiva este plina cu corespondenti unul linga altul la 3-4 KHz distanta ia sa vezi ce mai conteaza largimea de banda si la emisie,astfel ca te poti "strecura"-hi! si sa lucrezi intre doi aproape fara sa-l deranjezi-sau nu prea mult-pe niciunul,asta mai ales daca au si ei la rindul lor filtre mai inguste.Sigur ca scade calitatea audio a semnalului,dar pina la urma cea mai importanta este inteligibilitatea,si in conditii de mare aglomeratie asta conteaza cel mai mult!.Cind esti in eter si stai la taclale cu un prieten sau esti partas la un QSO largit este absolut normal sa iti placa daca corespondentul suna bine si este normal sa vrei ca si tu sa fii auzit la fel de bine sau si mai bine-hi!.In sfirsit,parerile sint impartite si-asa si trebuie,dar este bine sa fie bine argumentate,altfel alunecam si cadem in derizoriu.73!,Nelu


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori