Contacte radio educationale in FM via ISS

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo8kat

Re: Contacte radio educationale in FM via ISS

Mesajde yo8kat » Mie Mar 29, 2017 9:58 pm

Foarte bine s-a receptionat cu un Baofeng UV5R. Spre final am folosit si corectia doppler.
Foarte bine s-a vizualizat pe cerul serii. A fost senin si s-a putut observa. Am avut si 4 martori oculari a ceea ce fac eu, radioamatorism. A fost un spectacol frumos. Chiar o ocazie pentru ei. S-au bucurat impreuna cu mine. Le-am spus ca aceasta intalnire a unui pamanteancu un astronaut este pregatita dinainte cu aproape un an de zile si ca trebuie sa ai aparatura foarte bune si antene cu rotor deoarece pamantul este rotund. Le-am spus ca ISS se afla la o distanta de 407 km de pamant. Le-a placut spectacolul audio-vizual.
73s de OM Nifon - YO8RPO

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Vin Mar 31, 2017 12:18 pm

Salve Padre Nifon
Ma bucur de noua reusita. Stiu cat de greu este acolo la manastire sa te ocupi de radioamatorism si din acest motiv activitatea aceasta a d-voastra este mult mai valoroasa decat ar fi in conditii normale.
Ma bucur ca a fost si asistenta si ati avut cu cine impartasi bucuria noului contact audio/vizual cu cei din spatiu.
Ma bucur sa vad ca avem un radioamator adevarat in sanul Bisericii care pe langa ideplinirea sarcinilor bisericestii rupe o farama de timp si o dedica radioamatorismului.
Nu pot sa nu compar cu activitatea altora care chiar daca au timp berechet si aparatura "cu carul" isi dedica timpul comentand pe forum la nesfarsit daca sa moara capra sau caprarul ...ca prea sunt vizibili si au prea multi "iezi" scosi la vanzare.
Felicitari parinte pentru tot ce faceti acolo in conditiile grele pe care le cunosc.
Revenind la partea tehnica, asa este , ISS este plasat pe o orbita situata la altitudinea de 320-350 km iar cateodata avem norocul sa treaca exact peste verticala locului de unde facem observatia sau legatura radio. Asta se intampla destul de rar. In rest legatura radio se face incepand de la distante de peste 2000 km functie de azimutul si elevatia fata de punctul unde suntem situati noi dupa care il urmarim iar pana dispare din nou la peste 2000 km. Corectia doppler nu o folosim pentru ca pamantul este rotund dar asta o sa va explic cand o sa mai vorbim la telefon.
Pentru date generale despre ISS folositi link-ul de mai jos:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sta%C8%9B ... onal%C4%83
Pentru conditiile tehnice modeste pe care le aveti acolo va recomand cativa sateliti care lucreaza tot in FM.
Este vorba de :Lilac Sat, AO-85, SO-50, PCSat si PSAT. Va doresc multa sanatate si bucurii.

73 Mircea YO8RAA
Natura ne aseamana, educatia ne deosebeste. Confucius
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul. Aristotel

yo3gh

Mesajde yo3gh » Vin Mar 31, 2017 3:57 pm

Buna , Mircea are dreptate . Efectul Doppler este cauzat de faptul ca emitatorul este in miscare. Aceasta miscare fara de receptor , modificarea distantei , duce la variatia frecventei undei emise ( aceasta variatie a lungimii de unda este sesizabila si la undele sonore cand emitatorul se indeparteaza sau se apropie de receptor). Efectul a fost modelat si matematic si si-a gasit utilizare rapida in construirea radarelor.

Felicitari ptr ceea ce faceti acolo ptr raspandirea radioamatorismului, parinte Nifon.

KR//
Dan

yo5bak

Mesajde yo5bak » Vin Mar 31, 2017 4:04 pm

Nu sunteti atenti la ce zice popa:nu-i trebuie antena cu rotor pentru a compensa efectul Doppler ci pentru ca Pamintul este rotund !

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Mie Apr 12, 2017 9:26 pm

Un nou contact radio educational cu astronautul Thomas Pesquet-KG5FYG de pe Stația Spațială Internațională (ISS) este planificat pentru cei de la colegiul Roger Martin Du Gard din Bellême, France.
Evenimentul este programat pentru vineri, 14 aprilie 2017
Ora aproximativa: 15:20 UTC (18:20 YO)
Tip contact : direct
Statie la sol : F6KCO
Astronaut ISS: Thomas Pesquet-KG5FYG
Downlink: 145.8 MHz +/_ doppler in FM narow
O parte a mesajelor transmise de astronaut se vor putea receptiona in conditii relativ bune si pe teritoriul Romaniei.
ISS va trece de la W la E YO, azimut de intrare aproximativ 290 grade, azimut la iesire 96 grade si o elevatie maxima de aproximativ 47 grade (fata de locatia mea).

73 Mircea YO8RAA
Sursa info:
email Gaston Bertels – ON4WF / moderator ARISS

Intrebarile propuse a fi adresate astronautului:

1. Romuald (14): Qu'est-ce-qui vous a donné envie de devenir astronaute?
2. Émilie (14): Quel régime alimentaire devez-vous adopter dans l'espace?
3. Tanguy (14): Quel fuseau horaire suivez-vous dans l'espace?
4. Margaux (14): Dans les expériences de culture que vous menez, où en êtes-vous?
5. Marceau (14): Avez-vous rencontré des débris spatiaux durant votre voyage jusqu'à l'ISS?
6. Alice (14): Comment faites-vous pour vous approvisionner en eau potable?
7. Mathéo (13): Qu'avez-vous ressenti lors de votre sortie extra-véhiculaire?
8. Émy (14): Quel est l'inconvénient majeur à vivre dans l'espace?
9. Lucas (13): Comment envisagez-vous votre futur une fois rentré sur Terre?
10. Apolline (13): Avez-vous réussi à jouer aux dés dans l'espace?
11. Antoine (15): Combien d'heures de sport pratiquez-vous quotidiennement?
12. Solenn (12): Comment faites-vous votre toilette dans l’espace?
13. Julie (15): Comment organisez-vous vos journées?
14. Lou-Anne (13): Comment faites-vous pour vous déplacer dans la station spatiale?
15. Alexis (14): Quelles sont les qualités requises pour devenir astronaute?
16. Clémence (14): Le réchauffement climatique est-il visible depuis la station?
17. Margaux (14): Quel est le plus bel endroit que vous ayez photographié depuis la station?
18. Zia (13): Quel est, jusqu'à aujourd'hui, votre plus beau souvenir à bord de la station?
19. Théo (14): Parmi les expériences réalisées, quelles sont celles qui vous ont amusé?
20. Jérôme (15): Entre Normands, vous souviendrez-vous de nous?
Fişiere ataşate
iss_modul.jpg
iss_modul.jpg (89.86 KiB) Vizualizat de 161 ori

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Vin Apr 14, 2017 6:46 pm

Fantastic de tare si clar. Totul a decurs perfect.

73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
captured.jpg
captured.jpg (111.61 KiB) Vizualizat de 83 ori

Înapoi la “Moduri de lucru”