Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde n2yo » Lun Aug 17, 2015 4:08 am

In consecinta,solicit in mod oficial si imperativ administratorului acestui site sa analizeze in mod cit mai obiectiv si realist situatia creata si sa ia masurile de rigoare pe care le considera de cuviinta


Imi cer scuze pentru acest incident. Utilizatorul YO8RAA a fost avertizat pentru postari jignitoare la adresa dumneavostra.

73s de Ciprian N2YO

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3ggx » Lun Aug 17, 2015 6:57 pm

YO3AOE scrie:Constat cu o extrema surprindere-ca sa nu spun chiar consternare!-ca simpla si nevinovata mea propunere de a se decela cele doua frecvente,in sensul ca frecventa de apel de 145.225 MHz sa fie separata de frecventa de Echo-Link a produs o adevarata furtuna cu tenta-uneori-chiar de paranoia,stirnind si eliberind energii negative probabil indelung refulate,derapaje lingvistice reprobabile si ironii nici macar ieftine ci de-a dreptul gratuite de cel mai prost gust-de altfel demne de autorul lor-dar care nu au ce cauta pe un asemenea site.

Prima inteleg, este 145.225MHz, dar care este a doua frecventa care ar trebui decelata? Dumneavoastra cititi cu atentie ce vi se raspunde (vezi YO3IBC), ba chiar vi se si repeta de mai multe ori?
145,225MHz este doar una din cele 16 (saisprezece) frecvente disponibile pe acel nod Echolink. Faptul ca apare in lista mi se pare benefic tocmai din motivul pe care il folositi pentru contestare: este un canal de apel in Bucuresti.
Daca un radioamator nu are acces la statie si doreste sa apeleze un alt radioamator din Bucuresti o poate face cel mai bine folosind acest nod chiar pe 145.225MHz, unde cei mai multi stau si asculta. Daca doreste sa stea la taclale, atunci se poate muta foarte simplu pe una din celelalte 15 frecvente disponibile. Daca sta la taclale pe canalul de apel, nu este vina nodului ci a celui care il utilizeaza abuziv.

Daca v-a deranjat o persoana anume, atunci spuneti direct cine era si nu dati vina pe o realizare in care s-au investit multe zile de munca si de care beneficiem GRATUIT cu totii.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

yo7gqz
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 18, 2015 7:36 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo7gqz » Mar Aug 18, 2015 11:31 pm

Va salut,
eu ma consider unul dintre vinovati, m-am inregistrat special ca sa-mi prezint scuzele mele sincere tuturor celor pe care i-am deranjat intrand pe aceasta frecventa prin link-ul YO7JYL-L si purtand cateva conversatii cu radioamatori din Bucuresti si Constanta. Cei care mai utilizeaza echolink-ul au vazut ca in ultima vreme au aparut niste indicative de link cu frecventa in 70cm, ei bine in spatele acelui indicativ se afla un microcalculator cat un pachet de tigari, cu consum redus de energie, interfatat cu o statie uhf. Din cauza asta cei foarte putini care le folosesc nu stiu pe ce frecventa se afla link-ul din Bucuresti. Nu asta a fost intentia proiectului lui Cristi, link-urile nici nu ar fi trebuit sa existe deoarece se folosea un sistem propriu de interconexiune, cu un codec modern cu latenta si banda mica. Din pacate, serverului ce ar fi trebuit instalat in Bucuresti nu i s-a putut gasi o locatie adecvata si proiectul a intrat pe linie moarta, cum ii sta bine oricarui proiect romanesc. In ultina instanta au ramas link-urile prin echolink, care au fost conectate la echolink-ul din Bucuresti pentru ca acolo mai era ceva trafic si ne puteam da seama de diverse blocaje ce mai puteau aparea; in ceea ce ma priveste eu mi-am facut testele si masuratorile, multumesc pe aceasta cale lui YO3SV SI YO3GEI. Proiectul asa cum a fost gandit initial, e viabil atata timp cat mai exista ham-spirit, link-ul de la Pitesti a fost dezactivat in seara asta de pe echolink, sper sa nu mai creez probleme, imi cer scuze inca o data daca am deranjat.
73 si numai bine.
Catalin yo7gqz - purtator de indicativ.

YO4ISC
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:58 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO4ISC » Mie Aug 19, 2015 12:22 am

Seara buna tuturor,
YO7GQZ scrie:
eu ma consider unul dintre vinovati, m-am inregistrat special ca sa-mi prezint scuzele mele sincere tuturor celor pe care i-am deranjat intrand pe aceasta frecventa prin link-ul YO7JYL-L si purtand cateva conversatii cu radioamatori din Bucuresti si Constanta.

Cu toate ca am spus ca nu ma bag in aceasta polemica stupida si fara nici o legatura cu ham-spirit o fac pentru ca vad ca in acesta seara, unul dintre cei care au pus mult suflet in acest proiect, Catalin YO7GQZ, bate in retragere.
Nu cred ca este o hotarare buna sa deconectezi YO7GQZ-L de la nodul YO3GWM-L.
Este adevarat ca poate pentru unii este deranjant sa-ti cauti prietenii de conversatie din alta localitate indepartata cu un amarat de handy atata timp cat ei au pe masa un ditamai transceiverul.
Dar pentru a putea duce la bun sfarsit proiectul lui Cristi, YO3GWM, trebuie sa trecem si prin faza de teste, faza poate deranjanta pentru unii.
Sa treaca canicula, sa putem lucra pe terasa la YO3KXL si nu vor mai fi multi deranjati, chiar poate vor fi multi care vor incepe sa foloseasca cu placere legatura realizata prin acest proiect.
In concluzie, te rog, reconecteaza YO7GQZ-L la YO3GWM-L, lasa asa cum a fost pana acum Duminica sa comute automat pe YO5D-R la ora 16.55 ca sa putem participa cat mai multi radioamatori la QTC-ul CSM Bistrita YO5KUC (testele facute au demonstrat ca este posibil) si nu o mai lua ca o problema personala. Este a noastra, a celor care ne-am si ne vom implica in acest proiect.
73 si zile cat mai frumoase
Parafrazandu-te semnez:
Cristel YO4ISC purtator de indicativ si link YO4ISC-L


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori