Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 16, 2015 4:45 pm

Foarte bine!,felicitari! pentru realizari,dar eu ramin in continuare la propunerea ca frecventa canalului de apel/cautare/intilnire de 145,225 MHz sa fie separata de frecventa canalului Echo-Link,asa mi se pare mai normal.In acest fel,cine vrea sa apeleze pe altcineva pe plan local o poate face linistit si ne-deranjat pe aceasta frecventa,iar cine doreste legaturi indepartate prin Echo-Link-deci de fapt prin Internet-o poate face la fel de linistit si de ne-deranjat pe frecventa respectiva,separat alocata,adica fiecare cu ciorba lui-hi!.73!,Nelu

yo9ibc
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo9ibc » Dum Aug 16, 2015 5:05 pm

Buna ziua.
Stimate domnule Nelu YO3AOE, am putea afla motivul pentru care "nu vi se pare cea mai fericita idee"?
73 de Edi YO9IBC

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 16, 2015 6:03 pm

Raspunsul este continut in textele de mai sus,dar pentru lamurire pot sa il mai repet si sa il dezvolt: activitatea de apel/cautare/intilnire de pe frecventa de 145,225 este-si asa si trebuie sa fie!-rapida,succinta si laconica,urmind sa se treaca pe alte canale libere,unde se poate conversa in voie,iar activitatea de pe Echo-Link este-prin insasi natura ei-mai greoaie,mai lenta,cu pauze mai mari,deci nu prea sint compatibile.Este suficient de a se asculta un canal de apel local normal si unul de Echo-Link si se poate observa imediat diferenta, plus ca unii dintre noi nu agreeaza Echo-Link-ul,iar altii-tot dintre noi-nu agreeaza traficul local,care-fie vorba intre noi-hi!-de multe ori degenereaza in limbaj sub-urban. Cred ca astfel toata lumea ar fi multumita.73!,Nelu

yo9ibc
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo9ibc » Dum Aug 16, 2015 6:30 pm

Domnule Nelu YO3AOE, observ cu parere de rau ca sunteti total in eroare cu privire la acest echolink. Acest echolink nu este pe 145,225, ci are 16 canale care pot fi comutate de catre utilizator unde doreste.
Lista de canale :
C01-R0 C02-R0x C03-R1 C04-R2x C05-R3x C06-R4 C07-R5 C08-R7 C09-144.675 C10-144.825 C11-145.225 C12-145.250 C13-145.275 C14-145.300 C15-145.400 C16-145.500
In alta ordine de idei, si aici se aplica principiul din televiziune, cel cu telecomanda. Daca nu-l stiti vi-l explic in postul urmator ;) .
73

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3fhm » Dum Aug 16, 2015 6:36 pm

YO3AOE scrie: eu ramin in continuare la propunerea ca [...]
Foarte bine, de asemenea! Sunteti liber sa ramaneti unde doriti...
YO3AOE scrie:activitatea de apel/cautare/intilnire de pe frecventa de 145,225 este-si asa si trebuie sa fie!-[...]
Zau ?! Da' de unde ati scos-o si pe asta, ca "asa treb' sa fie" ?! Cine a statuat ca asa trebuie sa fie si nu altfel? Doar ce-au mai fost vreo 2-3 colegi care v-au aratat clar cum stau lucrurile la capitolul canicula versus propuneri... 145.225 *NU* e oficial un QRG cu dedicatie, la fel cum locurile din fata portii nu apartin proprietarilor care au impresia ca daca locuiesc acolo de zeci de ani, pot interzice parcarea autoturismelor pe felia respectiva, doar asa, ca "s-a incetatenit".

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3cen » Dum Aug 16, 2015 7:03 pm

@yo8raa: am instalata pe telefon o aplicatie de echolink dar nu am studiat problema ca sa capat un minim necesar de cunostinte fiindca nu ma intereseaza acest domeniu.
Pe de alta parte glumele dvs. cu canicula, burghiul sau sublerul sunt de prost gust si ma intreb daca acest forum are moderatori care sa sesizeze/stearga derapajele unora de la ham radio spirit.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3fhm » Dum Aug 16, 2015 7:12 pm

Salut Mircea!
YO8RAA scrie:Intre timp am vazut ca a raspuns Cezar (chiar daca nu la obiect)
O sa vezi mai jos de ce n-am fost atat de la obiect, hi !
YO8RAA scrie:Nu stiu la care nod ati facut remarca dar eu zic ca este bine sa vedeti cine [...] a pus GRATIS la dispozitia comunitatii [...]
YO3AOE face referire la nodul YO3GWM-L, construit de Cristi, YO3GWM. Tot el e cel caruia i-am transferat administrarea masinariilor de la YO3KXL, unde mai opereaza si nodul APRS YO3KXL-10 (tot opera lui Cristi).

Status-ul nodului Echolink YO3GWM-L se poate verifica online aici.

Chiar acum, mesajul de intampinare la conectare arata astfel:
YO3GWM-L scrie:EchoStation Ver 1.13 - YO3GWM-L

ham.aprs.ro/Echolink/RemoteControl/
Bucuresti, Baicului cristi@aprs.ro

Lista de canale :
C01-R0 C02-R0x C03-R1 C04-R2x C05-R3x C06-R4 C07-R5 C08-R7 C09-144.675 C10-144.825 C11-145.225 C12-145.250 C13-145.275 C14-145.300 C15-145.400 C16-145.500
Pentru a avansa un canal mai sus tastati comanda UP, pentru a merge la canalul 8 tastati comanda C08
- Sunteti pe .C11 - 145.225
- Conectati :YO9HKK YO9CMF-L YO7LWL YO4ISC-L YO3CUH YO3FHM

Si pentru a ridica putin tensiunea, precizez clar ca la YO3KXL am hotarat sa gazduim atat nodul EchoLink (antenele vor fi astfel mult mai sus - fiind amplasate pe terasa Facultatii de Electronica si Telecomunicatii, vor oferi o acoperire mult mai buna) cat si echipamentele unui alt proiect al lui Cristi - o retea similara extinsa in cat mai multe zone din tara.
Mentionez ca lucrurile sunt mult avansate, urmand ca in septembrie sa trecem la aplicarea primilor pasi din "agenda de lucru" planificata. Hi. Am fi facut-o mai de curand, dar nu ne-am putut misca din cauza caniculei !
Sa vedem atunci care va mai fi procentul nemultumitilor versus multumiti...
YO8RAA scrie:Termin nu inainte de a felicita pe toti cei care au instalat sau intretin asemenea sisteme.
YO3GWM o sa se bucure ca mai exista oameni care sa faca aprecieri. Multumesc in numele lui pentru acestea, cat si pentru gandurile bune ale celor care sunt multumiti de ceea ce ofera echipa noastra !

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde YO3AOE » Dum Aug 16, 2015 11:24 pm

Constat cu o extrema surprindere-ca sa nu spun chiar consternare!-ca simpla si nevinovata mea propunere de a se decela cele doua frecvente,in sensul ca frecventa de apel de 145,225 MHz sa fie separata de frecventa de Echo-Link a produs o adevarata furtuna cu tenta-uneori-chiar de paranoia,stirnind si eliberind energii negative probabil indelung refulate,derapaje lingvistice reprobabile si ironii nici macar ieftine ci de-a dreptul gratuite de cel mai prost gust-de altfel demne de autorul lor-dar care nu au ce cauta pe un asemenea site. In consecinta,solicit in mod oficial si imperativ administratorului acestui site sa analizeze in mod cit mai obiectiv si realist situatia creata si sa ia masurile de rigoare pe care le considera de cuviinta, desi incep sa ma gindesc foarte serios daca nu ar fi cazul sa renunt eu la apartenenta la un site unde posteaza unele persoane lipsite de bunul simt comun,elementar,ca sa nu spun altfel!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo3fhm » Lun Aug 17, 2015 12:01 am

YO3AOE scrie:Constat cu o extrema surprindere [...] ca simpla si nevinovata mea propunere de a se decela cele doua frecvente,in sensul ca frecventa de apel de 145,225 MHz sa fie separata de frecventa de Echo-Link a produs o adevarata furtuna
Oare de ce ? Pana acum, v-au raspuns 5 utilizatori ca propunerea dvs. nu e in regula: YO8STB, YO8RAA, YO3FHM, YO9FDX, YO9IBC. Asta nu va ridica nici un semn de intrebare ?!
YO3AOE scrie:In consecinta,solicit in mod oficial si imperativ administratorului acestui site sa analizeze in mod cit mai obiectiv si realist situatia creata si sa ia masurile de rigoare
Suna ca recitalul politrucilor din sedintele de pe vremea lui Ceasca. Adica, redu-i la tacere pe cei care nu-s de acord cu YO3AOE, pentru ca dansul spune ca "asa trebuie sa fie". Este? "Cine nu-i cu mine, e impotriva mea"... of of of...

Ia uitati-va prin curtile altora cum e, de exemplu la repeaterul EchoLink timisorean, YO2KQT-R . In afara de UHF, are si 145.225 si toata lumea e bucuroasa sa-l auda, sa stea de vorba cu cei care il folosesc ca gateway cu reteaua radio locala... Repeaterul e intretinut de Marius, YO2LOJ, care a instalat pe el inclusiv o robotzica care la fiecare 30 min da ora exacta si spune ce temperatura e afara...
Si toata lumea e multumita.
Doar prin Bucuresti nu sunteti dvs. multumit... Asta e, nimic nu poate fi perfect!

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Despre Echo-Link-ul din Bucuresti

Mesajde yo2loj » Lun Aug 17, 2015 12:43 am

Cu o mica corectie, eu intretin doar robotica :lol:
Si nu e pe 145.225 (Scuze de critici Cezar), dar e pe repetorul local care acopera generos zona Timisorii si vre-o 40 de km in jur, si pe un link simplex tot in 70cm. Si pe langa echolink mai ofera servicii aditionale, cum ar fi informatii detailate despre vreme la cerere.
Insa ideea este ca in primul rand traficul de echolink nu este chiar asa de mare incat sa deranjeze (poate 10 persoane conectate pe zi, care de obicei se deconecteaza dupa cateva secunde pentru ca nu este trafic in momentul respectiv si nu zic nimic - asta poate fi alta discutie interesanta), si chiar ofera oportunitatea unor reintalniri, uneori dupa mult timp, intre diferiti radioamatori plecati care pe unde in lume.
Dar acum imi pun si eu intrebarea: Care este diferenta intre un QSO purtat de 2 amatori, unul folosind echolink si celalalt o statie, si 2 radioamatori folosind fiecare cate o statie? Nu e tot ocupata frecventa de 2 participanti care intamplator beneficeaza de aceleasi drepturi si obligatii? In plus, clientii conectati pe receptie nu deranjeaza catusi de putin, la fel de putin ca si receptorii prin radio.
Desigur, daca 2 indivizi stau la taclale prin echolink intre ei si sunt conectati si la nodul respectiv, doar de dragul de a fi auziti si de altii si sa tina frecventa ocupata, si nu folosesc o cale directa care nu iese in eter, asta deja intra in alta categorie: la cei 7 ani de acasa.


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori