Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO2EA » Vin Mar 04, 2016 10:26 am

Asta ziceam si eu. Pe langa problema legala, mai exista si o problema de "logistica". Cine are in dotare antene acordate pe 439MHz :? :shock: :?: Marea majoritate a antenelor de UHF sunt acordate in partea inferioara a benzii de 432MHz (asa ar fi normal). Exceptie fac antenele folosite pentru sateliti, acordate in jurul frecventei de 436MHz. Nu am auzit niciodata ca vreun coleg de hobby sa aiba antena de UHF acordata pe 439MHz, pentru simplul motiv ca nimeni nu are nevoie de Tx in zona respectiva :roll:
Pentru cei care nu au experienta in domeniul antenelor de UHF: o antena acordata (de ex) pe 431.500 are SWR-ul cat China la 439.100MHz :!: Daca nu este asa, atunci respectiva "antena" poate fi folosita mai degraba ca sarcina artificiala :D

73 si succes la ce faceti,

Zoli YO2LZA
Ultima oară modificat Vin Mar 04, 2016 3:10 pm de către YO2EA, modificat 1 dată în total.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 04, 2016 10:59 am

YO2LZA scrie:Sa inteleg ca nodurile RoLink din jurul frecventei de 439MHz vor fi accesate (si) pe simplex :?: :shock: :?:
Sunt sigur ca poti intelege!
YO2LZA scrie:In intervalul 438.650 - 439.425MHz nu se pot instala decat repetoare :!: Bandplan IARU nu este optional, este "biblia" radioamatorilor din toata lumea.
Dupa cum spunea si un alt coleg care a postat putin mai sus, sunt sigur ca intelegand raspunsul la prima intrebare si analizand atat de temeinic bandplan-ul IARU, ai remarcat 100% prezenta string-urilor "recommendation".
IARU este o organizatie cu statut non-fascist, nu e condus de vreo clona de-a lui Hitler.
Iata mai jos, pentru oricine vrea sa citeasca:
IARU_region1_VHF_UHF_bandplan.pdf
Imagine
YO2LZA scrie:Ce s-ar intampla daca ar aparea un semnal CW la 3705 sau un SSTV la 7130 :? :shock: :?:
Ntz..ntz..Au, au! -Oare ce s-ar intampla, intr-adevar ?! Depinde de semnalul care va aparea. Luna n-o sa pice, cu siguranta. Daca e periodic, o sa-i ardem o serie Fourier sa vedem cu ce avem de-a face. Daca e neperiodic, ii frigem o transformata Fourier ca sa ne convingem ca ăia care il produc nu sunt niste ţărani înarmaţi cu furci şi torţe, ci oameni rau intentionaţi, care atentează la libertatea benzilor de radioamatori (si aşa, prea putin folosite!). Vorba unui bun amic caruia i-ar fi stat foarte bine ca profesor: "Arde-o sus cu FeFeTe, ca sa vezi ce bine e... " :lol:

Beţele din spectru ii vor convinge pe cei mai multi să ignore semnalul buclucaş şi indisciplinat, daca nu are informatie utila de transmis. Oricum, semnalul respectiv va disparea de la sine, dupa ce se va plictisi pe QRG-ul respectiv. Si o mica parte a vajnicilor radioamatori care vor sta de garda mai ceva decat Cerberii, vor raporta prezenta acelui semnal la ONG-urile radioamatoricesti care vor publica pe Internet prezenta unor semnale indisciplinate si care ies din matrix-ul obisnuit. Adica, se va reitera intr-o maniera corporatista/actuala, procedura standard de pe vremea lui Stalin, respectiv "ATENTIE! Dusmanul asculta!"...

Si mai departe? Pai da, mai departe, domnilor, vor mai exista probabil prieteni care vor raporta si mai departe prezenta acelor indisciplinate semnale intr-o zona de spectru... recomandata. Se va ajunge la ANCOM, dar daca semnalul respectiv nu este perturbator, ci este cu autorizatie, atunci ANCOM-ul *NU* va sesiza STS-ul, iar colegii mei nu se vor deplasa cu valizele de analiza spectrala pentru a le aplica punishment-ul de rigoare acelor nemernici indisciplinati... pentru ca intotdeauna se va gasi ceva mai bun de facut.

De exemplu, in astfel de cazuri, eu imi iau o punga de floricele si un container de Coca-Cola, pentru ca e cea mai buna varianta de a asista la spectacol !

Sa fim si realisti, domnilor !
Cu prietenie si cele mai bune urari de week-end si viata prelungita!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo8cln » Vin Mar 04, 2016 11:30 am

OM Cezar , seria Fourier sper sa fie numai pina la armonica a III-a , HI ? Mi-am adus aminte ca, atunci cind nepotul meu avea 3 ani venea si incerca sa vorbeasca la statie. Dadeam puterea la 0 si i-l lasam sa vorbeasca dupa care treceam pe rx si spuneam ca-l cheama pe el. A doua zi spunea la gradinita ca atunci cind va fi mare se va face radioamator. Acum serios ! Initiatorii Ro-link , sint ei tineri dar majori si cu autorizatie ! De ce sa nu-i lasam sa-si dezvolte proiectul dupa gindirea lor si dupa, eventual sa-i analizam ? Vorba unuia : parerea mea. 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo3fhm » Vin Mar 04, 2016 12:12 pm

yo8cln scrie:OM Cezar , seria Fourier sper sa fie numai pina la armonica a III-a , HI ?
:lol: :roll: Depinde de argumente! ;-) Simplificam munca dusmanului ?! Hi. Oricum, daca altii vor fi mai pretentiosi, punem k sa mearga pana cand vârfu' ultimului băţ se va îneca în plafonul de zgomot al analizorului biologic al fiecaruia... ;-)
yo8cln scrie:Acum serios ! Initiatorii Ro-link , sint ei tineri dar majori si cu autorizatie ! De ce sa nu-i lasam sa-si dezvolte proiectul dupa gindirea lor si dupa, eventual sa-i analizam ?
In ceea ce ma priveste, eu mi-am luat masurile legale necesare, asadar RoLink Bucuresti/YO3KXL-R este incadrat in standardele legale. Si ca hartii, dar si spectral :) Asta a fost si scopul, să sprijinim echipa RoLink. Si ma bucur ca apar din ce in ce mai multi !

Bineinteles, sper ca toata lumea sa fi inteles exact satira din postarea mea anterioara, fara a o lua personal. Daca o sa aud vreun DX in SSTV pe 7130, il voi lucra cu siguranta si sunt convins ca majoritatea va fi bucuroasa sa schimbe controale, daca au echipament. Doar nu se aude zilnic modul ala de lucru pe acolo! Hi.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo8cln » Vin Mar 04, 2016 12:21 pm

La fel si din a mea (satira) Cezar . Mi-am adus aminte , tot asa , o expresie a unui copil dintr-o familie cu probleme care a spuns la un moment dat: " ce bogati sinteti voi ! " La intrebarea dece ? El a raspuns: " la voi in familie se mai si ride "!Eu sper sa aducem (readucem) radioamatorismul YO la statut de hoby care sa contribuie la destindere. 73 ! de yo8cln.

yo9ina
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 5:03 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo9ina » Vin Mar 04, 2016 1:11 pm

Domnilor (yo8cln si yo3fhm), ati deviat usor de la subiect, dar multumesc pentru prezenta aici si pentru punctele de vedere afisate.

Respectam deci recomandarile IARU si planul benzilor alocate de ANCOM.
Autorizarea repetoarelor se vor face de catre titularii lor din orasele respective.
Folosirea simplexurilor nu sunt interzise pe portiunea de frecventa a repetoarelor, deci nu contravine cu nimic regulamentelor interne si internationale.

In concluzie, daca cineva crede ca aceste frecvente nu pot fi folosite, sa aduca aici argumente sustinute cu citat din legea sau documentul care interzice acest lucru.

Multumesc.
Frecvente RoLink: UHF baza - 439.100MHz; VHF: 145.3375MHz
Secundare UHF: 439.075MHz, 439.125MHz
Rezerve: 439.375MHz si 145.2875MHz
Ton acces: 103.5Hz
Discutia continua aici: http://www.radioamator.ro/forum/viewtopic.php?t=1921
73 de YO9INA

yo7gqz
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 18, 2015 7:36 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo7gqz » Vin Mar 04, 2016 1:18 pm

Cu ceva timp in urma am verificat adaptarea antenel cu repetorul, in vederea montarii. Am pe fecventa de emisie rus 1,2:1 si 1,4:1 pe cea de receptie pe o antena pe care asiaticul de la diamond zice ca are banda de la 435 la 450.
Pe antena de pe masina am undeva intre 1,2 si 1,5 in cei 8 MHz ecart.
La noi repetorul e asamblat de mine din echipamente donate de catre diversi radioamatori din yo3,yo7 si yo9. Reperorul astfel rezultat a fost donat radioclubului yo7kfa, pe indicativul caruia e si autorizarea.
Cei care sunt pe simplex emit din locatia din autorizatie, cu echipamentele lor, fiecare ce a avut disponibil; o sa treaca si ei spre repetor mai devreme sau mai tarziu. Aici de exemplu yo2lza ii poate ajuta cu duplexoarele, care sunt piesa cea mai costisitoare. De a doua statie ne ocupam noi. Un numar suficient ar fi de 6 duplexoare.
In privinta balizei ar fi interesanta una in vhf pe 145.750.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo8cln » Vin Mar 04, 2016 1:20 pm

Am deviat numai in partea unde am glumit, HI ! In rest sustinerea mea este totala ! Din pacate aici (zona Vatra Dornei ) nu prea am posibilitati (deocamdata) de RO-Link . (Unde este net nu e locatia buna si invers ) . Mult succes ! 73 ! de yo8cln.

YO4ISC
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:58 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO4ISC » Vin Mar 04, 2016 1:46 pm

Si uite asa, usor, usor, ajungeti la vorba mea... Tehnica este (sau se gaseste), bunavointa este, LOCATIA este problema.

Pentru YO8CLN: Acum serios, chiar daca este o locatie mai proasta, mai ales ca este intro zona unde RoLink inca nu este, BUNAVOINTA daca este se poate instala un nod. (pentru cei care nu stiu decat sa analizeze la sange postarile sa afle ca repetitia de mai sus este intentionata...)
Conform principiului mai bine mai rau decat deloc, mai bine pune un nod acolo si poate se va gasi in viitor o locatie mai buna pentru el. Tot sprijinul din partea noastra.

In ceea ce priveste legalitatea, sa nu se uite ca putem sa testam, sa experimentam si dupa ce este totul ok sa legalizam. RoLink-ul este la inceput. Ce ar fi daca am legaliza totul si dupa o luna sa vedem ca trebuie schimbate nu stiu ce frecvente (s-a vazut cazul Pitulicea-Ploiesti, Constanta-Calarasi). Nu cred ca cineva dintre noi are de gand sa intre in contradictie cu ANCOM-ul. Oricum multumim colegilor de hobby de grija pe care ne-o porta.

'73 de YO4ISC
Cristel TEODORESCU,
RoLink Team/YO3KXL
'73 de YO4ISC
Cristel TEODORESCU,

Imagine
YO3KXL/RoLink Team
http://www.rolink-net.ro

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo8cln » Vin Mar 04, 2016 2:00 pm

Tnx , Cristel ! Mi-ai dat o idee. Am sa discut cu "baietii " la urmatoare intilnire problema asta.Poate gasim o locatie chiar buna ! 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori