ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo6xk
Mesaje: 59
Membru din: Mie Iul 07, 2010 7:19 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo6xk » Mar Apr 12, 2016 11:01 pm

Salut
Exista undeva o inregistrare a legaturii ceva pe you tube sau macar un linck.
Sunt curios cu ce echipamente au lucrat asa de amorul artei ...
Felicitari celor ce au lucrat la proiect !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andrei YO6XK

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO9CHO » Mar Apr 12, 2016 11:19 pm

Si iata ca 20 de voci si-au spus cuvantul in 10 min.Felicitari! Pentru cei ce doresc sa revada evenimentul:

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

de la timp 2h.00min pana la sfarsit.73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO8RAA » Mie Apr 13, 2016 12:19 am

yo3gfh scrie:@YO4REC

Adevarul e ca au existat, pentru foarte scurt timp, niste flacai care au avut ceva de exprimat fix pe 145.800, chiar cand trebuia sa inceapa legatura :-)

Din cauza asta, operatorul a facut remarca cu "radioamatorii necivilizati" pe care au preluat'o pe nerasuflate si pe neverificate domnii ... jurnalisti :-)

73,
Adrian

Ba eu cred ca e vorba de cu totul altceva...si ca ziarista nu a pus degeaba totul intre ghilimele.
Si mai cred ca frecventa interferata a fost cea secreta (de uplink) si nu cea de 145.8
Si mai cred ca "flacaii" pot fi de la SV ... am o vaga banuiala ...
Ramane sa ne spuna YO9INI exact ce si cum a fost...dar ceva sigur a fost.
Orisicum esecul de la prima trecere nu se datoreaza lor ci transmisiei SSTV care nu a fost oprita in intervalul programat.
Daca e asa cum banuiesc eu, as zice ca de fapt "flacaii" incercau sa salveze ceva... (legal nu aveau dreptul sa intervina).
Ramane ca datorie de onoare pentru YO9INI sa ne spuna exact despre ce a fost vorba. Nu se poate arunca asa un blam pe radioamatorii unui intreg judet fara sa vii si cu dovezi concrete.

YO4ISC
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:58 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO4ISC » Mie Apr 13, 2016 12:46 am

S-a scris suficient de mult despre faptul ca transmisia a fost "sabotata" de radioamatorii din Suceava. Nu vreau sa pun accent pe acest fapt mai ales pentru ca au fost cateva secunde in ultimul minut de orizont vizibil pentru ISS si dupa 10 minute de SSTV chiar nu mai conta.
Vreau in schimb sa aduc in discutie erorile de care au dat dovada organizatorii din punct de vedere audio.
Una dintre camerele care transmiteau evenimentul avea calea de la microfon deschisa, in asa fel incat sunetul se auzea cand cu ecou cand fara.
Ca sa se poata auzi discutiile pe radio, incusiv intrebarile copiilor, a fost nevoie ca cineva sa stea cu un microfon aproape sau mai pe departe suficient cat nivelul audio sa nu fie constant.
Chiar nu se puteau rezolva aceste probleme inainte de momentul inceperii transmisiei sau este o dovada de amatorism.
Oricum cel mai bine s-a auzit interventia la care fac referire niste trusturi de presa. Ca doar suntem radioamatori si chiar si atunci cand nu este cazul ne dam cu stangu'n dreptu'.
Felicitari copiilor pentru reusita pe care au avut-o si pentru viteza in care au pus intrebarile si multumiri lui Jeff pentru raspunsurile scurte si la obiect.

'73, de YO4ISC

P.S. Transmisia audio a evenimentului a fost preluata si retransmisa in cadrul retelei RoLink.
'73 de YO4ISC
Cristel TEODORESCU,

Imagine
YO3KXL/RoLink Team
http://www.rolink-net.ro

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo3gfh » Mie Apr 13, 2016 12:54 am

Cand am zis "flacai", m'am referit la genul care fluiera si pun Gutza in 2m :-)
Eu i'am auzit pe 145.800, nu pe frecventa de uplink (nu o cunosc), a zis careva "Aalo aaalo", pe urma a bolborosit ceva, dupa care a aparut altcineva si a zis "Baa, da mai taci din gura" sau cam asa ceva. Nimic neobisnuit :lol: si asta, oricum, a durat foarte putin.

Dupa aia operatorul a facut remarca cu radioamatorii. N'am fost atent daca a zis ceva de SV. Practic, nici nu conteaza de unde sunt. Aci se aplica bine zicala aia cu unu' care arunca piatra si alti 10 care n'o pot scoate. Am auzit si SSTV'ul rusesc, care a fost de fapt cauza nereusitei initiale.

Ce conteaza e ca cei cativa copii nu au plecat acasa cu un gust amar.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 13, 2016 1:55 am

Referitor la asa zisul "incident" iata si pozitia lui YO9INI:

Alexandru Ivan:
Buna seara, Ma numesc Alexandru Ivan (YO9INI), responsabilului proiectului ARISS EU 282. Mesajul lui Ciprian Sufitchi este adevarat in totalitate. Eu nu stiu a cui a fost ideea complet gresita, ca sa nu spun rau intentionata, cum ca radioamatorii suceveni ar fi bruiat contactul ARISS. De altfel, dat fiind distanta foarte mare intre cele doua locatii, acest lucru nici nu s-ar fi putut intampla. Din contra, echipa lui YO8TLC de la Suceava ne-a ajutat enorm prin comunicatia de back-up. Se pare ca se incearca platirea unor polite intre diverse grupuri de radioamatori pe baza acestui eveniment, motiv care ma face sa stau departe de anumiti membri din aceasta comunitate. Astazi aproape ca mi-a parut rau ca intr-un final am facut public evenimentul in randul comunitatii. Va mai informez ca, din contra, am fost interferati local la primul pass, peste frecventa de receptie ISS de 145.800 a fost declansata emisie parazita, nu se terminase inca primul pass deja anumiti "radioamatori" din zona de sud a tarii isi dadeau cu parerea despre noi in 145.800, desi aceasta frecventa este rezervata exclusiv Statiei Spatiale Internationale. C eea ce mai deplang este modul in care sunt tratate informatiile din mass-media, fara sa fie verificate la sursa. Situatia a fost rezolvata la al doilea pass de la ora 18:26, emisia SSTV de la bordul Statiei Spatiale Internationale a fost deconectata corect si am putut derula cu succes primul contact ARISS din Romania. Multumesc echipei Universitatii din Suceava (YO8TLC) si a Institutului de Stiinte Spatiale de la Magurele (YO7MJF) pentru intreg sprijinul acordat pentru eveniment. Cu stima, Alexandru Ivan (YO9INI)


Poate fi recitit aici: http://www.curierulnational.ro/Evenimen ... in+Suceava


.....

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo8cln » Mie Apr 13, 2016 8:35 am

Fara comentarii ! A fost un succes ! Am ramas impresionat atunci cind, dupa ratarea de la prima trecere Alexandru yo9ini le-a explicat copiilor ca in viata exista si esecuri si ca totul se obtine prin munca si perseverenta ! Bravo D-le profesor ! O atitudine de adevarat dascal ! Am promis niste imagini inregistrate de la cele doua treceri , dar nu stiu daca mai are sens. 73 ! de yo8cln.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO2EA » Mie Apr 13, 2016 9:51 am

Citind articolul:
http://www.cotidianul.ro/comunicarea-cu-un-astronaut-de-pe-statia-spatiala-internationala-bruiata-279472/
rezulta ca legatura "nu a putut fi realizată din cauza unor interferențe ale unor radioamatori". Nimeni nu subliniaza faptul ca fara implicarea radioamatorilor aceasta legatura ar fi fost imposibila (dpvd legal cel putin). Un eveniment care ar fi trebuit sa ridice imaginea radioamatorilor in ochii populatiei neinformate, a ajuns sa fie perceput ca o nereusita datorita unor radioamatori suceveni... Mare pacat!
Probabil ca neradioamatorii care au asistat la eveniment se intreaba ce fel de cartela Vodafone trebuie sa-si cumpere ca sa vorbeasca pe Luna, Marte etc... :?

Au intrat radioamatori necivilzați în frecvență, care nu au ce căuta acolo din punct de vedere legal. Niște radioamatori din Suceava. (...) Recepția a fost foarte bună, au recepționat corect, dar nu i-am putut noi recepționa pe ei, a fost vorba de o interferență”, a declarat unul dintre cei care încercau să stabilească legătura cu Stația Spațială

Sunt curios cum poate (dpvd tehnic) "unul dintre cei care încercau să stabilească legătura" aflat in Targoviste sa traga concluzia ca interferentele vin tocmai din Suceava... :shock: :?
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 13, 2016 10:18 am

Pagina FRR reflecta in detaliu ultimele noutati.........:
Fişiere ataşate
frr.jpg
13 Aprilie 2016 Prima pagina FRR
frr.jpg (220.86 KiB) Vizualizat de 7349 ori

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO8TFF » Mie Apr 13, 2016 10:26 am

Felicitări!
Am văzut înregistrarea, foarte emoționant.
Legat de interferențe și radioamatorii din Suceava mie-mi pare că prea sunt ”reușite” aceste manipulări ale informației ca să nu fie făcute de profesioniști.
Pentru a ”străluci” oamenii suferă un proces de ”slefuire”, deoarece acest proces este ”dureros”, implică studiu mult și renunțarea la multe, unii oameni atunci împroască cu ”noroi” pe ceilalți, pentru a rămâne ei cei mai ”strălucitori”.

73, Florin


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori