ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo3gfh » Mie Apr 13, 2016 11:11 am

@YO2LZA

Zoli, citatul ala nu reflecta cele spuse de YO9INI. Daca te uiti la inregistrarea de pe youtube postata de YO9CHO mai devreme, undeva pe la 37:40 o sa vezi ca nu da vina pe nici un ham din Suceava. E adevarat ca se aude pe fundal ceva despre Suceava, dar cel mai probabil era vorba despre colegii lor care ii ajutau. E un exemplu clasic de "jurnalism" Dambovitean de cacao. Printre comentariile de la articol apare si cel al lui YO9INI care lamureste lucrurile.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo8cln » Mie Apr 13, 2016 12:30 pm

Fisierul meu de la prima trecere are 149 M . Nu reusesc sa-l atasez aici. As fi curios ce anume a " inhibat " receptia la prima trecere.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo3gfh » Mie Apr 13, 2016 1:26 pm

Om Mircea, *ala nu e citat*. Omul nu a zis asa ceva. Poti verifica simplu, citeste postul meu anterior si vezi inregistrarea la minutul respectiv. Nu vad de ce comentariul lui la articol e jalnic. Autoarea capodoperei jurnalistice a auzit de cateva ori "Suceava" si gata telenovela. Nu poate decat sa fie multumita, a avut o gramada de accesari :lol:

Bolboroselile de pe 145.800 le'am auzit si eu, cu verticalul pt. 20m, montat intr'un copac, la 5m de sol si cu un receptor SDR conectat la PC. Sunt inconjurat de blocuri cu 10 nivele - eu zic ca ce'am auzit nu venea din Suceava :D
Am auzit, surprinzator de bine, si semnalul SSTV sovietic.

Eu nu tin sa am eu dreptate. Nu am alte detalii in afara de ce am auzit in direct pe Rolink, pe 145.800 si pe youtube. Asta e parerea mea, si iti inteleg supararea, dar hai sa nu ne pripim. Probabil era mai bine ca YO9INI sa nu fi zis in direct faza aia cu radioamatorii, si atunci nu mai era toata tevatura asta, dar dupa atatea eforturi, basca SSTV rusesc, sa mai auzi si confrati pe frecventa de downlink, ti se cam taie maioneza.

Raman la parerea mea ca acei copii sunt fericiti si vor ramane cu o amintire frumoasa.
Ultima oară modificat Mie Apr 13, 2016 3:07 pm de către yo3gfh, modificat 1 dată în total.

yo8ssh
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:19 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo8ssh » Mie Apr 13, 2016 1:41 pm

Buna ziua tuturor.
Ca si radioamator sucevean ma simt dator sa clarific situatia in ceea ce-i priveste pe radioamatorii suceveni ce au participat in cadrul proiectului.

La Suceava, o echipa de radioamatori coordonata de Cezar - YO8TLC a asigurat receptia ISS-ului ca si REZERVA pentru statia din Targoviste si la cererea lor. Legatura audio de la Suceava la Targoviste s-a facut printr-o linie telefonica asigurata de Vodafone si disponibila oricand si instant pentru cei din Targoviste.

Nimeni din Suceava nu a avut permisiunea sa intervina in QSO si nici nu s-a intamplat acest lucru. Receptia in zona noastra a fost impecabila, dovada o constituie inregistrarile lui Ady - YO8AZQ.Deci , niciun radioamator din zona nu a perturbat frecventa de downlink de pe statia spatiala.

Incidentul din presa se datoreaza superficialitatii cu care autorul primului articol a tratat subiectul de presa. Cuvantul Suceava imediat dupa "perturbatii" a dus la o interpretare speculativa a "ziaristului". Cum majoritatea dintre noi si-au dat seama, era vorba sa treaca cu receptia pe Suceava.

Cu salutari pentru toti radioamatorii YO - YO8SSH

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo8cln » Mie Apr 13, 2016 2:26 pm

Nu trebuie sa te scuzi Sebi ! Eu cunosc activitatea voastra din domeniul "spatial" ! Dar la fel de bine cunosc lipsa de activitate a frr ! Florentin a pus aici un exemplu de cum arata pagina web hamradio.ro si cit de bine a "marcat" acest eveniment. A incerca sa puna o pata neagra asupra activitatii ham radio din Suceava nu este o noutate ! Evenimentul (pt. mine unul exceptional) a trecut neobservat de presedintele frr , de vicepresedinti si cu mici exceptii de toti cei care vad in actuala conducere a frr ceva bun. 73 ! de yo8cln.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde YO8TFF » Mie Apr 13, 2016 4:57 pm

Eu zic că ar trebui să tragem unele învățăminte, pentru a putea progresa și înainte de a ne apleca după pietre, să înțelegem că am intrat într-o ”eră” cu totul diferită de perioada în care Scînteia bătea chiar și Buletinul Oficial al RSR.

73, Florin
Ultima oară modificat Mie Apr 13, 2016 10:33 pm de către YO8TFF, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo3gfh » Mie Apr 13, 2016 5:52 pm

Om Mircea,

Stiu ce se sarbatoreste in intervalul respectiv. Si eu cred ca emisiunea SSTV nu a fost intamplatoare.

Nu sunt pasionat/interesat de receptii ale comunicatiilor prin satelit (si de UUS in general) asa ca nu am antene, sisteme de tracking sau experienta in decodarea SSTV sau alte formate specifice.

Am ascultat din pura curiozitate la ora respectiva in conditiile pe care le'am descris. Am si inregistrat semnalul respectiv pentru ca, prost si nepregatit fiind, nu mi'am dat seama instantaneu ca este SSTV, si m'am gandit sa'l am pentru o examinare ulterioara. Poti lua de aici fisierul, pt. conformitate. Inregistrarea este facuta cu SDRConsole. Nu l'am decodat pt. colegii amatori, fiindca nu am cu ce. Simplu. Vad ca deja l'ai decodat dumneata, asa ca ai salvat incompetenta mea.

Daca vrei sa vezi dezinformare la orice pas, eu nu pot sa te impiedic. Eu nu imi dau seama cu ce am dezinformat, nu imi sta in fire si nu vad motivul. Am scris "sovietic" si "rusesc" exact in ideea in care "gluma" a fost organizata de poporul vecin si pretin. Dar, in fine, eu fiind mult mai prost, poate imi scapa ceva. Am inteles si care a fost contributia Sucevei - daca parcurgem tot topicul, se poate vedea cine n'a inteles. Referitor la pisici moarte, nu este specialitatea mea, daca stii cine a dezinformat'o pe jurnalista, de ce nu spui, sa se lumineze si prostii?
Iar referitor la prostia si incompetenta organizatorilor... nu pot decat sa astept urmatorul contact organizat de tine si care sunt sigur ca va decurge fara nici o problema.

Si nu, sincer nu m'am suparat. Nu caut glorie si recunoastere pe internet. Tot ce pot sa constat este ca iti este imposibil sa recunosti ca ai tras niste concluzii pripite si ca vrei sa ai neaparat ultimul cuvant. No problem, il ai, pentru ca asta este cam tot ce mai am de zis :D

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo3gh » Mie Apr 13, 2016 8:12 pm

@yo3gfh : super comentariu , inteligent , modest, fara aroganta , fara energie negativa . Ce bine ca mai exista asa OMs.
Sa luam ce a fost bun din evenimentul respectiv si sa recunoastem ca Targoviste a fost capitala hamradio YO ptr o zi , asa cum bine spunea un coleg OM.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo8cln » Joi Apr 14, 2016 12:27 pm

https://www.youtube.com/watch?v=MYGztuS3OUc . Aici gasiti citeva imagini cum s-a vazut activitatea ARISS EU#282 din kn27qg , Neagra Sarului.Opriti primul film si dati "Manager video " si acolo gasiti fisierele video , de jos in sus al doilea este de la prima trecere. 73 ! de yo8cln.



Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori