ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo4lhr » Mar Apr 19, 2016 12:47 pm

Am citit cu "deosebit interes si enorma atentie" comunicatul FRR. Ma bucura enorm/imens/incomensurabil faptul ca, pe langa indicative, au fost trecute si titlurili distinsilor profesori ai universitatii. Normal, firesc si logic era sa nu se treaca decat indicativele. Sau nu dadea bine? Parca am citit o documentatie depusa la OSIM pe vremea comunistilor. Fara suparare, DOMNILOR.
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

yo9hzn
Mesaje: 100
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:41 pm
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo9hzn » Mar Apr 19, 2016 7:55 pm

yo4fyq scrie:In zona Constanta in primul minut a fost repetionata statia ISS cum chema pe YO9INI dupa care au comutat pe SSTV.
Astept cu nerabdare descrierea echipamentului de la Targoviste ..

73 de yo4fyq/kn44fd


Si de aici lafel (ca si din locatia lui YO8CLN) ,timp de 3 min, intre prima si cea de-a doua imagine SSTV, am auzit in mod repetat astronautul de pe ISS strigand catre cei de la sol, cu toate ca nu am avut posibilitatea de ajustare a elevatiei. In sala nu se auzea decat zgomot de fond.....
Conform recomandarilor ARISS http://www.ariss.org/uploads/1/9/6/8/19 ... tation.pdf trebuia folosita o antena cu castig mult mai mare deoarece pentru contactele scolare, acolo sus, este folosita o statie portabila de 4w si nu TM-710 de 25W cu antena externa (ce transmite SSTV).
A existat si un preamplificator de receptie insa cred ca a facut mai mult rau decat bine deoarece din imediata vecinatate (<100m) emit 2 posturi FM locale si un dispecerat de taxi pe VHF).
Locatia folosita (total neinspirata dpdv radio, dar nu asta conta fiind vorba de un eveniment mediatic) are orizontul umbrit de blocuri cu 8-9 nivele cu exceptia a cateva "ferestre" (lucru sesizabil din modul in care in sala transmisia sstv se auzea destul de zgomotos).
Totul ca la carte, in rest...doar interferente locale..... Norocul a facut ca la a doua trecere pe ISS sa fie folosit trx-ul cu putere mare ca sa compenseze...........
Sper ca te-am lamurit Claudiu. La reauzire in UKW, 73!
IMG_1877.JPG
IMG_1877.JPG (1.83 MiB) Vizualizat de 2030 ori

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: ISS-peste 1000 contacte radio educationale

Mesajde yo4fyq » Mar Apr 19, 2016 9:30 pm

@YO9HZN , Multumesc pentru info . Sper ca urmatoarea reusita ( indiferent cine o sa fie ) sa fie 100% pur radioamatorism din punct de vedere radio.

73 de yo4fyq/kn44fd
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori