Contacte radio educationale in FM via ISS

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO8RAA

Re: Contacte radio educationale in FM via ISS

Mesajde YO8RAA » Mie Dec 21, 2016 4:00 pm

La trecerea de la ora 15:47 cfr se pot asculta mesajele de pe ISS cu statia de la sol.
Acesta este ultimul contact educational direct pe anul 2016.

73 Mircea YO8RAA
Natura ne aseamana, educatia ne deosebeste. Confucius
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul. Aristotel

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Mie Dec 21, 2016 5:20 pm

S-au putut receptiona in conditii excelente 16 din cele 20 mesaje.

73 Mircea YO8RAA

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Vin Dec 23, 2016 12:49 pm

Pe ultima suta de metri cei de la NASA si ARISS au mai aprobat desfasurarea unui contact radio educational pentru anul 2016.
Contactul aprobat este pentru tinerii de la doua scoli din Franta si va avea loc in ultima zi a anului respectiv pe 31 decembrie.
Revin in timp util cu amanuntele necesare.

73 Mircea YO8RAA

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Vin Dec 30, 2016 5:15 pm

Un nou contact radio educational cu un astronaut de pe Stația Spațială Internațională (ISS) este planificat pentru tinerii de la Școala primară "Georges Wallers" din Saint-Amand-les-Eaux, Franța.

Data si ora : sambata, 31 decembrie 2016, aproximativ 12:31 CEWT(11:31utc)
Tip contact : direct
Statie la sol : F4KJV-Club Radioamateur et Scientifique Amandinois
Astronaut ISS: Thomas Pesquet - KG5FYG
Freq Down : 145.8 MHz / Modulatie: FM N
Mare parte a mesajelor se vor auzi si in YO.
Urmatoarele doua contacte sunt programate pentru data de 4 ianuarie 2017
(sper sa nu uit sa vin cu amanunte)

La Multi Ani 2017!

Mircea YO8RAA
Sursa info:
email Gaston Bertels – ON4WF / moderator ARISS

Intrebarile propuse a fi adresate astronautului:
1. Emmanuelle (IME; 16 ans): Comment avez-vous décidé de devenir astronaute?
2. Eva (CM2: 10 ans): Quels sont les qualités qui ont été déterminantes pour être sélectionné pour cette mission?
3. Maxime (IME: 13 ans): Comment vous êtes-vous préparé pour la mission Proxima? Quels entraînements?
4. Sébastien (CM2: 11 ans): Qu’avez-vous ressenti au moment du décollage?
5. Alicia (IME: 17 ans): Quelles sont vos principales missions sur ISS?
6. Markus (CM2: 10 ans): Comment se déroule une journée type (entre pilotage, recherche, maintenance…)?
7. Chloe (IME: 15 ans): Quels sont les dangers lors des sorties dans l’espace et comment assurez-vous la sécurité?
8. Yannick (CM2: 10 ans): Quels sont les loisirs ou les sports que l’on peut pratiquer à bord d’ISS?
9. Stephane (IME: 18 ans): Quels effets personnels vous était-il indispensable d’emmener avec vous?
10. Aïdan (CM2: 10 ans): Quels sont les aspects de la vie terrestre qui vous manquent le plus?
11. Chloé (CM2: 10 ans): En tant qu’astronaute, qu’est-ce qui vous passionne le plus:
améliorer la vie sur Terre, étudier les réactions de l’être humain dans l’espace, piloter un vaisseau spatial, ou découvrir une vie extra-terrestre?
12. Killian (IME: 13 ans ): Combien êtes-vous à bord d’ISS et n’est-il pas difficile de s’entendre?
13. Nathan (CM2: 10 ans): Y a-t-il des moments où vous pouvez être seul?
14. Océane (IME: 18 ans): Avez-vous fêté Noël avec vos collègues?
15. Louis (CM2: 10 ans): Y a-t-il des choses qui vous ont surprises depuis votre départ, malgré votre préparation extrêmement poussée?
16. Deborah (IME: 14 ans): Pouvez-vous à certains moments marcher normalement comme sur Terre? Comment garder les muscles en bon état?
17. Maël (CM2: 10 ans): Combien de temps vous a-t-il fallu pour vous habituer à l’apesanteur?
18. Méline (CM2: 10 ans): Vous avez plus de 50 expériences à mener, où en êtes-vous? Y a t il des domaines médicaux?
19. Camille (CM2: 10 ans): Vous êtes en train de réaliser un rêve, en avez-vous d’autres? Quels sont vos prochains objectifs?
20. Paul (CM2: 10 ans): Comment appréhendez-vous le retour à la vie terrestre?

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Sâm Dec 31, 2016 2:57 pm

A fost o auditie perfecta la trecerea peste YO.
S-au putut receptiona in conditii excelente raspunsurile la 16 din cele 20 de intrebari.
Urmatoarele contacte sunt programate pentru data de 4 ianuare 2017, cu o scoala din US si una tot din Franta.

La Multi Ani 2017!
Mircea YO8RAA

YO7BPC

Mesajde YO7BPC » Dum Ian 01, 2017 2:19 pm

Am fost 3 radioamatori și doi simpatizanți care am urmărit ieri răspunsurile astronautului francez. A fost foarte instructiv semnalul fiind puternic și răspunsurile interesante. HB9CV și un Baofeng au făcut o treabă bună! Totuși, la o întrebare venită de la unul din simpatizanții participanți la recepție nu am avut răspuns. Și anume dacă undeva apar scrise răspunsurile astronauților, eventual chiar traduse. Întrebare justificată, zic eu, prin faptul că din cinci ascultători numai unul era vorbitor de limbă franceză! Așadar?
La mulți ani tuturor! de YO7BPC, YO7HVE, YO7HNP
73 de YO7BPC

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Mie Ian 04, 2017 3:22 pm

YO7BPC scrie:Am fost 3 radioamatori și doi simpatizanți care am urmărit ieri răspunsurile astronautului francez. A fost foarte instructiv semnalul fiind puternic și răspunsurile interesante. HB9CV și un Baofeng au făcut o treabă bună! Totuși, la o întrebare venită de la unul din simpatizanții participanți la recepție nu am avut răspuns. Și anume dacă undeva apar scrise răspunsurile astronauților, eventual chiar traduse. Întrebare justificată, zic eu, prin faptul că din cinci ascultători numai unul era vorbitor de limbă franceză! Așadar?
La mulți ani tuturor! de YO7BPC, YO7HVE, YO7HNP

Salut Mihai si La Multi Ani 2017!
In primul rand felicitari tie si colegilor/simpatizantilor care te-au asistat.
Raspunsul la intrebare este simplu. La inceput (aproximativ 20-25 ani in urma), au aparut niste copii curiosi sa afle mai mult despre astronauti si ce se intampla cu oamenii care traiesc in spatiu.
Au inceput sa trimit intrebarile lor prin email catre diferite organizatii care aveau legatura cu proiectul MIR si apoi ISS. Cateodata mai primeau si cate un raspuns scris hi.. :D
Asa a aparut ideea contactelor radio educationale pentru elevi sau organizatii de tineret.
Acum tinerii cu ajutorul programului asigurat de ARISS in colaborare cu agentiile spatiale care dezvolta programul ISS pot sta direct de vorba cu astronautii.
Intrebarile copiilor sunt cunoscute din vreme , ei urmeaza un program de pregatire pentru ca atunci cand va trebui sa puna intrebarea sa nu aiba emotii, trac sau inhibitii care sa afecteze timpul alocat altui coleg. Astronautul raspunde liber fara a avea raspunsurile pregatite. El stie ca trebuie sa fie scurt, clar si concis si nici nu este ...emotiv. :D
Acesta este motivul ca ele nu apar scrise din vreme. Ele pot fi ascultate direct de cei care au aparatura necesara si sunt in raza de acoperire radio a statiei spatiala la momentul oportun.
Raspunsurile astronautilor le poti gasi ulterior pe inregistrari postate de obicei pe youtube sau in pagini web ale celor care au organizat evenimentul.
Daca raspunsurile ar fi stiute dinainte ce copil ar mai fi interesat sa participe la eveniment? :lol:
De obicei limba folosita este engleza dar daca pe ISS exista un astronauta care cunoaste limba materna a copiilor, pentru un impact mai mare se va folosi limba vorbita de copii si nu o limba internationala. Cei care erau langa tine si nu stiau limba franceza trebuia sa le explici ca acel contact la care asistau era dedicat unor copii dintr-o scoala franceza.
Acum o ora a fost iar un contact cu o scoala din Franta; receptie super in YO
Nu a cerut nimeni datele as ca nu am mai pus nimic.
Forumul e ocupat cu ..."drobul de sare" :lol:

73 Mircea YO8RAA

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Mie Ian 11, 2017 8:19 pm

Un nou contact radio educational cu un astronaut de pe Stația Spațială Internațională (ISS) este planificat pentru tinerii de la trei scoli din Belgia.
Evenimentul este programat pentru joi 12 ianuarie 2017 la aproximativ 13:47 UTC.
Tip contact : telebridge
Statie la sol : K6DUE
Astronaut ISS: Thomas Pesquet KG5FYG / FX0ISS
Mesajele nu se vor auzi in Europa dar evenimentul se poate urmari live incepand cu ora 13 UTC la urmatoarea adresa:
https://www.facebook.com/eurospacecenter

73 Mircea YO8RAA
Sursa info:

Gembloux = College Saint-Guibert
Sombreffe = Ecole Saint-Laurent (Euro Space Center)
Lasnes = Ecole Sainte Lutgarde (Euro Space Center)
1. Gembloux : Louis - La nourriture a-t-elle le même goût que sur Terre?
2. Lasnes : Maëlle - Est-ce facile de toujours rester en apesanteur?
3. Gembloux : Pauline - Dormez-vous bien dans cette position?
4. Sombreffe : Quelle a été votre première sensation lors de votre entrée dans l’ISS?
5. Gembloux : Jérôme - Que faites-vous de votre temps libre?
6. Lasnes : Chiara - À quoi ressemble l’espace vue de l’ISS, voit-on quelque chose?
7. Gembloux : Marie - D’où vient l’oxygène que vous respirez dans la station?
8. Lasnes : Camille - Quel est le plus gros danger à bord de l’ISS?
9. Gembloux : Alexandre - Les animaux de compagnie sont-ils autorisés?
10. Sombreffe : Quelles sont les expériences que vous menez dans la station spatiale?
11. Gembloux : Lucie - Avez-vous besoin d’un casque audio pour communiquer entre vous dans la station?
12. Lasnes : Robin - Avez-vous du WiFi?
13. Gembloux : Nathan - La notion de temps est-elle la même que sur la Terre?
14.Sombreffe: Quelles sont vos différentes tâches dans l’ISS?
15. Gembloux : Adeline - Comment entretenez-vous vos vêtements (lavage, séchage)?
16. Lasnes : Benjamin - Peut-on voir la pollution autour de la terre?
17. Gembloux : Hugo - Qui peut être astronaute?
18. Sombreffe : Comment avez-vous vécu le décollage ?
19. Gembloux : Dahlia - Avez-vous des expériences à réaliser dans le domaine de la santé?
20. Lasnes : Celia - Aimeriez-vous aller sur Mars?

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Sâm Ian 14, 2017 3:56 pm

Un nou contact radio educational cu un astronaut de pe Stația Spațială Internațională (ISS) este planificat pentru tinerii de la Liceul "Léon Blum", Le Creusot, Franța.
Evenimentul este programat pentru luni 16 ianuarie 2017 la aproximativ 11:53 UTC.
Tip contact : telebridge
Statie la sol : K6DUE situata in Maryland/USA
Mesajele nu se vor auzi in Europa

73 Mircea YO8RAA
Sursa info:

1. Maëlys (17): On imagine la vie dans l'espace très différente de celle sur Terre. Malgré les liaisons radios, vous sentez-vous coupé de la réalité?
2. Thomas (18): Qu’avez-vous ressenti pendant votre sortie extravéhiculaire? Avez-vous eu peur du vide?
3. Samia (11): Constatez-vous quelques changements corporels? Par exemple la croissance accélérée des poils, des cheveux ou des ongles, ou à l'inverse une déshydratation de la peau, perte de cheveux, etc...?
4. Célia (12): Y aurait-il une différence de ressenti si la station elle-même n’était plus en chute libre mais en réelle apesanteur, éloignée de toute source de gravité?
5. Lucas (15): Avez vous déjà réalisé notre expérience CERES sur la croissance des plantules?
sinon quelles hypotheses ou conclusions pouvez vous déjà faire?
6. Floriane (17): Serait-il possible d’entretenir des cultures ou développer un jardin dans l’ISS afin de subvenir à une partie des besoins nutritionnels des astronautes?
7. Yassine (10): Pensez- vous qu'il soit possible de faire pousser dans l'espace des végétaux dont la plus grande partie est ici enfouie sous terre comme les carottes par exemple? et des végétaux plus grands comme des arbustes?
8. Eva (17): Que pensez-vous de la participation et l'implication de lycéens à des expériences menées dans l'espace?
9. Clémence (17): Pensez-vous que des expériences comme CERES pourraient être réalisées sur Mars et permettre dans les années à venir d'éventuelles cultures sur cette planète pour une future colonisation?
10. Martin (11): Le fait de rester plusieurs mois dans une même station avec cinq coéquipiers ne crée-t-il pas parfois des conflits à cause du stress?
11. Kheira (17): Sur Terre, l'homme est un géant de la découverte, de la technologie et du progrès.
Mais, au milieu de l'univers, comment se sent-on?
12. Louis-Emiland (15): Les particules dues aux pluies d'étoiles filantes ont-elles des conséquences (même minimes) sur l'ISS ou peut-être même sur vous, astronautes?
13. Dania (11): Quelles différences observez-vous entre les expériences réalisées sur Terre et dans l'Espace?
14. Emma (11): Comment vous organisez vous dans l’ISS avec les autres astronautes? Existe-t-il un roulement pour les différents services, comme la préparation des repas, etc...
15. Anais (15): Pouvez-vous vous vêtir comme vous le souhaitez dans la station spatiale internationale?
Avez-vous la possibilité de laver votre linge dans l’ISS?
16. Céleste (11): Pensez-vous au retour sur Terre? Si oui, appréhendez-vous cet instant?
17. Arina (17): Les astronautes suivent-ils (ensembles) toutes les traditions et fêtes de leur pays d'origine?
(par exemple Noël le 25 décembre pour les Européens et Américains et le 7 janvier pour les Russes)
18. Léna (18): J’ai toujours rêvé d’être astronaute. Quels conseils me donneriez-vous?
19. Maël (10): Allez-vous réaliser des expériences dans l'ISS dans le but d’installer la vie sur Mars?
20. Sarah (17): Pensez-vous que votre génération d'astronautes ira sur Mars? Espérez-vous y aller vous-même?
Fişiere ataşate
Exp50-iss.jpg
Exp50-iss.jpg (149.11 KiB) Vizualizat de 272 ori

YO8RAA

Mesajde YO8RAA » Vin Feb 24, 2017 9:47 pm

Un nou contact radio educational cu un astronaut de pe Stația Spațială Internațională (ISS) este planificat pentru tinerii de la doua scoli primare din Franta. Este vorba de scoala "Elie Desplan" din Boissières si scoala "Marie Castang" din Saint Dionisy, doua mici localitati (sub 1000 locuitori), prima situata in sud-westul Frantei iar a doua in sud

Evenimentul este programat pentru sambata, 25 februarie 2017
Ora aproximativa: 13:14 UTC (15:14 YO)
Tip contact : direct
Statie la sol : F4HHV - Fabrice Faure / Boissieres
Downlink: 437.525 MHz +/_ doppler in FM narow
Mesajele se vor auzi in Europa de West iar o parte si in Europa de Est.
Pentru cei care doresc sa urmareasca si video-stream, ISS DATV va fi activ:
https://hamtv.batc.tv/live/
De asemenea cei de la scoli vor transmite si ei imagini din timpul contactului:
https://arissproxima30.wordpress.com/

73 Mircea YO8RAA
Sursa info:

1. Selma (4): Est-ce qu'il fait nuit dans l'espace?
2. Elia (8): Qu’est-ce qui a été le plus difficile dans ta préparation?
3. Tom (5): Est-ce que la Terre est belle vue de l'espace?
4. Flavio (9): A quoi as-tu pensé juste avant le décollage?
5. Nathan (4): Est-ce que tu manges bien?
6. Gauthier (10): Tu réalises ton rêve… alors à quoi rêves-tu là-haut?
7. Ethan (5): Est-ce que c'est bien d'être dans l'espace?
8. Alexis (8): Un des plus beaux cadeaux de notre enfance serait que tu viennes nous voir : penses-tu pouvoir réaliser notre rêve?
9. Kylian (6): Qu'as-tu fait pendant le trajet jusqu'à la station spatiale?
10. Gabin (7): Est-ce difficile de vivre en apesanteur?
11. Gabriel (6): Est-ce qu'il pleut parfois?
12. Eléa (10): Quelles émotions ressens-tu lorsque tu travailles à l’extérieur de l’ISS?
13. Tatiana (6): Avais-tu un sapin de Noël dans l'ISS?
14. Maxime (10): Pourquoi fais-tu des expériences sur les végétaux dans l’ISS?
15. Louis (6): Y a-t-il des radiateurs dans l'ISS?
16. Maëlle (9): Est-ce qu’il y a de la vie dans l’espace?
17. Leah (6): Est-ce que tu peux manger glacé ou chaud?
18. Zoé (7): Es-tu pressé de revenir sur Terre?
19. Elea (6): Comment es-tu habillé dans la station?
20. Ewan (8): As-tu déjà vu passer une météorite par une fenêtre de l’ISS?
Fişiere ataşate
iss-4.jpg
iss-4.jpg (106.61 KiB) Vizualizat de 123 ori

Înapoi la “Moduri de lucru”