Repetor yo8c

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Repetor yo8c

Mesajde yo8cln » Joi Sep 08, 2016 11:15 am

Va cer permisiunea de a face o ultima postare ! Zilele acestea se implinesc 20 de ani de cind functioneaza repetorul YO8C , virful Retitis , Calimani 2021 m asl. Este un proiect inceput impreuna cu yo3apg (sk) si yo5te , la care ulterior au contribuit mai multi radioamatori. Aveam mai multe imagini si povesti despre acest proiect dar... Am promis ca nu va mai deranjez asa ca va cer scuze. 73 ! de yo8cln.
P.S. Sper ca nu am insultat pe nimeni. Rog daca doriti sa ma contactati folositi mail-ul yo8krr@yahoo.com.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Repetor yo8c

Mesajde YO2EA » Joi Sep 08, 2016 2:44 pm

Sa va traiasca repetorul si voi pe langa el :)
Deranjeaza-ne Ghita, intotdeauna este o placere sa citesti ceva scris de cei care fac ceva. Cei care nu fac nimic dar se simt deranjati, au optiunea sa nu deschida acest topic ;)
Care este cea mai vestica statie YO care acceseaza acest repetor in mod constant (indiferent de vreme, anotimp, perioada a zilei etc)? Ma intereseaza care este aria de acoperire spre vestul tarii, sunt curios daca exista vreun radioamator din YO2 care "deschide" repetorul.

Cu multumiri,

Zoli YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO5QBS
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 30, 2015 11:02 pm
Contact:

Re: Repetor yo8c

Mesajde YO5QBS » Joi Sep 08, 2016 7:15 pm

salut,spre nord pana unde poate fi accesat

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Repetor yo8c

Mesajde YO8SSB » Vin Sep 09, 2016 9:37 am

YO8C, un repetor care functioneaza de 20/ani. De o buna functionare a lui de-a lungul timpului sa ingrijit: YO8CLN, YO8DAR, YO8BDQ, YO8AZQ. Fiind pozitionat in KN27oc, Muntii Calimani, Vf. Retitis 2021m, repetorul a fost usor accesat de statii din; HA, ER, US, YO2. O legatura radio prin repetor cu km multi, a fost intre, un radiomator din Debretin ( HA) si un radiomator din Cahul (ER). Foarte des aud acum pe repetor o statie din Hateg.
In curand YO8CLN si YO8DAR, repun in functiune si baliza din KN27oc.

Viata lunga, YO8C!!!!

Articol mai vechi despre YO8C, in curand unul mai nou!

http://yo8ssb.blogspot.ro/2014/11/yo8c- ... itate.html


73 de YO8SSB!


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori