Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9IRF » Lun Feb 18, 2019 7:00 pm

Florin,

din pacate nu am nici o informatie clara. Specificatiile spun +17dB si 8W, asta ar pune intr-adevar nivelul optim de iesire pe la +20dBm. Stiu ca l-a folosit cineva si spunea ca scoate in jur de 1.5W-2W, dar nu era clar daca din cauza nivelului de intrare sau pentru ca aia era limita.

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo8rzz » Lun Feb 18, 2019 7:53 pm

YO8SDE scrie:Ia si testeaza Adi, pentru receptie sunt suficiente websdr-uri cu linkuri puse mai sus in topic. Apropo, ce amplificator ai?


Nu mai stiu sa-ti spun exact ca sunt puse la naftalina jucariile, dar in jur de 32 dBm P1dB si antena patch de aproximativ 14 dBi.
Websdr-ul are insa intarziere prea mare pentru a-l folosi la lucru in timp real.
Mai curand as incerca sa pun laolalta ceva portabil cu un long yagi in 2.4 si un dish de 55 cm la downlink. Pentru amplificatoare Kuhne e sursa cea mai buna, dar pretul e pe masura. 10 W la ei e garantat. Eu am liniarele de 2 metri si 70 cm excitabile cu 10 dBm si amandoua la testul lQC au iesit cu 5-10 W mai mult decat spec-ul.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9GJX » Lun Feb 18, 2019 11:10 pm

Pe 10489650 SSTV modul ML240

Imagine

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO8SDE » Mar Feb 19, 2019 11:23 am

@YO9GJX Felicitari pentru receptie.

@Adi, stiu de cele de la Kuhne, dar si de preturile lor.
Ca in multe lucruri, trebuie gasit raportul bun dintre pret si specificatii. De aceea am intrebat daca acel produs, de la acel vanzator e cu specificatii verificate; dar mai cautam/studiem.
E buna ideea cu setupul portabil, dar sa nu pierzi mult timp cu orientarea antenelor spre satelit.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9IRF » Mar Feb 19, 2019 11:24 am

Amplificator 20W: SG Labs - 126 EUR
Amplificator 75W: Palet Spectrian - 99 USD

Si un filmulet cu QO-100 receptionat pe un telefon mobil, cu RTL-SDR si LNB indreptat direct catre satelit (fara parabola):


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4BKM » Mar Feb 19, 2019 6:03 pm

Antena pentru Uplink.
yo8rzz scrie:Mai curand as incerca sa pun laolalta ceva portabil cu un long yagi in 2.4

In https://amsat-uk.org/satellites/geosync ... /eshail-2/ se precizeaza ca
S-Band 2.4 GHz NB-Uplink:
– narrow band modes like SSB, CW
– 5W nominal Uplink power (22.5 dBi antenna gain, 75cm dish)
– RHCP polarisation
Pentru toate modurile de lucru Uplink in 2.4 GHz se face numai cu unde polarizate circular, cu sensul pe dreapta. Long Yagi reduce castigul, trebuie o antena elicoidala cu sensul pe dreapta.
Dupa "Antennenbuch" de Karl Rothammel (DM2ABK), diametrul "bobinei" ar trebui sa fie D=38,7 mm, distanta dintre spire S=30 mm, diametrul reflectorului 78 mm. Castigul in dB este G=10lg(15xLxLxnxS), L este circumferinta unei spire, n este numarul de spire, S este distanta dintre spire, L si S exprimate in lungimi de unda. Impedanta de intrare este in jur de 120 Ohm. Daca se prefera o baterie de antene elicoidale trebuie avut in vedere ca doua antene alaturate realizeaza o polarizare eliptica, cu axa mare a elipsei pe axa transversala a centrelor antenelor.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO9IRF » Mar Feb 19, 2019 6:46 pm

Penalizarea de la folosirea unei polarizari liniare in loc de circulara e de 3dB. Avand in vedere complicatiile constructive, e mai simplu sa adaugi 3 elemente in plus la un Yagi pentru a compensa.

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde yo2ya » Mie Feb 20, 2019 7:06 am

In completarea răspunsului dat de Tavi, aici găsiți realizarea practică a unei antene helix http://www.yo2kbq.ro/index.php?x=arata_articol&sel=76 .
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4BKM » Mie Feb 20, 2019 8:31 am

@ YO9IRF, atentie!
Din ce ai scris, jumatate este corect, jumatate este gresit!
Este adevarat ca pierderea este de 3 dB cand polarizarea liniara intra in joc cu cea circulara, dar efectul practic este mult mai puternic, cei 3 dB in minus inseamna injumatatirea puterii. Pentru a compensa, cei 3 dB pierduti nu inseamna 3 elemente in plus ci dublarea antenei, la fiecare dublare a unei antene (sau folosirea unui numar dublu de antene) castigul creste cu 3dB. Teoretic, daca o antena Yagi are 12 dB, doua antene identice vor avea un castig de 15 dB, patru antene identice vor avea 18 dB etc. Practic lucrurile stau ceva mai prost datorita altor pierderi care apar la asamblarea mai multor antene, legate de fazarea undei, adaptarea ansamblului etc.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Primul satelit geostationar pentru radioamatori

Mesajde YO4BKM » Mie Feb 20, 2019 9:37 am

@YO2YA, interesanta constructie. Dimensiunile difera cu foarte putin de cele care rezulta din formulele date de Rothammel, probabil din necesitatea de a folosi un tub PVC disponibil.
Remarc insa o problema, a carei rezolvare nu rezulta clar din documentatia indicata. O antena elicoidala are o impedanta de cca 120 Ohm, diferita de a cablurilor uzuale. Cred ca banda de tabla cu forma triunghiulara joaca rolul de adaptor de impedanta, dar nu vad nicio informatie cu privire la cablul coaxial, daca este de 50 ori de 75 de Ohm. Nu inteleg nici ce rol are bucata intermediara de cablu coaxial si ce impedanta are.
Daca as folosi un cablu de 50 Ohm si as elimina banda de tabla triunghiulara, as monta un adaptor de impedanta in sfert de unda, cu impedanta caracteristica (radical din 50x120) de 77,45 Ohm, destul de apropiata de cea a unui cablu de 75 de Ohm. La lungimea de unda de 125 mm adaptorul de impedanta in sfert de unda ar putea fi realizat de o bucata de cablu coaxial de 75 de Ohm care, tinand cont de un coeficient de viteza de 0,66, ar trebui sa aibe o lungime de 125/4x0,66=20 mm, foarte putin d.p.d.v. constructiv. Adaptorul poate avea insa si o lungime multiplu impar de sfert de unda, adica de 60, 100, 140 etc mm.
Atasez trei poze cu antena descrisa de Rothammel in care am tradus notatiile din desene. Prima arata dimensiunile constructive, a doua arata o constructie a adaptorului de impedanta (facut din teava de cupru si fir interior, care are impedanta caracteristica Z=138xlg(D/d) Ohm, D si d reprezinta diametrul interior al tevii si diametrul conductorului central, coeficient de viteza apropiat de 1), a treia arata ansamblul antena-adaptor-cablu pentru 144 si 432 MHz.
73!
Fişiere ataşate
Antena.jpg
Antena.jpg (54.56 KiB) Vizualizat de 5147 ori
Adaptor de impedanta sfert de unda.jpg
Adaptor de impedanta sfert de unda.jpg (62.88 KiB) Vizualizat de 5147 ori
Antena pentru 144 si 432 MHz.jpg
Antena pentru 144 si 432 MHz.jpg (64.45 KiB) Vizualizat de 5147 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori