YO-MARC un club mort

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO4BKM » Vin Sep 16, 2016 1:47 pm

Corect este DARC (Deutscher Amateur-Radio-Club e.V), nu DARK (întuneric, ignoranță în engleză). Am fost și eu mai mulți ani membru DARC, cât eram în serviciu în România și până ce au ridicat cotizația peste posibilitățile unui pensionar la 72 EURO pe an. Atunci am părăsit acest club.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Vin Sep 16, 2016 2:12 pm

Scuze, din graba... Asa e corect, DARC.

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Vin Sep 16, 2016 10:27 pm

@YO8RAA
Mircea am facut demersurile doar ca trebuie sa imi caute dosarul si apoi sa vada ce si cum. Asteptam...
@all
Pentru YO-MARC eu zic ca in primul rand ar trebui "contactati" membri intr-un fel sau altul (radio, facebook, messenger etc). In ziua de azi nu cred ca e foarte complicat. Cred ca putem obtine informatiile si de la ANCOM (acolo unde nu sunt). Pana una alta, cred ca sunt date publice. Apoi sa stabilim o data de intalnire. Prin internet, prin radio etc. Eventual, YO6EX daca s-a tot apucat de "treaba" poate propune o organigrama (eventual pentru asta as putea lua legatura cu cei de la Marine Funker sa vedem cum sunt ei organizati) si se poate face cate un sondaj online pentru fiecare functie si unde membri pot face propuneri (chiar autopropuneri) si unde vor putea vota. Se practica acest lucru peste tot unde nu se pot intalni oamenii fata in fata. Sa zicem, dupa aproximativ o luna de zile (timp in care se poate vota, dupa propuneri), se afiseaza rezultatul votului si se stabilesc persoanele desemnate in conducerea clubului. Ma gandesc ca statutul/regulamentul exista pe undeva (daca nu, se poate rescrie). Ar fi super daca s-ar putea inregistra ca si ONG sau ceva de genul asta (pentru obtinerea personalitatii juridice non-profit, scuze dar nu mai sunt la curent cu legislatia din Romania la capitolul acesta). E important acest aspect pentru ca se pot obtine sponsorizari legale pentru desfasurarea unor activitati (care implica costuri, stim cu totii asta). Concursul YO-MARC (costuri pentru diplome, plachete, corespondenta etc), eventuale diplome aniversare, o eventuala intalnire anuala si alte cele. Activitati se pot organiza o gramada atata vreme cat exista CONSENS si UNITATE. Sunt lucrurile ESENTIALE pentru ca o comunitate sa poata fi organizata si ca sa poata prospera. Si, desigur, lucrul poate cel mai important, totul trebuie sa fie TRANSPARENT. Adica, PUBLIC (pentru membri).
Imi cer scuze de la toti cei care au avut (sau nu) rabdarea sa citeasca aceste randuri. Nu doresc decat ca acest club sa devina unul puternic si respectat in rand tuturor marinarilor radioamatori, din YO sau de pretutindeni.
73's de YO2LDE, Daniel

Yo4asv
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 03, 2012 2:32 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde Yo4asv » Sâm Sep 17, 2016 7:11 pm

Yo4asv este activ.

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Dum Sep 18, 2016 1:20 am

In seara asta am rasfoit cateva dosare ingalbenite de vreme. Si am dat peste diploma de membru YO-MARC. O bucurie imensa care a inseninat o zi rece si ploioasa de toamna (aici au fost azi la pranz 14 grade si a plouat toata ziua).
73's de YO2LDE
Imagine

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Dum Sep 18, 2016 8:28 pm

Yo4asv scrie:Yo4asv este activ.

Pai daca avem presedintele onorific activ, e treaba pe jumatate rezolvata! ;)

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Joi Oct 06, 2016 11:20 am

Revin... Incepand din 03.10.2016, sunt activ cu DL/YO2LDE (pana vine si indicativul de DL). Multumesc lui Mircea, YO8RAA, in special.
Ultima oară modificat Dum Oct 23, 2016 7:30 pm de către YO2LDE, modificat 1 dată în total.

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2LDE » Mie Noi 09, 2016 6:03 pm

@YO8RAA
Se pare ca si cei din DL au fost la fel de operativi doar ca, spre deosebire de cei de acasa, le-au trebuit mult mai multe documente... Una peste alta, incepand de ieri, 8 Nov. 2016 ne putem auzi si cu noul indicativ: DL2LDE (hi!) Activ sunt in mai toate benzile de scurte (3,5-28Mhz), exceptie 1,8 Mhz unde nu am antena iar AT automat nu functioneaza acolo... :(
Acum, intrebare, pentru cei de la YO-MARC... Oare in concursul de luna viitoare cu ce indicativ sa lucrez pentru a folosi numarul de la YO-MARC? DL/YO2LDE sau pot cu noul indicativ, DL2LDE ?

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Din nou despre YO-MARC

Mesajde YO2DFA » Mar Dec 06, 2016 12:15 pm

73 pentru toți!
La sfârșitul săptămânii o nopuă ediție a concursului International Naval Contest!
Pentru cei interesați: http://www.marinefunker.de/eng/show.php3?pos=16
Există și categorie pentru nemembrii cluburilor navale. Pentru Daniel, cred că ar trebui să lucreze cu indicativul DL/YO2LDE/P întrucât YO2LDE este membru la YO MARC! Mult SUCCES tuturor participanților! 73 YO2DFA - YO-024

yo4nt
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 29, 2010 6:46 am
Contact:

Re: YO-MARC

Mesajde yo4nt » Lun Mar 05, 2018 7:34 am

Va salut. Am gasit intamplator pe internet acest link: http://romanian-marine-amateur-radioclub.blogspot.ro/ si in lista cu membri am observat o eroare. La nr. 099 indicativul corect ar fi YO4GJS, Batache Mihaita-Cristian, activ. Acolo este trecut cu CJS. O alta problema ar fi cu nr. 051, YO4CGA, Vasile Ivanov care este SK de mai multi ani.

73 YO4DG YO-071


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori