indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo2msb » Mar Iun 10, 2014 12:05 am

yo9dl scrie:Respectarea memoriei fostului titular pare a fi argumentul forte, invocat , nu de putine ori, cu nostalgie, nostalgie care poate fi inteleasa.
Chiar credeti ca activitatea merituoasa a unui vechi radioamator poate fi cinstita doar prin protejarea indicativului sau pe o anumita perioada de timp?

Corect! De ex. iata cum se poate rezolva elegant aceasta problema: un utilizator american al unui astfel de indicativ a inserat pe pagina sa de prezentare un elogiu la adresa fostului posesor, scris chiar de catre un prieten al raposatului: http://www.qrz.com/db/N4LA
A se derula pagina in jos pana unde scrie: "A Tribute to the Original N4LA".
Poate ca n-as fi stiut niciodata ca radioamator din YO cine a fost John Foster daca nu vorbeam in QSO cu actualul N4LA, Todd Brady, si ca urmare daca nu vizitam pagina lui de pe qrz.com.
Deci se poate. Simplu, elegant, cu respect. Fara orgolii stupide si fara isterii inutile.
crocodil de munte

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO3ITI » Mar Iun 10, 2014 12:31 am

...
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 7:30 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo9rij » Mar Iun 10, 2014 6:52 am

Cred mai degraba, avand in vedere revoltatoarea propunere a FRR, ca o modificare a regulamentului ar fi benefica in sensul in care FRR, cat si alte organizatii, ar putea, prin regulament, sa ceara pentru anumite indicative, o derogare de reatribuire pe o perioada de mai multi ani, daca doresc protejarea unor valori. Derogarea trebuie sustinuta dupa niste criterii pe care acum le poate stabili si introduce capitol separat in regulament. Sa iei "o felie" din atributiile legiutorului ANCOM, in acest caz, mi se pare foarte mult si mi se pare o incalcare grava a libertatii fiecarui radioamator, afiliat sau neafiliat! Intradevar este de preferat sa detii controlul fara sa dai socoteala nimanui asa cum a fost invatata FRR pana acum, dar lucrurile sau schimbat si pare ca nu prea convine nimanui! In fond despre asta este vorba! Pierderea controlului si cautarea oricarui tertip de a obliga radioamatorii la inregimentare sub o unica comanda! Hi! O zi buna! 73! YO9RIJ

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo2loj » Mar Iun 10, 2014 7:11 pm

Nu cred ca protejarea catorva indicative este problema, ci acordarea FRR, conform propunerii lor, a puterii de a decide cine poate si cine nu poate beneficia de un indicativ de 2 litere, la libera discretie a FRR.
Nimeni nu se supara daca nu se poate acorda un YO3RF de exemplu, dar daca un indicativ este disponibil iar FRR zice nu pentru ca "asa vrea muschii lor", atunci avem o problema.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO9CHO » Vin Iun 13, 2014 10:10 am

Mi-a atras atentia:

14. Invitam cluburile afiliate FRR, prin reprezentantii legali ai sectiilor de
radioamatorism, sa transmita propuneri concrete privind problematica abordarii la
ANCOM a indicativelor cu doua litere.
FRR primeste pe e-mail /frr@hamradio.ro/ sau in scris la adresa FRR, str.
N.Filipescu nr.53-55, sector 2, Bucuresti, propuneri in acest sens si din partea altor
radioamatori neafiliati, convinsi fiind ca numai prin UNITATE IN DIVERSITATE
se vor putea analiza si rezolva probleme de interes comun pentru radioamatorismul
din YO. Discutiile in acest sens cu ANCOM au demarat, pregatim sinteza tuturor
problemelor ridicate primite atat de la afiliati cat si de la neafiliati. La finalizarea
sintezei, vom transmite punctul de vedere al FRR spre informare.
Precizam ca FRR este singura structura nationala recunoscuta care raspunde juridic de
problema radioamatorismului din Romania
in fata Ministerului Tineretului si
Sportului, a IARU, a [b]Agentiei Nationale Anti-doping
, a IGSU si a altor organisme
statale nationale
[/b](!!!!!!!)


Citare din: http://radioamator.ro/info/comunicat-frr-13.06.2014.pdf

Interesant, mai ales la sfarsit.
Domnilor , care ati conceput acest mesaj, dumneavoastra l-ati recitit? Eu, cand l-am citit , m-am ...minunat.


Ceva cazuri de "sportivi" tragand din "joint-uri"? Deja? :lol: :lol: :lol: Si eu incurabil-ul care eram convins ca numai cafeaua anesteziaza.........eh, batranetea! Mea culpa......
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde YO8RAA » Vin Iun 13, 2014 7:34 pm

Eii..se pare ca dupa atata caz pentru clonarea indicativelor cu doua litere, lumea s-a orientat spre clonarea celor cu trei litere.
DAR nu orisicare... musai ca prima litera sa fie K. :lol:
De asta ce mai ziceti? :o :lol: :o

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo3jx » Vin Iun 13, 2014 8:12 pm

!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo9rij » Vin Iun 13, 2014 10:11 pm

Bine ca nu este YO9KYO! Numai indicativele "slabe" se cloneaza! Hi!


yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: indicative cu doua litere, doar cu aprobare de la FRR?

Mesajde yo8cev » Joi Iul 24, 2014 7:08 pm

Mai fratilor care traim in Romania !Conform ,,ITU ALLOCATION"putem avea indicative YO,YP si YR,cine ne obliga sa nu folosim YP si YR decat ca indicative speciale ? Vrea cineva YP2AC da-il domnule fara bani,in anumite conditii speciale:castigatori de concursur mari,clasa 1-a sau alte merite recunoscute . Da-il cuiva care nu se incadreza in conditile speciale de alocare contra cost(obrazul subtire cu cheltuiala mare se tine :D ) !!!De ce sa nu se bucure fiecare de indicativul dorit ? Nu stiu, poate exista o prevedere care sa restrictioneze aceste indicative,dar sunt facute tot de oameni, deci pot fi modificate cu ajutorul ,,majoritatii"(daca mai avem o majoritate).Nu ajuta nimanui aceste discutii,,sterile"de pe forum ,doar celor care vor dezbinarea noastra.Din punctul meu de vedere si nu cred ca numai al meu TREBUIE sa ne comportam ca membrii unei CASTE NOBILE......Cu stima egala pentru toti ,chiar daca unii nu-mi impartasesc ideile 73,octav


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori