Legitimatiile FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Legitimatiile FRR

Mesajde YO4BKM » Dum Iun 08, 2014 8:36 am

FRR este o asociaţie de cluburi, conform reglementărilor în domeniul federaţiilor şi conform propriului statut http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=18, art. 3, 18, 19, 20 şi 28. De aici rezultă că nu are nicio relaţie directă cu radioamatorii ca persoane fizice, aceştia fiind asociaţi în cluburi conform statutului cluburilor respective. Un club devine afiliat la FRR împreună cu toată zestrea sa de personal numai după ce FRR a analizat documentele clubului, inclusiv statutul şi a aprobat acest lucru, aşadar în condiţiile în care clubul corespunde pretenţiilor statutare ale FRR. Şi numai statutul clubului afiliat, aşadar recunoscut şi însuşit de FRR, prevede modul în care se face recunoaşterea calităţii de membru al clubului, prin legitimaţii sau/şi alte însemne proprii.
În aceste condiţii, cum se poate aprecia hotărârea FRR de a emite legitimaţii proprii radioamatorilor persoane fizice şi, mai mult, de a permite participarea la diferite evenimente ale FRR numai deţinătorilor de legitimaţii FRR, chiar dacă respectivii radioamatori sunt legitimaţi la cluburil afiliate legal? Iată ultimul exemplu:

Sâmbăta 14 iunie 2014 ora 11.00, la Centrul de Agrement Cosla, Piatra Neamț-D.J.T.S. Neamț, va avea loc o Sesiune de examene pentru acordarea titlului de ARBITRU. Cluburile care organizează competiţii sunt invitate a trimite candidați la acest examen. Înscrierea se face la YO9XC, tlf. 0745188437 sau 0238724475, e-maill: yo9xc@yahoo.com până Sâmbăta, 14 iunie 2014, ora 11.00.
Cererea de înscriere a participanților (conform Anexei 3 din Regulament), avizata de președintele clubului la care radioamatorul este membru și documentele atașate: Copie după C.I./ B.I, Copie după Autorizația de radioamator, 1 fotografie format 2/3 și Memoriul cuprinzând concursurile la care s-a participat (Art. 2.1, pct a), se vor aduce în plic și se vor preda lui YO9XC, la începutul examenului, la Piatra Neamț. Suma de 10 lei pentru costul legitimației și suma de 15 lei, taxa de participare la examen, se vor achita înainte de începerea examenului la Piatra Neamț.
Prezentarea la examen se va face pe baza legitimației emisa de FRR. În caz ca radioamatorul nu are legitimația eliberata, va prezenta cererea pentru legitimație, o fotografie 2/3 și suma de 15 lei.


Nu încalcă această măsură atât autonomia cluburilor, dar şi statutul FRR art. 31 litera d) care dă dreptul cluburilor să participe la acţiunile FRR fără alte condiţii suplimentare?

Acest lucru imi aminteşte de un eveniment tragic trăit de mulţi în perioada 1950-1962. Deşi Constituţia ţării stipula dreptul la libera alegere, inclusiv înscrierea voluntară a ţăranilor în colectiv, eu - ca mulţi alţii - nu am avut voie să mă înscriu la examenul de admitere la liceu în 1960 decât după ce tata a trecut în colectiv. De dimineaţă eram respins la înscriere, la prânz tata semna cererea de trecere în colectiv, a doua zi eram acceptat pe listele celor care urmau să dea examen. Nu se vede aici acelaşi abuz, ba chiar aceeaşi procedură, de a înscrie pe loc în FRR pe candidaţii la examen? În ce secol şi sub ce regim trăim?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde yo9rij » Dum Iun 08, 2014 9:11 am

Draga Tavi, citind mai departe anuntul la care faci referinta si care intradevar sfideaza statutul si autonomia cluburilor, vei gasi ca acesti domni care au conceput anuntul si, care pentru a nu stiu cata oara demonstreaza "habarnismul", sunt chiar mari lectori si predau cursuri! Doamne fereste! Oare ei nu se vad? Rau am ajuns! "Vai de mama noastra!" cum spunea cineva, fie-i tarana usoara!
Dealtfel toate bune! Cu respect de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde YO4BKM » Dum Iun 08, 2014 10:22 am

YO9RIJ, anunţul din care am citat se referă la o sesiune de examene pentru arbitri, continuarea lui pe saitul FRR se referă la o sesiune de perfecţionare pentru antrenori unde apar lectorii de care ai scris, cel puţin aşa s-a deschis la mine când scriu acest comentariu. Nu am văzut nimic privind locul şi ora sesiunii de examen pentru arbitri. Nu m-ar mira ca cei care au încurcat borcanele să posede legitimaţie FRR!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde yo5pjb » Lun Iun 09, 2014 9:48 am

Putin offtopic. In mesajul FRR-ist se face referire la Memoriul cuprinzând concursurile la care s-a participat (Art. 2.1, pct a). A gasit cineva acel articol 2.1 ?

Sorin

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde YO4BKM » Lun Iun 09, 2014 12:35 pm

YO5PJB, precizarea se referă la Regulamentul privind modul de acordare a calităţii de arbitru pentru radioamatorism, îl găseşti la http://www.qsl.net/yo9kxc/pag3/regulament_arbitri.htm unde se cere la pct. 2.1.a. un stagiu de minim 6 ani ca radioamator emisie-recepţie şi participarea la minim 10 concursuri naţionale organizate de FRR. Dar cei care se ocupă de promovarea arbitrilor nu dau atenţie la detalii importante, se pare că se folosesc de o practică veche de peste 25 de ani în toată ţara, "Descurcă-te române!" sau sunt mai amatori decât radioamatorii. La punctul 1.2 din acest regulament se cere candidatului să fie membru al unei structuri afiliate la FRR, nicidecum sa posede şi legitimaţie FRR. Normal ar fi ca arbitrul promovat în urma sesiunii să dobândească legitimaţie sau carnet de arbitru federal, fiind subordonat FRR numai pentru activitatea de arbitraj, nicidecum ca sportiv legitimat la un club afiliat. Poate cineva să arate dacă vreun sportiv legitimat la cluburi precum Steaua, Dinamo, Rapid ş.a. este obligat să posede şi legitimaţie FRF? 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde yo5pjb » Lun Iun 09, 2014 5:19 pm

Multumesc Tavi pentru link.
M-am lamurit definitiv ce inseamna arbitrajul la FRR, de parca nu-mi era foarte clar pana acum.

O zi buna,
Sorin

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde yo5fmt » Lun Iun 09, 2014 5:30 pm

LEGEA 69/2000 (Legea Sportului), actualizat, ART.13
......

(4) Evidenta legitimării şi transferarea sportivilor sunt în competenta federatiilor
sportive nationale,a ligilor profesioniste şi a asociatiilor judetene şi ale municipiului
Bucureşti, pe ramuri de sport, potrivit statutelor şi regulamentelor federatiilor sportive
nationale.

Acum cativa ani pentru a ne putea evacua din spatiul in care ne desfasuram activitatea, doua tarfe politice au gasit cea mai buna metoda: ne-au retras CIS-ul, sustinut de faptul ca FRR pana la acea data nu a emis "Legitimatiile de Sportiv" si astfel nu puteam dovedi ca suntem sportivi legitimati la CSM Cluj, si aveam dreptul sa ne desfasuram activitatea in acel spatiu proprietatea Directiei Judetene de Sport!). Din pacate la acea data reprezentantii de atunci ai FRR cu concursul "mut"CA al FRR din obedienta pentru tovarasa ministru in loc sa ne sustina s-au grabit sa ne deazafilieze...
Asa ca lasati federatia sa incerce macar sa-si faca obligatiile fata de membrii sai!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde YO8RAA » Lun Iun 09, 2014 6:40 pm

yo5fmt scrie:LEGEA 69/2000 (Legea Sportului), actualizat, ART.13
......
(4) Evidenta legitimării şi transferarea sportivilor sunt în competenta federatiilor
sportive nationale,a ligilor profesioniste şi a asociatiilor judetene şi ale municipiului
Bucureşti, pe ramuri de sport, potrivit statutelor şi regulamentelor federatiilor sportive
nationale.

..
Asa ca lasati federatia sa incerce macar sa-si faca obligatiile fata de membrii sai!


No, ca-i bai. I-ai "racorit" baci Vasile !
S-a "dezinvartitilea" treaba cu habarnismul. :lol:

p.s. daca toata lumea ar intelege ca federatia asta (buna sau rea), isi desfasoara activitatea dupa legi (bune sau rele), ... s-ar scapa de mult ridicol.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde YO4BKM » Lun Iun 09, 2014 6:44 pm

LEGEA 69/2000 (Legea Sportului), actualizat, ART.13 pct. (4) Evidenta .... potrivit statutelor şi regulamentelor federatiilor sportive nationale. Dar la acelaşi articol, pct(3) se arată că Pentru a participa la competitiile sportive oficiale locale sau nationale un sportiv de performanta trebuie sa fie legitimat la un club sportiv. Nu la o federaţie. Şi, mai departe: Art. 35(1) Federatiile sportive nationale sunt structuri sportive de interes national, constituite prin asocierea cluburilor sportive si asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport. Exact aşa se spune şi în statutul FRR, persoanele fizice nu sunt membre FRR şi nu au fost niciodată, nici înainte de 1989 legitimaţiile de radioamator nu erau atribuite nominal, pe cap de radioamator, de către FRR, aceasta punea la dispoziţia cluburilor un stoc mare de carnete tip care apoi purtau ştampila clubului şi erau gestionate numai de club. Acum avem şi cluburi private, cu o autonomie mai largă deoarece îşi plătesc din resurse proprii spaţiul, utilităţile, echipamentele etc, aşa cum este şi clubul meu. Avem şi legitimaţii din care reiese afilierea clubului la FRR. Aşa că FRR are destul teren în care să-şi execute obligaţiile faţă de membrii ei, în primul rând să comunice pe saitul ei lista cluburilor afiliate/asociate, cum şi cât finanţează anumite cluburi (dacă mai există aşa ceva), nu o împiedic eu prin nimic, din contră, aş putea să le dau chiar o mână de ajutor la gestionarea datelor. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legitimatiile FRR

Mesajde YO8RAA » Lun Iun 09, 2014 7:16 pm

to @4bkm
Tavi, nu te supara ca te intreb...dar de ce nu vrei sa incerci sa vezi o asemenea legitimatie?
Sunt convins ca te vei linisti cand o sa constati ca aceasta legitimatie nu face nimic altceva decat sa certifice ca sportivul X este membru al clubului Z care este parte integranta a federatiei Y. Totul clar si legal. (nu comentez daca legea este buna sau rea).
Inainte primeai carnetul cu sigla FRR si CNEFS de la club unde lasai si banii ... acum primesti carnetul cu sigla FRR si MS de la federatie unde lasi si banutii. Nu o sa gasesti scris acolo ca sportivul X (persoana fizica), este membru FRR. Care-i problema?

p.s. - de fapt este o mica "smecherie" juridica prin care legitimitate si autoritatea cluburilor (in raport cu terti), de a legitima un sportiv, este sporita de autoritatea si legitimitatea unui for superior. Deci este in folosul sportivului si a clubului de care apartine.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori