Referitor la parerile privind statutul FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo3fhm » Sâm Mar 07, 2015 6:37 pm

Prezentul topic l-am deschis in urma celor publicate la intrebarea saptamanii "Credeti ca actualul Statut al Federatiei Romane de Radioamatorism necesita modificari? " .
Am incercat sa raspund la postarea lui Ciprian direct in cadrul comentariilor, dar am primit un mesaj de eroare, asadar voi reproduce aici textul respectiv.

@Ciprian, N2YO:

Prin cele ce le voi scrie mai jos, sper sa nu jignesc pe nimeni (nu am nici pe departe o astfel de intentie) si cu atat mai putin pe tine, intrucat ne cunoastem de prea multa vreme.
Totusi, te rog sa-mi permiti sa revin asupra celor expuse de tine si sa maruntim putin problema. Sincer, mi s-a parut ca te-ai implicat prea tare, si vei vedea de ce:

- ai perfecta dreptate ca in cadrul unei asociatii, radioamatorii sunt mai bine reprezentati in fata autoritatilor si astfel pot obtine mai usor anumite lucruri; as dori sa se inteleaga foarte clar ca nu sunt impotriva existentei asociatiilor... dar ...

- radioamatorismul *NU* este un serviciu public. Este doar serviciu de amator si atat; de unde rezulta ca ar fi public ?! Nu e sustinut din fonduri publice, este doar un hobby ptr care ai nevoie de autorizatie si pe care il sustii din fonduri proprii. Nu se desfasoara in slujba statului sau a guvernului. Aaaa, ca radioamatorii pot fi implicati si in proiecte publice (ca si vanatorii si pescarii), ei bine, asta-i cu totul alta poveste !

- tot vad ca aduci in atentie ideea implicarii radioamatorismului in zona situatiilor de urgenta. Ciprian, stii bine ca din zona mea, am o imagine foarte buna asupra celor care se intampla pe felia respectiva. As vrea sa te rog, atat pe tine cat si pe ceilalti colegi, sa exemplificati in maniera cea mai onesta si obiectiva, in cate cazuri din 1977 incoace au reusit radioamatorii sa fie utili cu adevarat in situatiile de urgenta. Nu CB-istii; radioamatorii, Ciprian! Si va rog sa nu pomeniti de exercitii, ci doar de situatii concrete.

- pastrarea "calda" a RIG-urilor pentru situatii de urgenta este o utopie. Crede-ma pe cuvant, acolo unde am participat in diverse sedinte, conferinte si consfatuiri, nimeni nu se bazeaza pe radioamatori. Si de asemenea, as vrea sa-i vad pe cei care in loc sa-si vada de putinele clipe de tihna alaturi de familie (dupa zile de munca in care esti praf), si-ar pierde timpul tinand deschise statiile si patruland frecventele in ideea de a salva vieti. Hai sa fim seriosi.

- referitor la punctul de mai sus, e adevarat ca radioamatorii au reusit uneori sa faca bine si chiar sa salveze vieti, dar intr-o proportie minora. Au fost intamplari fericite, in nici un caz reusite datorate vreunei coordonari nemaipomenite si nemaiauzite. Din punctul asta de vedere, ne mandrim cam tare. Protocolul cu IGSU e o formalitate incheiata pentru ca radioamatorii sa poata participa in mod oficial in comunicatiile de urgenta, dar asta nu inseamna ca cineva se bazeaza pe noi.

- participare in spiritul unei obligatii civice? Hmmm... suna mult prea glorios. Iarta-ma, dar cand cineva e strans cu usa, prioritatile sunt date de instinctul de supravietuire/conservare, apoi de dorinta de salvare a membrilor propriei familii. Dupa ce aceste conditii vor fi indeplinite, abia atunci cei care mai au spirit civic vor incerca sa se faca auziti si eventual utili. Stiu ca suna dur, dar e o realitate data de factorul natural.

Ciprian, N2YO scrie: reviste tehnice periodice, birouri de trimitere si primire de QSL, surse de informare electronica (site-uri web, buletine electronice etc) sau sesiuni de comunicari stiintifice si simpozioane.
- sustii ca prin asociere, am putea beneficia de "resurse comune accesibile financiar" (a se vedea textul original in link-ul corespunzator comentariilor). Scuza-ma, dar nu vad motivul pentru care ar trebui sa platim o taxa pentru a putea accesa resurse Internet, unde gasesti cu mult mai multe decat ce se publica intr-o revista, limitata inerent tot din motive financiare, hi hi. Birou QSL? OK, pentru cei care iubesc modul traditional - sunt liberi sa plateasca cotizatie. Atat timp cat modalitatea de transfer electronic se va extinde, nu inteleg de ce unii se mai zbat pentru hartie. A fost odata! La fel cum a trecut vremea tuburilor, asa va trece si vremea QSL-ului pe hartie. Mai ales ca se pot schimba orice fel de QSL-uri direct, nu neaparat prin e-QSL si alte astfel de servicii.

- Raman sesiunile si simpozioanele. OK, aici e adevarat ca unei asociatii ii va fi mai usor sa le organizeze. Dar vin si atrag atentia ca in cadrul unor astfel de simpozioane, ar trebui prezentate realizari cu adevarat originale, nu reproducerea unor proiecte deja concepute de altii. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar adevarul trist e ca foarte multi dintre radioamatori nu isi mai amintesc nici formulele din capitolul de curent electric alternativ studiat in liceu. Cum in ziua de azi, DSP-ul e la moda, prezentarea unor proiecte complexe in care vor aparea notiuni specifice (vezi functii trigonometrice, numere complexe, FFT, convolutie s.a.m.d.) nu va face decat sa scada audienta. Nu critic pe nimeni, rog sa se inteleaga bine. Vreau sa spun ca oamenii au foarte putin timp pentru studiu individual si cu exceptia catorva profesionisti, ceilalti vor prefera proiecte care sa poata fi realizate in regim home-made !
Ciprian,N2YO scrie:Cineva trebuie sa se ocupe si de popularizarea acestui hobby in randul populatiei si mai ales tinerilor, caci fara un asemenea efort radioamatorismul nu ar putea face fata concurentei comunicatiilor facile prin internet sau telefonie mobila si dragostea pentru undele radio s-ar stinge treptat.
Pai sunt intru totul de acord cu ce ai spus aici. Din pacate, in schimb, cam asta-i trendul. Trebuie sa privim viitorul obiectiv si barbateste. Latura romantica a radioamatorismului s-a cam dus. S-au dus vremurile pionieratului de dupa Marconi & Co.
S-au lamurit misterele, tehnica a evoluat fantastic de mult... de ce te mai miri?
Cred ca nici unul dintre noi nu ar dori sa se intample asta, dar de fapt, cam asa se va intampla. Radioamatorismul nu va disparea, dar va fi practicat doar de cativa entuziasti care vor putea intelege esenta acestuia si care vor trebui sa-si permita timpul si resursele necesare.
E un adevar dur, care se intampla deja. Iti mai amintesti isteria IRC? A disparut.
Isteria sistemelor de mesagerie instanta? S-a diminuat si a fost inlocuita de Facebook.

Ce poti sa faci? Suntem cativa. N-avem cum intoarce lumea pe dos. Putem cel mult prezerva niste valori si converti (din pacate, din ce in ce mai rar) unii tineri care se vor simti atrasi.
Hai sa-ti marturisesc un secret trist: pana la 44 ani, n-am reusit sa aduc in breasla decat un singur ham, desi am facut eforturi concrete in acest sens. Dar asta-i o alta poveste...

- repet, imi pasa de soarta unei asociatii nationale, dar cu conditia ca aceasta sa ma reprezinte pe bune si sa-mi puna la dispozitie niste facilitati cu valoare concreta. Ca sa platesc o taxa de membru doar ptr a avea o revista anacronica si acces la schimbul de QSL-uri, ei bine, asta nu mi se pare o atractie. As vrea sa am acces la un laborator bine dotat, dar asta n-o poate asigura asociatia. Aaa, sau o poate asigura un privat, dar cu niste taxe asa cum inteleg romanii sa le umfle. Pai scuza-ma, dar ca sa platesc 100 EUR/an ca sa pot accesa un prapadit de VNA (si nu unul profesional), mi se pare total neeconomic. Si asta e motivul pentru care multi altii ca mine, isi rezerva dreptul de a fi lupi singuratici. Prefer sa cheltuiesc 400 EUR si sa am propriul VNA, decat sa dau 100 EUR unei asociatii care mi-l pune la dispozitie doar intr-un anumit loc si intr-un anumit interval orar.

Ultimul subpunct e o exemplificare concreta, dar care se poate extinde pentru orice alt beneficiu mai "concret" pe care platitorul l-ar avea. Sper ca am fost corect inteles si repet, sper ca nimeni sa nu se fi simtit jignit. In caz contrar, imi cer scuze si as fi foarte bucuros sa continuam o astfel de discutie, in cadrul acestui topic, la o masa rotunda cu toti colegii, indiferent de modul in care privesc dumnealor lucrurile. Oricine poate gresi.

Cu cele mai bune ganduri si urari de week-end placut,
Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde n2yo » Sâm Mar 07, 2015 8:02 pm

Cezar,

In pledoaria mea din postarea anterioara pentru implicarea intr-o organizatie nationala, cel putin a milita pentru imbunatatirea statutului acesteia am exemplificat cateva idei prin care asocierea aduce avantaje activitatii de radioamator intr-o tara, nu neaparat Romania. Deci nu m-am referit la situatia existenta, ci la una ipotetica, asa cum ar trebui si putea sa fie.

Pe scurt, la comentariile tale:

radioamatorismul *NU* este un serviciu public


Prin definitia stricta din regulament nu este, dar el poate si trebuie sa fie. Aceasta este principala trasatura care ar trebui sa implice radioamatorismul in societate. Iata un exemplu aici:
http://www.arrl.org/public-service
ARES la americani este echivalentul Retelei de urgenta din FRR. Definitia este: "The Amateur Radio Emergency Service (ARES) consists of trained radio amateurs who provide public service communications support". Crede-ma ARES este prinsa in toate retelele federale si locale pentru situatii de urgenta.

in cate cazuri din 1977 incoace au reusit radioamatorii sa fie utili cu adevarat in situatiile de urgenta.


Stii bine ca exista nenumarate astfel de exemple. Din nou, nu m-am referit la situatia din Romania. Iata de pilda un articol de pe NBC News. Poti gasi multe altele pe internet.

pastrarea "calda" a RIG-urilor pentru situatii de urgenta este o utopie


Nu m-am referit literal la mentinerea aparaturii alimentate sau scanarea benzilor dupa apeluri de urgenta. Radioamatorii activi au in permanenta echipament pe care il folosesc, este testat, antenele acordate. Intr-o situatie critica doar o baterie de 12 V este necesara si legaturile radio se pot realiza imediat.

participare in spiritul unei obligatii civice? Hmmm... suna mult prea glorios


N-am gasit o replica potrivita, m-ai facut praf :)

sustii ca prin asociere, am putea beneficia de "resurse comune accesibile financiar"


Desigur, viziteaza site-ul ARRL, aboneaza-te la buletinele electronice si la revistele QEX si QST. Nimic nu ar fi fost posibil la acel nivel printr-un efort individual.

Cam atat...

73s de Ciprian N2YO

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO8DHD » Sâm Mar 07, 2015 8:36 pm

Am vazut-o si pe asta. Dupa dezbateri "furtunoase" referitor la mult discutata petitie de la aceasta adresa http://www.yo5kuc.bn.ro/petitie-frr/, astazi apare pe site-ul FRR la aceasta adresa http://frr.org.ro/adresa-yo5kuc/ o dezmintire? Despre ce o fi vorba?

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo5ajr » Dum Mar 08, 2015 7:44 am

Este vorba de o greseala de dactilografiere care cu nimic nu schimba continutul. Adica - in dreptul indicativului YO5AM (Marius Aldea)in loc de numele al cui este indicativul dintr-o regretabila greseala a fost scris numele lui Miron Iancu care nu are nimic comun cu petitie. Cam atat. 73 de Miki

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO3JW » Lun Mar 09, 2015 7:59 am

Salut Cezar
Vad ca topicul deschis de tine nu are "cautare" !
Este mai interesant cu propagarea idei de a nu se vota materialele prezentate de CA al FRR!
Vasile avea o vorba: "Federatia exista prin ceea ce fac cluburile"
Asa cum este ea astazi totusi federati a obtinut rezultate.
Unora nu le convine si atunci se leaga de diverse aspecte care le dau apa la moara. Daca s-ar conlucra s-ar elimina bubele, dar asa da mai bine!
Tin sa ies putin din topic si sa anunt ca saptamana viitoare, Luni, va fi Concursul Bucuresti 2015 unde nu se cere nici un fel de "carnet", nici celor din Bucuresti, nici celor din tara si nici celor de peste hotare!
Doar sa fie dispusi sa fie trei ore alaturi de cei care vor lucra.
Regulamentul poate fi gasit aici http://yo3test201x.blogspot.ro/

Sunt curios ce efect are acest indemn !
Si apropo. Azi este a doua zi de participare in Campionatului National de US in 80m CW

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo8cln » Lun Mar 09, 2015 8:08 am

Federatia a obtinut rezultate ?! Care ? 73 ! de yo8cln.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO3JW » Lun Mar 09, 2015 9:13 am

Una importanta si anume ca ea exista!
73
Pit

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo8cln » Lun Mar 09, 2015 10:26 am

FRR va exista mult si bine ! Ce trebuie sa dispara, impostorii care au ajuns sa o conduca asa cum se vede. Nu inteleg de ce nu vrei sa recunosti ca acele rezultate apartin radioamatorilor YO si pe care citiva le "valorifica" ? 73 ! de yo8cln.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO9HSW » Lun Mar 09, 2015 10:38 am

Pentru a parafraza un mare om de stiinta, si biblioteca mea exista. Totusi nu ea este informatician, ci eu!

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo5tc » Lun Mar 09, 2015 10:54 am

Cred ca subiectul nu are cautare pt ca Cezar a spus ce era de spus si multi recunoastem asta.

Unele din sublinierile lui Ciprian sunt si ele adevarate cu rezerva ca;
-O organizatie de genul ARRL merge mai departe in virtutea inertiei si traditiei. Nu poti compara sutele de mii de membri ARRL cu cei cateva sute de membri FRR din care doar 20% au chef sa plateasca o cotizatie, cum nu poti compara cei 700000 de licentiati din USA cu max 4000 de la noi.
- Nu poti compara puterea de cumparare a radioamatorului mediu din USA si RO, de fapt se observa clar discrepanta de abordare a radioamatorismului in tarile cu nivel ridicat de viata comparativ cu cele unde nivelul veniturilor este inca prohibitiv pentru majoritatea cetatenilor.

In acest context FRR ar trebui sa se REINVENTEZE RADICAL pentru a atrage radioamatorii in randurile sale si a deveni o organizatie semnificativa a Romaniei. Cum? Asta ma intreb de cativa ani de cand am revenit la hobby . Ceea ce vad este insa o atitudine rigida, sfidatoare a conducerii FRR care sigur nu va aduce membri. Mai mult, exista o atitudine pupincurista si oportunista la nivelul cluburilor pe care nu o banuiam in conditiile in care libertatea este un bun castigat. Interese de obicei marunte si meschine, impiedica o schimbare in interesul membrilor si in acord cu interesele acestora.
Draga Pit, FRR exista? Va multumiti cu putin.
Ma cracanez de ras de fiecare data cand vad concursurile asa zis nationale ale FRR unde cei aproximativ 20-30 de competitori concureaza intre ei in etape de 1/2 ora faultandu-se cat pot si folosind cele mai murdare trucuri ca sa castige un concurs liliput, lipsit de miza si de glorie.
Astept sa vad cum intr-o zi o sa concurati intre voi, doar membrii AG si sefii de radioclub care va voteaza. Ziua aia nu este departe, oricum mai sunt doar vreo 5-10 ce concureaza pe langa cei enumerati mai sus.
Cat despre concursul Bucuresti, are loc in acest context iar invitatia de a participa face parte din ciclul tara arde , baba se piaptana. YO DX-ul, singurul concurs romanesc international, e-n buda pana-n gat si se afunda mai rau cu noile reglementari de care am auzit, iar pe noi ne framanta concursul de anvergura mondiala, Bucuresti.
Draga Pit, cu tot respectul , FRR exista doar din inertie. Si daca observ corect, exista tot mai putin in fiecare an.

Gelu, YO5CRR
Ultima oară modificat Mie Mar 11, 2015 9:11 pm de către yo5tc, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori