Referitor la parerile privind statutul FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo3fhm » Lun Mar 09, 2015 11:17 am

n2yo scrie:Prin definitia stricta din regulament nu este, dar el poate si trebuie sa fie. Aceasta este principala trasatura care ar trebui sa implice radioamatorismul in societate. Iata un exemplu aici: http://www.arrl.org/public-service
ARES la americani este echivalentul Retelei de urgenta din FRR.
Salut Ciprian,
Multumesc pentru raspuns. Da, stiu de ARES si stiu si de retelele de urgenta create ca extensie, in tari precum Canada, UK, Australia si Noua Zeelanda si celelalte "apropiate". Unchiul Sam & Co. a gasit o metoda de justificare a radioamatorismului si de asemenea, de colectare de fonduri. Pentru ca in zonele respective, nimic nu se face pe moka si ca sa ai club, trebuie sa ai verzisori. Hi. E normal sa implici o astfel de retea la scara nationala, cu tot tam-tam-ul de rigoare. "Fratilor, vreti sa va lase guvii sa mai functionati si sa intindeti pe ici-colo antene? Bagati-va in retele de urgenta, sa simta sitizenii ca hobby-ul asta poate fi util societatii, altfel... bye bye!" - cam asta banuiesc ca e ideea. Dar cu toate surlele si trambitele, tot gasesti vecini care sa protesteze pentru faptul ca ti-ai ridicat coscogea' pilonul prin gradina, ca sa nu mai discutam de zonele urbane. Este ?
n2yo scrie:Stii bine ca exista nenumarate astfel de exemple. Din nou, nu m-am referit la situatia din Romania.
Aaa, ok. Daca nu te-ai referit la Romanica, atunci ce rost are ?! Noi traim in RO, trebuie ceva aplicabil aici. Nu stiu cate vieti au salvat radioamatorii nostri, in mod organizat si coordonat (nu din intamplare). Articole despre posibila implicare in saving lives si asa mai departe, se pot scrie cu rauri de cerneala, dar practic, nu se poate baza nimeni pe o contributie organizata.
Si apropos de un articol care a aparut pe radioamator.ro mai asta vara, cand unul dintre colegii nostri a calatorit la vecinii greci. Iti amintesti ce-a scris? Tacere totala. Ia sa strigi "Help, c-am cazut in fantana", sa vedem cati "prieteni" vor sari sa te scape... He he. Sunt sigur ca rugaciunile ar face mai mult !
n2yo scrie:Radioamatorii activi au in permanenta echipament pe care il folosesc, este testat, antenele acordate. Intr-o situatie critica doar o baterie de 12 V este necesara si legaturile radio se pot realiza imediat.
Aici ai perfecta dreptate si subscriu. In conditiile in care cativa au astfel de setup-uri, aceia vor putea ajuta, intr-adevar, societatea aflata la ananghie. Problema e ca ar trebui aflat procentul celor care chiar au astfel de setup-uri raportat la ceilalti. Pentru ca stim la fel de bine ca radioamatorul YO care se respecta, are tot timpul ceva de surubarit ba pe la antene, ba pe la suprimarea purtatoarei, ba prin cine stie ce cotloane si componente care nu stiu cum se face, dar exact in clipe grele ii trag clapa. Stii, cam cum era pe vremuri cu receptia "TV DX" de la bulgari, ca tot radioscamatorul isi tragea un Yagi cu 12 elemente si un "amplificator de bulgari", dar cand era sa functioneze in preajma sarbatorilor importante, mai mereu se intampla sa nu vrea s-o faca, sa se defecteze, sa "bage moar" si alte asemenea anomalii. Si exact cand colegii in cauza se chinuiau sa surubareasca prin el pentru a surmonta situatia, apareau XYL-urile care incepeau sa faca QRM si sa se aleaga praful de tot efortul depus pana atunci...
n2yo scrie:"participare in spiritul unei obligatii civice? Hmmm... suna mult prea glorios"
>>N-am gasit o replica potrivita, m-ai facut praf :)
Ciprian, nu asta a fost intentia. Dar realitatea e cum e. Daca o sa ma prabusesc cu parapanta in munti, nu ma astept sa sara radioamatorii sa ma scoata din incurcatura, la fel cum din pacate nu ma pot baza nici pe autoritati, al caror feedback s-a vazut clar ca tinde vertiginos dinspre zero spre valori negative.
n2yo scrie:Desigur, viziteaza site-ul ARRL, aboneaza-te la buletinele electronice si la revistele QEX si QST. Nimic nu ar fi fost posibil la acel nivel printr-un efort individual.
Sunt convins ca fara o asociere nu iesea ce a iesit, pentru care am toata admiratia. Dar acolo unde esti, existi intr-un teritoriu cu o populatie > 318e6 locuitori, din care, conform statisticilor oficiale, cel putin 50% sunt activi dpdv economic. Daca nu spune chiar totul, asta spune multe. Q.E.D ?
Oricum, referitor la QST, acum pe bune, mi s-a parut mult mai interesanta in numerele din trecut. Avea mult mai multa informatie utila...

O saptamana faina si toate cele bune,

Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo3fhm » Lun Mar 09, 2015 11:25 am

Buna dimineata,
Acum am vazut postarea lui Gelu, YO5CRR si am realizat ca a subliniat foarte bine, ceea ce am scris si eu. Cred ca asta demonstreaza ca nu ne inselam si ca intr-adevar, pot exista multi colegi care gandesc la fel. Ceea ce era de spus, s-a cam spus si probabil ca din pricina asta, topicul pare ca "nu are cautare".
Nota: statistic discutand, ma uit pe forum si observ ca topicul "sfat ham radio YO3 BU" deschis de YO5PQQ pe 15 feb., a avut pana acum 1380 de citiri in 23 zile. Adica 60/zi. Prezentul topic, deschis pe 7 feb., a avut 352 citiri in 3 zile, deci cam 117/zi .
Restul e poveste...
Doresc sa-l salut pe Gelu, desi nu am avut placerea de a-l cunoaste pana in prezent. Si de asemenea, pe toti ceilalti colegi care ar putea face ceva bun pentru noi, radioamatorii YO.
yo5crr scrie:Unele din sublinierile lui Ciprian sunt si ele adevarate cu rezerva ca;
-O organizatie de genul ARRL merge mai departe in virtutea inertiei si traditiei. Nu poti compara sutele de mii de membri ARRL cu cei cateva sute de membri FRR din care doar 20% au chef sa plateasca o cotizatie, cum nu poti compara cei 700000 de licentiati din USA cu max 4000 de la noi.
- Nu poti compara puterea de cumparare a radioamatorului mediu din USA si RO, de fapt se observa clar discrepanta de abordare a radioamatorismului in tarile cu nivel ridicat de viata comparativ cu cele unde nivelul veniturilor este inca prohibitiv pentru majoritatea cetatenilor.


Un lucru e clar. Desi FRR se ocupa mai mult de latura sportiva, nu doresc desfiintarea acesteia. Cred ca radioamatorii cu inclinatii sportive ar trebui reprezentati la fel de bine ca oricare alti sportivi, apreciati, premiati, etc. Controlul si coordonarea ar trebui sa ramana la ANCOM, in nici un caz la un ONG. Si cred ca ar mai trebui un sondaj de opinie foarte serios, apropos de cine vrea sa fie sportiv si cine nu. Hi. In rest, sunt de acord ca organizatia care ar trebui sa ne reprezinte, trebuie sa se ocupe si de propagarea conceptului si imaginii radioamatorismului. Asta ar putea implica fonduri, dar se poate face si prin cooperare benevola. Spre exemplu, organizarea unor cursuri specifice. Radiotehnica lasa mult de dorit, s-ar putea face online foarte bine. Trebuie sa ai totusi cu cine, dar si pentru cine... Adica cineva care sa si stie, dar sa si vrea. Din pacate, *in general*, cei care "stiu", sunt prea ocupati la locurile de munca pentru a mai avea resurse si pentru a preda, respectiv viceversa. Asta e unul dintre aspectele care ar trebui analizate cu seriozitate si identificate resurse (umane in special) corespunzatoare. Exista "meseriasi" care pot preda cursuri online (si mai ales, care sunt totodata capabili sa raspunda *pertinent* unor intrebari specifice), dar sunt putini.

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO4BKM » Lun Mar 09, 2015 12:13 pm

Am vazut ca se pune problema serviciului public al radioamatorilor, cu aplicatii in cazuri de urgente. Cred ca aici se produce o confuzie intre "serviciul public", "situatii de urgenta" si "utilitate publica". Exista in lume organizatii de radioamatori care au dobandit statutul de utilitate publica prin serviciile pe care si le-au asumat. Redau din statutul DARC: "Scopul clubului este realizat, in special, prin promovarea a) stiintei si cercetarii, b)formarii, educarii si lucrului cu tinerii, c)informarii populatiei, ca si sprijinirea autoritatilor in construirea legaturilor intre retelele de informatii in caz de catastrofa". Printre cele 12 moduri concrete in aplicarea celor de mai sus figureaza "ingrijirea orbilor si handicapatilor fizic". Toate acestea au facut ca DARC sa detina calitatea de "als gemeinnützig staatlich anerkannt - recunoscut ca utilitate comuna (publica) de stat". Fiindca educatia, stiinta, cercetarea, lucrul cu tinerii si ingrijirea celor cu handicap fac parte din activitatile publice general recunoscute. Nu vreau sa ocup spatiul cu prezentarea modurilor concrete in care se aplica aceste obiective, dar sunt extrem de detaliate. In ce priveste sportul, exista doar o singura prevedere in DARC, anume "realizarea activitatilor sportive in cadrul pregatirii, scolarizarii si antrenarii pentru concursuri radiosportive". Atat, nu maestri ai sportului, nu sumedenie de campionate, comisii, arbitri, oficiali federali si altele. Cine vrea sa faca sport, o poate face in cluburi sportive afiliate federatiilor sportive, DARC este un club tehnic si social. La noi, FRR ar trebui sa ramana cu ce statut doreste, dar numai pentru activitati sportive (nu cum spune art. 4 din statut), asa cum sunt si celelalte federatii sportive, pentru alte preocupari radioamatorii trebuie sa se adune in alte structuri tip club, asociatie etc, pentru a se putea apara interesele radioamatorilor cel putin asa cum federatiile apara interesele sportivilor. Dar un hibrid gen strutocamila, sportiv si tehnico-aplicativ, apare ca un accident genetic incapabil de a crea urmasi viabili.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo3fhm » Lun Mar 09, 2015 12:36 pm

YO4BKM scrie: La noi, FRR ar trebui sa ramana cu ce statut doreste, dar numai pentru activitati sportive (nu cum spune art. 4 din statut), asa cum sunt si celelalte federatii sportive, pentru alte preocupari radioamatorii trebuie sa se adune in alte structuri tip club, asociatie etc, pentru a se putea apara interesele radioamatorilor cel putin asa cum federatiile apara interesele sportivilor. Dar un hibrid gen strutocamila, sportiv si tehnico-aplicativ, apare ca un accident genetic incapabil de a crea urmasi viabili.
Nu comentez nimic despre asta, intrucat n-am fost niciodata pasionat de latura sportiva si nu m-am omorat cu concursurile. Asadar nu pot discuta despre cei care fac asta. Dar revin la intrebarea pusa anterior - oare cati dintre noi, in mod real, sunt interesati de latura sportiva? Pentru ca ar trebui sa fie destul de multi, pentru a justifica existenta unei structuri care sa se ocupe *strict* de latura sportiva. Scuze daca gresesc.

Referitor la cluburi, acestea au nevoie de finantare, ca sa existe. Si apropos de asta, se stie ca putem vira 2% spre alte "intreprinderi", nu neaparat spre stat. Ei bine, am fost sunat de cativa cunoscuti, care stiind ca ma ocup de YO3KXL, m-au intrebat daca clubului nu i-ar prinde bine acei 2%. Le-am raspuns ca in principiu, ar fi foarte utili, dar YO3KXL nu are personalitate juridica. Si nici in viitor nu cred ca va avea.

De ce am adus vorba despre asta? Pentru ca exista multe cazuri in care aloci personalitate juridica unei asociatii, creezi un statut corespunzator si tam-tam-ul de rigoare (care include si activitati in zona situatiilor de urgenta, utilitate publica, etc.) si astfel, ai posibilitatea de a face rost de acei 2%. In cazul nostru, n-a fost nevoie. Am presupus ca exista altii care ar merita asta pe deplin justificat.

Am fost intrebat (si nu de o singura persoana dintre binevoitorii amintiti) daca as putea numi cateva astfel de asociatii, dar va marturisesc sincer ca n-am stiut ce sa raspund, partial si din jena. Asa ca cei 2% au fost varsati la bugetul statului...

Poate altii dintre dvs., mult mai avizati decat mine in materie de management in zona hamradio YO, ar putea propune o lista care sa cuprinda cateva astfel de asociatii, cu rezultate notabile, si care sa devina candidate pentru a primi din partea altora, acei 2%. Pentru ca ban cu ban, se aduna... Si va rog sa nu ma condamnati pentru lipsa mea de reactie. Consider ca am fost onest in conditiile date, desi mi-ar fi parut bine sa pot avea ceva de spus.

73! de Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO3JW » Lun Mar 09, 2015 1:05 pm

YO4BKM scrie:"La noi, FRR ar trebui sa ramana cu ce statut doreste, dar numai pentru activitati sportive (nu cum spune art. 4 din statut), asa cum sunt si celelalte federatii sportive, pentru alte preocupari radioamatorii trebuie sa se adune in alte structuri tip club, asociatie etc, pentru a se putea apara interesele radioamatorilor cel putin asa cum federatiile apara interesele sportivilor."
Dupa cate stiu exista structuri cu alte caracteristici si care nu s-au impiedicat de ceea ce scrie in articolul 4 al Statutului actual! Atunci dece federatia nu poate avea si alte activitati. Le interziceti Dvs?
Exista atatea treburi de facut, atat sportive, cat si din alte domenii, incat ar trebui sa participe foarte multi. Asa ca faceti lucruri folositoare si apoi laudati-va cu ele. Dar sa aveti cu ce.
Deocamdata am impresia ca se vrea decapitarea FRR. Cel putin asa vad eu la cei care vin cu diverse comentarii.
Pentru Gelu, YO5CRR. Concursul Bucuresti nu este in organizarea federatiei si nu are legatura cu activitatile lor. Invitatia iti este adresata si personal. Asta in condiriile in care vei avea disponibil 3 ore libere in ziua respectiva. Ar fi o placere sa schimbam un control asa cum a fost in CN US 80m CW din 2014.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO8DHD » Lun Mar 09, 2015 1:17 pm

YO3JW scrie:YO4BKM scrie:"La noi, FRR ar trebui sa ramana cu ce statut doreste, dar numai pentru activitati sportive (nu cum spune art. 4 din statut), asa cum sunt si celelalte federatii sportive, pentru alte preocupari radioamatorii trebuie sa se adune in alte structuri tip club, asociatie etc, pentru a se putea apara interesele radioamatorilor cel putin asa cum federatiile apara interesele sportivilor."
Dupa cate stiu exista structuri cu alte caracteristici si care nu s-au impiedicat de ceea ce scrie in articolul 4 al Statutului actual! Atunci dece federatia nu poate avea si alte activitati. Le interziceti Dvs?

Pit hai sa nu incercam sa denaturam un fapt clar. FRR prin articolul 4 isi aroga dreptul de conducator in ale radioamatorismului, nu ale sportului radioamatorism unde acest lucru ii este permis de titulatura de federatie sportiva de specialitate ci ale tuturor radioamatorilor. Spre aducere aminte mai jos ciatatul cu acest articol controversat si link-ul official. Si nu cred ca nici in statutul SRR nici in cel al ARR nu se regaseste acest lucru. Daca se regaseste si acolo atunci au un vot negative.
"Art.4 Federaţia Română de Radioamatorism este singura autorizată să organizeze şi să controleze activitatea de radioamatorism din România"
http://frr.org.ro/statutul/

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO3JW » Lun Mar 09, 2015 1:25 pm

Referitor la mult contraversatul art.4
Stiu ca este o exagerare, dar pana azi nimeni nu a abuzat de ea. Toti il studiaza dpdv teoretic!
Si asa cum am zis, sunt si alte structuri si nu au fost impiedicate in nici un fel ca ele sa existe
Dar cand nu exista alte motive, se cauta ceva de ce sa se lege.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO8DHD » Lun Mar 09, 2015 2:32 pm

Pit, esenta e alta. Nu conteaza ceea ce nu au facut ci ceea ce pot face. Acum este trecut in statut. Poate repet poate peste cativa ani se va prevala de acest lucru ca atatia ani a scris in statut si nu a comentat nimeni ceva de genul casniciilor cand dupa parca 10 ani bunurile devin commune. Nu ma intereseaza ARR, stimez pe unii dintre membrii sai pe altii nu-I inteleg. Pana la un punct am fost de accord cu ceea ce propunea SRR. Spui ca nimeni nu a propus nimic. Ba da s-a propus atunci cand s-a dorit modificarea statutului. Ca nu s-a luat in calcul asta e altceva. Mai tii minte episodul IARU. Eu nu l-am uitat. Acela a fost un motiv pentru care m-am indepartat de un grup cu care spun eu ca aveam ceva in comun - pasiunea noastra pentru radio. Si atunci si acum se judeca cu doua masuri. Este pacat. Si apropos de dubla cantarire, parca la adunarea generala se aleg cativa sefi de comisii , locuri ramase vacante din varii motive. Nu tin minte sa fi vazut undeva ceva CV-uri ale doritorilor, de altfel persoane mai presus de orice obiectie. Oare respectarea termenilor este valabila numai intr-un sens? Oricum schimbarea mare poate fi doar la anul cand vor fi alegeri (daca nu gresesc la 4 ani se fac). Chiar daca acum va trece fara sa se schimbe nimic, poate se va lua taurul de coarne (Nicki sper sa nu faca cineva reclamatie la protectia animalelor :D ) si sa inceapa de pe acum dialoguri pentru acest lucru si da cluburile membre sa tina cont de cele x zile inainte in care pot depune propuneri/petitii atunci cand isi pun adunarile generale.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde yo8cln » Lun Mar 09, 2015 6:15 pm

Cred ca gresim profund ! Noi (eu) nu avem o problema cu frr, ci cu actuala conducere, care a dat cu.....in fasole. 73 ! de yo8cln.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Referitor la parerile privind statutul FRR

Mesajde YO9HSW » Lun Mar 09, 2015 8:49 pm

@YO3JW, art. 4 nu numai ca este o exagerare, dar contravine flagrant dreptului la libera asociere si exprimare garantat de Constitutia Statului Roman. In aceasi situatie mai sunt si alte prevederi ale statutului, la limita s-ar putea solicita conform legii chiar dizolvarea de drept a maretei federatii. O alta intrebare ar fi daca mirifica retea de urgenta are acordul Secretariatului General al Guvernului pentru folosirea termenului "national"!? Hai, ca m-a luat gura pe dinainte si te pomenesti ca tocmai acum se modifica statutul. Se pare ca nu este posibil, nu este pe ordinea de zi anuntata la QTC... Pit, libertatile, demnitatea, omenia, bunul simt ... sunt universale si perene. Un mare aparator al acestora, spunea, citez din memorie, "n-am sa las pe nimeni sa-mi mutileze sufletul atat de mult incat sa ajung sa-l urasc". As dori ca VOI, frr-ul sa pricepeti asta, ma tem insa ca nu sunteti capabili.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori