YR0418IARU, YP100KARPEN, YQ60EINSTEIN, YP16RADIO

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YR0418IARU, YP100KARPEN, YQ60EINSTEIN, YP16RADIO

Mesajde yo5ajr » Lun Sep 14, 2015 1:14 pm

Ideile exprimate mai sus dr om Mircea au conotatii adanci (si cu un anumit sarcasm) dar oare cati dintre noi inteleg in aceasta lume atat de convulsionate? Dupa 89 am avut ocazia sa stau de vb. cu multi preoti din diferite religii si incercam sa conving de sansa unica de a trezi constiinta divina a crestinilor. Nu a fost sa fie. Au inceput sicaniile intre ei si goana dupa a castiga enoriasi cu metode neortodoxe chiar. Copii sant ca un burete, absorb cu nesat toate si nu toti ajung la un discernamant dupa care sa aleaga o cale cu convingere. Asa s-a intamplat si in radioamatorism. Azi nu exista repere morale dupa care sa se ghideze dupa puterea exemplelor pozitive. Azi valorile adevarate, elita in mare parte consuma in singuratate pasiunile odinioara atat de familiala, azi nu exista tipare de selectie ca cei cu mentalitati trufase sa nu treaca spre acest hoby - radioamatorismul. Una din motivele generatoare de decadere este promovarea nonvalorilor, a incompetentei fara discernamant, si cine promoveaza? Noi draga Mircea, noi prin miserupism prin letargie, prin a nu spune raspicat parerea, prin lipsa de dialog in limitele bunului simt, prin lipsa de respect reciproc, prin trecerea in tacere fraudele si necinstea. Exemple concrete as putea sa dau cu zecile - dar stie toata lumea. Un exemplu de nonconsecventa este rezultatele excelente a echipei telegrafie sala. Cu tot respectul - cine conduce aceasta activitate cu rezultate remarcabile? Colegul nostru YO8WW care a fost amestecat in metode frauduloase si a si primit atentionare din exteriorul YO. Ce ai face tu - care ai putere de decizie in FRR? Prin infierarea omului pierzi un element, un antrenor capabil sa conduca echipa in fruntea clasamentelor. De dragul rezultatelor calci principiile de baza a "ham spirit" - unde e rezolvarea? Pe de alta parte atribui acestui om statutul de parlamentar intangibil si credinta de atotputernic. Cum sa pastrezi un antrenor valoros si sa fii si consecvent in a pastra acel ham spirit? E greu raspunsul nu? La prima vedere poate mai complicat de cat rezolvarea Nodului Gordian...hi. In istora apostolilor exista o pilda in care dintr-un om pacatos cale afara IIsus a reusit sa transforme pe acel pacatos in Apostol! Exista o rezolvare daca cei din CA al FRR nu ar desconsidera OMUL, pe radioamatorii onesti daca cei din CA al FRR ar gandi si cu inima (dar nu uzeaza nici de prea multa minte...) A declara ca avem "scarba prezidentiala" iar apoi sa nu avem o pozitie transanta denota lasitate si impotenta (vezi istoria recenta cu Presedinti) 73 celor care au inteles dar si celor care nu au inteles.
yo5ajr Miki

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: YR0418IARU, YP100KARPEN, YQ60EINSTEIN, YP16RADIO

Mesajde yo4bxx » Lun Sep 14, 2015 8:41 pm

MANEA JANETA A RAMAS FARA INDICATIV? I l-a luat FRR-ul? Stiu bine ca are indicativul YO3RJ. Pentru ca in postarea anterioara YO5AJR Miki a scris despre YO8WW scriu si eu acum despre el. YO8WW, Domnul Paisa a postat articolul: ,,UN NOU SUCCES al echipei naţionale a României de telegrafie viteză``. Felicitari celor 14 sportivi care ne-au reprezentat si au obtinut 26 de medalii! Sunt prezentate Cluburile Sportive si numele fiecarui participant, dar nu sunt scrise indicativele acestor participanti?!? Eu stiu ca sportivii care participa la concursurile de telegrafie sala au indicative. De la CSM Iasi: Ivan Gabriela = YO8RQK, Popa Andrei = YO8TON, Ene Diana = YO8TOC, etc. Domnul Paisa semneaza acest articol cu indicativul lui – YO8WW si vine din partea FRR. Daca acest articol venea de la o Scoala, de la o Primarie, aceptam ca sa fie un tabel nominal, fara indicative, dar daca vine din partea FRR, atunci de ce nu sunt trecute indicativele sportivilor? De aceea suntem radioamatori, ca avem indicative. Nu suntem fotbalisti, hambalisti. Si ei sunt sportivi, dar ei nu au indicative. FRR vrea sa ne faca sportivi si ne suspenda indicativele pe care le avem de la ANCOM? Nici in gluma nu trebuie cineva sa se joace cu numele si indicativul unui radioamator. Intrebarea este: a gresit Domnul Paisa – si il scuzam fara probleme - sau a primit ordin de la FRR sa nu mai treaca indicativele? Eu unul as fi foarte contrariat sa primesc un rezultat de la o competitie sportiva interna sau internationala si sa fie scris Conrad Corneliu fara sa-mi fie trecut si indicativul YO4BXX. Cer prea mult de la FRR?
Pentru YO8WW: 1- Felicitari pentru munca depusa si pentru rezultatele echipei!
2 - Cer scuze Gabi ca m-am legat de articolul tau, dar de mult observ cum FRR face mereu gafe si se indeparteaza de radioamatori, nu mai e nici pe departe ambianta, fair playul, ham spiritul de pe timpul lui YO3APG sau YO4HW. Sper ca observi si tu ca multi se retrag si nu mai participa la concursurile interne si alte activitati. Mai nou, ma doare sufletul ca un radioamator YO de marca, super dotat, cu rezultate deosebite (rezultate la care eu personal nici nu visez) vrea sa renunte la indicativ! Am fost foarte afectat cand am citit despre asa ceva. Spune si tu ce doreste sa faca FRR? Citeste articolul 1 din proiectul noului Statut sa vezi cum se minte si ce sete de a parveni are acest FRR cand spune ca: Art.1 Federaţia Română de Radioamatorism (F.R.R.) a fost înfiinţată la 1 martie 1936 … Am eu ochelarii aburiti, citesc pe o alta parte a prismei radioamatorismului? Citesc si nu pot sa cred. Dece e nevoie sa se lege de anul 1936?!? Cand afirmi ceva, afirmi! Nu trebuie sa vii cu completarii: ca din anul cutare a fost un nume, apoi alt nume… Sa nu te superi pe mine. Aduc critici FRR. Am mai facut-o. Suntem in anul 2015 si avem dreptul sa ne spunem opiniile. Fac si eu parte din FRR, sunt inscris in Asociatia Radioclubul Radu Bratu si am legitimatia FRR cu seria 813. Ma doare cel mai mult ca Federatia noastra se indeparteaza de oameni. Nu are un forum unde radioamatorii pot discuta in voie. A avut acum cativa ani dar discutiile care se purtau acolo erau din ce in ce mai acide, mai critice la adresa FRR si in loc sa se schimbe conduita in CA, a fost desfiintat acel forum si a aparut (asa cum ii spun eu) habarnam.ro! Daca citesti frecvent pe radioamator.ro (felicitari Ciprian pentru forum) ai sa observi ca doar Pit YO3JW apare si apara FRR-ul, atunci cand sunt postate nemultumiri, il apreciez si ma bucur ca FRR are un avocat bun. Si apara foarte bine. Si apara chiar daca uneori este jignit de radioamatori cu cativa ani de activitate! Dar nu Pit trebuie sa faca asta. YO3APG era Secretar General si aparea oriunde, ne cunostea pe toti dupa nume si indicative. Ne stia pana si capriciile. Aplana orice neintelegere. Probabil radioamatorii au ramas nostalgici dupa acele vremuri…
Scuze daca gresec in gandire. Poate nu am notiuni solide de psihologie cum se spune in topic. Eu doresc mult un FRR nu din 1936 ci din 1996 in 2016!!! Cer prea mult? Gresesc?
Sunt un om supus greselii. Sunt YO4BXX Cornel

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YR0418IARU, YP100KARPEN, YQ60EINSTEIN, YP16RADIO

Mesajde yo8cln » Mie Sep 16, 2015 1:19 pm

Daca discutam despre morala si corectitudine, nu ar fi rau sa se spuna cine sint antrenorii acestor sportivi , ce rezultate a obtinut fiecare la probele la care a concurat si chiar sa pomenim despre aportul fiecarui membru al echipei care apare in poze. Cit despre anul viitor , daca ca al frr va invata sa stea de vorba cu radioamatorii yo , vor fi sanse de participare. 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YR0418IARU, YP100KARPEN, YQ60EINSTEIN, YP16RADIO

Mesajde yo5ajr » Mie Sep 16, 2015 9:47 pm

Nici-o grija Ghita - si inca cca.6000 indicative (poate) - zarurile au fost aruncate. Ca sa se intample ce a ce doresti (si dorim cu totii) colegii (vitregi) trebuie sa "treaca Rubiconul". Nu vor si nici nu sant capabili. Pe la noi este o zicala - "din caine nu se face slana", dar...."apa trece, pietrele raman" In rest....anduranta si rabdare, din portia vietii noastre trecatoare. :(((( 73 Miki


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori