Scoala de vara Athlantykron

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde yo9rij » Vin Iul 24, 2015 11:02 pm

@YO3JW nu crezi ca ar fi mai simplu sa se afilieze FRR la ARR? In acest caz ati avea o echipa manageriala permormanta si toate matraplazacurile dezavuate! Totusi trebuie spus ca drumurile noastre sunt definitiv separate si bine conturate. Pentru aceasta trebuie aduse multumirile de rigoare celor care sau opus cu inversunare colaborarii cu ARR-ul acum ceva vreme in urma. Cat priveste functia pe care mi-o propui, pentru a doua oara, imi place sa te anunt ca o refuz cu delicatete. Nu ma prinde! as putea concluziona! Nu fac colectie de functii si deja am mult de munca la EURAO. Un EURAO care pregateste cateva surprize placute radioamatorilor YO. 73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde yo5ajr » Sâm Iul 25, 2015 11:14 pm

"Delicat" mai esti Petrica - mancati-as. Eu daca ARR are succes, nu ma supara, din contra, dar este trist daca "natiunea" YO mereu ar ramane divizat gata sa maraie pe un os imaginar. Denumirea de FRR este doar o denumire - radioamatorii tot radioamatori raman (care raman) dar sa ajungi la o situatie ca un ochi sa rada altu sa planga pe mine nu ma multumeste, daca pe mine lumineaza razele binefacatoare a luminii as vrea ca si vecinul meu sa beneficieze din asta. Da - stiu ca la asta ai spune: fi care este liber sa aleaga drumul dar mie (poate sunt un nostalgic notoriu) ma leaga aceasta structura in care sunt de peste 50 de ani si parasirea FRR creaza doua dureri. Una care este legat de istorie si loialitate (a nu se intelege spre persoane) alta de un fenomen legat de marina in care daca vasul ia apa, fug sobolanii deci ma leaga mandria si sentimentul de statornicie. Prin urmare eu (si poate alti colegi) vom ramane pe acest "vas" actualmente gaunos si in deriva pana la capat chiar daca nu mai este speranta de a readuce la navigabilitate - asa este drept! Fara mandrie, consecventa si statornicie esti un nimeni chiar daca vremelnic avem conducatori trufasi si incompetenti fara inima si bun simt, acest "vas" in deriva nu a fost si nu este al lor....inca este al nostru!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde YO3JW » Dum Iul 26, 2015 12:06 am

Miki
"acest "vas" in deriva nu a fost si nu este al lor....inca este al nostru!"
O exprimare frumoasa, dar in ea este introdusa cu sau fara voie o notiune care nu prea corespunde in totalitate cu adevarul!
Corect este ca vasul nu a fost si nu este a lor, ci este al nostru.
De ce in deriva?
Pentru ca unii vor sa induca acest sentiment in randul nostru ca ar fi probleme.
Mie personal mi se pare ca sunt probleme pentru unii din cauza ca de fapt federatia exista si mai are si unele rezultate.
Chiar CM IARU poate fi dat ca exemplu de reusita. Dupa cum am vazut nu suntem in coada clasamentului dupa rezultatele preliminate. Pacat ca o serie de operatori nu au putut sa fie alaturi sau chiar nu au vrut, considerand ca rezultatele individuale sunt mai importante.
Mai sunt si alte rezultate obtinute de cei de la telegrafie viteza, radio orientare.
Participarea este numeroasa in marile concursuri internationale. Uita-te in clasamente si vei vedea cati romani sunt.
Chiar si la UUS sunt participanti care obtin rezultate onorabile pentru acest colt de lume.
Cu exceptia echipelor reprezentative, majoritatea sunt realizate in cluburile membre ale federatiei.
De fapt cluburile ar trebui sa fie motorul radioamatorismului in Romania.
Nu stiu de ce insa s-a indus ideea ca din cauza conducerii centrale treburile nu merg pe roze.
Chiar si tu Miki ai exprimat parerea ca Presedintele a fost invitat la statia care a lucrat in 160m si nu a venit. Crezi ca daca era prezent se realizau cu 200 de legaturi mai multe? Meritul este al celor care s-au dedicat actiunii ca atare cu sau fara prezenta. Sunt convins ca in cazul in care ar fi fost prezent ar fi fost pus in situatia de a va da raspunsuri si astfel nu s-ar mai fi lucrat in concurs!
Miki, cu sau fara raspunsuri, sunt convins ca voi ati stiut ce trebuie facut!
invocarea permanenta a ceea ce face sau nu face federatia este un paravan in spatele caruia se trage in federatie.
De prin 1990 la televizor a fost o reclama cu Adidas stortion(!) cu o vorba care a ramas: Daca vrei, poti!
Asa ca daca se vrea se poate face activitate in oricare din cluburile din Romania. Dar cu participare efectiva, nu pe vorbe...
Ca unii vor sa se chema sportivi, altii nu vor sa fie sportivi, ca voteaza individual in cluburile din care fac parte si traseaza directive conducerilor proprii si le da reprezentativitate la cele nationale, toate acestea se fac in cluburi!
Faptul ca unul sau altul participa la AG trebuie sa fie unul de reprezentare a tuturor membrilor.
Am mai mentionat ca la cluburi nu exista obligativitatea ca toti sa fie sportivi cu legitimatie. Pot fi membri simpli care adera la miscarea de radioamatori din clubul respectiv. Vor sa obtina clasificari sportive atunci trebuie sa fie sportivi cu patalama. In rest nu li se interzice participarea la viata de club(daca exista!)
Deci Miki totul este sa se faca. Daca exista posibilitatea de sprijin este si mai bine, dar treburile trebuiesc facute la nivel de club.
Ce frumos visez ! ........

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde yo9rij » Dum Iul 26, 2015 12:11 am

Miki, stii bine ca iti respect alegerile si nicidecum ARR nu cauta sa adune sobolanii pentru a grabi scufundarea FRR. ARR nu are nevoie de membrii ca numar. Poate sunt cel mai suparat pt ca organizatia nationala a ajuns pe mainile unor diletanti, dar din pacate nu poti continua sa te inchini unor falsi idoli. ARR este o solutie de turnesol daca o putem numi asa. Din acest motiv multi doresc sa dispara acest cui in talpa mojicilor care tot trag presul peste tot felul de matraplazacuri pe care le fac. Din interior daca iei atitudine impotriva prostiilor care se fac, dupa cum ai vazut, te pedepsesc in fel si chip, dar din afara, radioamatorismul continua sa traiasca si sa amendeze derapajele pe care diletantii le fac si pe care statutul FRR nu le poate amenda. Asa se cladeste un mediu propice pentru dezvoltarea radioamatorismului, nu furand la nesfarsit caciula. 73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde yo9rij » Dum Iul 26, 2015 1:10 am

FRR nu are nici o problema! Ma faci sa rad YO3JW! Hi! Mai imbrobodesti un pic radioamatorii, mai trece timpul, se mai uita din prostii. Si hop gata hai la alta AG sa votcam in cunostinta de cauza. Pit draga prietene esti hilar! 73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde YO3JW » Dum Iul 26, 2015 9:44 am

Apoi sa zicem ca YO9RIJ ar avea dreptate! Ca FRR are probleme! Cu ce ma deranjeaza acest lucru pe mine!
Nu mai pot sa fac QSO-uri, nu pot participa la concursurile care abunda in fiecare sfarsit de saptamana, trebuie sa cer lor voie ca sa fiu prezent chiar si aici la forum?
Ma deranjeaza fixul pe care acest YO9RIJ, crescut in curtea FRR, il are azi contra acestei organizatii. Poate se uita ca a facut parte chiar din CA al FRR. Si nu numai el, ci toti cei care au infiintat ARR. Daca bine imi aduc aminte se discuta in cadrul FRR chiar de aceasta denumire; "Radioclubul Romaniei". Au preluat cu copy paste pana si acest lucru. O sa zica ca nu a fost inregistrat denumirea la OSIM si ca se putea....
Acum vine si la fiecare cateva fraze are ceva de comentat despre FRR.
Eu as zice sa vada de ceea ce se intampla la ei in ograda. Sunt si ei un club ca multe altele din Romania, dar ei vor sa para ca sunt din alta speta. Ei vor sa fie reprezentativi si sa fie ei in IARU si apoi sa ne reprezinte pe toti.
Oare in afara de informari(plangeri) catre IARU ce au mai facut.
Da! ARR este in sistemul de monitorizare IARU unde singuri s-au impus si unde a aparut ca reprezentantul din Romania este YO9RIJ. A aparut chiar si o poza cu el. Sigla ARR este intre cele ale membrilor IARU! Dar pe urma oare s-au trimis rapoarte de constatare lunare??
Eu cred ca mai devreme sau mai tarziu se vor vedea adevaratele motive pentru care a aparut ARR.
Deocamdata adeptii ii dau credit.
Suna frumos, vot individual, avantaje daca esti membru, dar apoi....
Eu le doresc sa faca efectiv cat mai mult pentru miscarea de radioamatori din Romania. Dar sa nu uite ca lumea nu a inceput si nu se termina cu YO9RIJ.
Sunt o parte din ceea ce este radioamatorismul romanesc.
Chiar le doresc ca cele propuse sa se realizeze 100% pentru dezvoltarea radioamatorismului romanesc in totalitatea ei!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Viata dupa regretatul Vasile - YO3APG

Mesajde yo5ajr » Dum Iul 26, 2015 1:48 pm

Discutiile au deviat de la "Athlantykron" - din care cauza am gasit un alt topic. Da - Pit noi si multi altii nu pierdem din vedere scopurile comune. Acum, fara voia mea am dvenit un fel de "Troublemaker" in sanul FRR. De ce? In primele zile dupa alegerea Presedintelui (care nici-o data nu m-a jignit) am stat de vb. si am avut un schimb de corespondenta in care am rugat sa fie aproape de radioamatorii, sa comunice cu noi, a aparut noul SG Marius - nici el nu comunica. Noi am fost obisnuiti cu regretatul Vasile care era apropiat de noi toti, ne cunostea dupa nume, indicativ, cu toate ca avea o hiper activitate aproape singur, mereu simteam in apropiere. Initial am crezut pe domnul Presedinte care a evocat ca nu e ajutat, ca uneori chiar este sabotat, ca in Bucuresti nu gasesti pe nimeni care sa ajuta dezinteresat. Acum cred ca nu a fost in stare de a castiga oameni carizmatici (YO4BKM, si multi altii care au oferit colaborare) dispusi sa sprijine. Cat despre Marius, pe care credeam ca va fi mai deschis, constat ca are un comportament viciat poate din cauza "inaltimii" functiei. Acu cateva zile am rugat (deocamdata in particular dar cu asentimentul radioamatorilor din Zalau) sa ma lamureasca cati membri sunt afiliati prin cluburi la FRR - ce s-a intamplat cu cele 6 autoturisme despre care domnul Presedinte a anuntat in scris ca vor fi destinate cluburilor afiliate, ca in ce stare este proiectul "Coubertin" (oare cate cluburi afiliate stiu de acest proiect?)demarat si comunicat la FRR in anul trecut de catre MTS....nici un raspuns, asa ca acum suntem nevoiti sa inaintam in mod "oficial", inregistrat, parafat, semnat, si la MTS pentru ca in 89 am avut convingerea ca va fi respectat si "dreptul la informare". Sunt 100 de probleme ridicate "de jos" si nici-o reactie din parte SG si a conducerii FRR sa nu mai vorbesc de "Petitie", de scrisori deschise care in mod drastic si imoral in chiar contra prevederilor propriului Statut sunt in continuare ignorate! Si zici draga Pit ca FRR functioneaza? De ce am ajuns in aceasta situatie? Pana cand dainueste aceasta ignorare total neprietenoasa? Cititi postarea colegului nostru din Tekirghiol, YO4BXX Cornel - un radioamator onest al carui voce inca nu am auzit - oare din ce fel de sentimente a prezentat gandurile si temerele? Am scris scrisori de conciliere la Ovidiu in numele prieteniei "de alta data", am invitat (dar si YO5OCZ) si pe Domnul Presedinte, nu sa ne insufleteasca prezenta luminoasa ci sa discutam cu totii fata in fata ca radioamatorii. Haide Pit - ne cunoastem de prea multa vreme si stim de ce mor mustele toamna. In cei peste 50 de ani de radioamatorism deodata am devenit "Troublemaker?" - oare de ce? Cu totii avem si rele si bune, hadeti sa fim din nou radioamatori. Ascultati QTC duminical (si pe Echolink) al YO5KUC - cum reuseste sa devina chiar mai ascultat de cat QTC - ul FRR care chiar in timpul lui regretatului Macoveanu YO3RD - "Duminica pe 7 Mhz",(sa nu mai vb. de regretatul Andy YO3AC) atatia ani s-au bucurat de o larga ascultare? Zici ca nimeni nu ajuta pe "redactorul" QTC al FRR? Nu stiu daca inca YO9XC Ovidiu este redactor dar eu am mai trimis teme pentru QTC - nici macar raspuns nu am primit de la Domnia sa. Si zici ca treburile merg bine la FRR? Oare cum au reusit echipele ad-hoc "verbuvate" de YO3APJ Adrian, totusi un rezultat multumitor? Va spun eu draga Pit - FRR nu are nici un merit fiind atat de departe de spiritul radioamatoricesc - acei peste 60 de radioamatori au tot meritul care nu vor vrajba, care stiu ce inseamna un tel comun, care au in sange aceasta pasiune si pentru care eu la 77 de ani ridic palaria cu respect. Da - dupa ce regretatul Vasile ani de zile ne a alintat cu jovialitatea lui, cu simtul lui de umor, cu largimea lui de inima de radioamator care era in stare sa cuprinda pe toti....acum e greu sa uitam acea mentalitate pur radioamatoriceasca. Oare YO3CZW Marius sau YO3IRC - YO9XC realizeaza la ce si cum au asumat ce nu au asumat de fapt? E adevarat - YO9RIJ in felul lui cate o data imaginez ca scutura barda, e adavarat ca si pe YO9FNP am criticat ca in loc sa fie combativ ajutat de tinereta Dumnealui, (Dumnealor) au parasit "vasul" - vreau sa asigur ca eu si multi alti colegi nu vom parasi FRR doar daca nu vom fi exclusi - vom rezista pana la capat - capat care se apropie! Asa de greu de inteles? Asa de greu ar fi ca cei vizati in CA al FRR chiar dupa al 12 - lea ceas sa trezeasca? Cum scria distinsul Cornel YO4BXX - "suntem radioamatori, suntem oameni buni" de ce este asa de greu sa ne intelegem? Dar pana atunci raman "picatura chinezeasca" - Amin!
73 de Miki

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde yo9rij » Dum Iul 26, 2015 6:02 pm

Pit, apoi daca FRR are probleme si nu te afecteaza atunci la ce iti mai trebuie FRR? De fapt asa se explica atitudinea de "lasa ma ca merge si asa", pe care ai intretinut/o ani de zile in FRR! Ca de obicei iti dai cu parerea si habar nu ai despre ce vorbesti.
In FRR din cate stiu eu se punea problema de un radioclub central si nicidecum de Radioclubul Romaniei. Pentru aceasta denumire trebuie sa ii multumim lui Dan YO9FNP, ca a avut sclipirea de geniu, pentru a o descoperi.
In rest te las sa bati campii in continuare.
Am vazut ca noul statut are prinsa si o sectiune dedicata monitorizarii benzilor de radioamatori, pe care sunt convins acum ca ai si pregatit/o sa functioneze la capacitate maxima. Felicitari! Nici nu stii ce presupune munca in reteaua respectiva dar iti dai cu parerea, sau mai bine zis "hai sa avem si noi, ce numai ARR/ul sa aiba?". Tipic YO3JW! Astept cu nerabdarea sa puna FRR, reteaua la dispozitia IARU. Cam ce explicatii va da? Ca nu au vazut ca exista aceasta sectiune pe site/ul IARU, de vreo 25 de ani? Hi! Cu aceasta ocazie informez pe toti radioamatorii ca ARR nu doreste sa fie afiliat IARU! Din nou aceasta este o scorneala a lui YO3JW. Este adevarat ca ARR pregateste alte surprize pentru radioamatorii YO, pe langa care afilierea la IARU este o bagatela!
Miki, trebuie sa stii ca YO4BKM si altii OaMeni valorosi, performeaza alaturi de ARR acum in diferite proiecte de lunga durata. Valoarea lor nu sa pierdut si nu se va pierde! Personal ii incurajez sa realizeze cat mai multe pentru radioamatorismul YO, cu pasiune si priceperea care ii face valorosi si stimati.
Radioamatorii YO trebuie sa inteleaga ca sunt o forta daca se reunesc sub un singur club ca si indivizi si in nici un caz problemele lor nu se vor rezolva prin afilierea la cluburi conduse dupa bunul plac de x si y, unde puterea decizionala este diluata.
Daca acest sistem federativ pe care il practica FRR, ar fi unul bun, sunt convins ca DARC cat si majoritatea tarilor dezvoltate din vest ar fi fost primele pe care l-ar fi adoptat. Radioamatorii care inteleg fenomenul radio la nivel mondial, stiu foarte bine ce spun!
Daca mai sunt intrebari din partea FRR trasmise prin gura lui YO3JW, le aduc la cunostinta ca nu imi mai sacrific timpul dedicat ATLANTYKRON/ului pentru lamuriri. De miercuri incepe debarcarea si instalarea celor aproximativ doua tone de echipamente radio si de prezentare, dislocate pe insula Inelul de Piatra si care vor fi puse la dispozitia copiilor pentru a descoperi ce inseamna radioamatorismul. Pe site/ul ARR, se va deschide o sectiune dedicata activitatilor de pe insula. 73!

YO7NE
Mesaje: 22
Membru din: Vin Iun 18, 2010 11:56 pm
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde YO7NE » Dum Iul 26, 2015 6:57 pm

Petrica, daca tot faci QRM peste tot, te rog sa ne explici si noua cum a inceput acest conflict intre tine si YO9XC, cand ? inainte sa ajungi in conducerea FRR sau ultelior, care,cum prin ce jocuri de culise s-a promovat? tu pe YO9XC sau el pe tine ?
sau v-ati sustinut reciproc ? Tu nu intelegi ca pe nimeni Nu intereseaza problemele voastre, eu nu inteleg cum de a-ti ajuns in conducerea FRR, trebuie sa apreciez ca tu ai considerat ca FRR e o palarie prea mare pentru tine si te-ai retras, sper cat de curand sa faca acelas lucru si yo9xc prietenul tau, am speranta ca i-mi vei raspunde sincer si sa NU jignesti cum faci cu toti care nu te sustin, Radioamatorismul yo este plin de oameni de valoare, sunt prea multi sa pot insira o lista, sper ca timpul va rezolva asta si sa avem in conducerea FRR pe cei mai buni,
o parte din conducerea FRR e ok, dar se poate si mai bine, un prim pas ar fi demisia lui Ovidiu YO9XC, Petrica ,trebuie sa intelegi ca Radioamatorii yo vor cu totul altceva, se scriu articole, unele de mare valoare plus comentarile de aceeasi valoare, dupa care vi tu cu frustrarile tale si totul se opreste, chiar trebuie sa faca cineva un desen ca tu sa intelegi ca faci un mare deserviciu Radioamatorismului YO ?

Gigi YO7NE

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Scoala de vara Athlantykron

Mesajde yo3gh » Dum Iul 26, 2015 9:00 pm

Oooo, e grava afirmatia ..... deci asa se fac alegerile sau numirile in FRR ? Influente , pile , relatii , afinitati , ....
Cum sa ai incredere in FRR ? De ce sa iti doresti sa te reprezinte sau sa faci parte din ea ? Mai bine discutam de subiectul post-ului , e mai interesant.
Seara buna.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori