Banda de 5 mhz

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO8RAA

.

Mesajde YO8RAA » Vin Ian 06, 2017 6:49 pm

.
Ultima oară modificat Joi Mai 04, 2017 3:23 am de către YO8RAA, modificat 1 dată în total.

YO8RAA

.

Mesajde YO8RAA » Joi Ian 12, 2017 11:07 pm

,
Ultima oară modificat Joi Mai 04, 2017 3:23 am de către YO8RAA, modificat 1 dată în total.

YO8RAA

,

Mesajde YO8RAA » Joi Ian 12, 2017 11:19 pm

.
Ultima oară modificat Joi Mai 04, 2017 3:24 am de către YO8RAA, modificat 1 dată în total.

yo5ajr

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Vin Ian 13, 2017 10:17 am

Da- ne trebuie si banda de 5 Mhz. Nigerienii au voie, noi suntem mai oropsiti se pare. Suntem cca. 4 mii sau mai multi statii YO. Oare suntem asa de activi ca umplem benzile pe care le avem? Din acele cateva mii YO cati activi?. Majoritatea la vanatoare DX pe 20m, mai rar pe celalalte benzi, de concursuri sa nu mai Vb. Banda de 40m pe segmentul 1050 - 1055 e "cotropit" de ukrainieni "beligeranti", pe 7150 se mai aud statii YO, in special Vali, in rest italieni si rusi, cati-va nemti toata ziua. Puteti verifica activitatile YO pe benzi pa anumite saituri si veti ramane dezolati. Cred ca Albania ne depaseste in "ne-prezenta" pe benzi. Facem antene surogate, "merge si asa" apoi ne miram ca la "Cupa Campinei" nu auzim confratii romani din alte tari dar ne simtim "oropsiti" fata de Nigeria ca nu primim de a intregul banda de 5 Mhz.
Despre ce vorbim? Vorba regretatului Nelu din Brasov - "sa traiti ca ne trebuiti".

YO8RAA

,

Mesajde YO8RAA » Dum Ian 15, 2017 4:04 pm

.
Ultima oară modificat Joi Mai 04, 2017 3:24 am de către YO8RAA, modificat 1 dată în total.

yo3fhm

Mesajde yo3fhm » Mar Ian 24, 2017 4:51 pm

yo5ajr scrie:Puteti verifica activitatile YO pe benzi pa anumite saituri si veti ramane dezolati. Cred ca Albania ne depaseste in "ne-prezenta" pe benzi. Facem antene surogate, "merge si asa" apoi ne miram ca la "Cupa Campinei" nu auzim confratii romani din alte tari dar ne simtim "oropsiti" fata de Nigeria ca nu primim de a intregul banda de 5 Mhz. Despre ce vorbim?

Vorbim despre dorinta unora dintre noi care vor sa experimenteze intr-o banda noua. Si poate unde experimentele respective sa nu se incurce reciproc cu concursurile in care activati dvs. de exemplu, sau altii pasionati - avand in vedere ca exista, dupa cum observati, o pasiune teribila in YO pentru concursuri.

V-ati gandit ca poate unora le-ar placea sa experimenteze comunicatii WSPR sau in alt mod de lucru, fara sa aiba interferente de la statiile de radiodifuziune sau de la impatimitii concursurilor ?
Cu ce drept judecati buna initiativa a celor care poate nu vor sa concureze, pentru ca nu sunt efectiv interesati? Si pentru ce ar trebui sa fie verificate activitatile YO ?! Nu sunt cumva la liberul arbitru al fiecaruia? Mai suntem cumva la norma si n-am aflat eu pana in prezent ?!
Aaaa, va rog sa ma scuzati. Nu pun la socoteala normele pentru membrii YO DX Club, ce-i drept.
Ma refer la marea masa care prefera sa nu-si bata capul cu concursuri, la asta ma refer, ca sa fiu mai clar.

Vad ca se bate apa in piua pe teme de concursuri, dar n-am inteles niciodata de ce va doare atat de tare lucrul asta. Ati concurat? Foarte bine. Sunteti campion sau si mai bine, multiplu campion ? Excelent! Sa fie primit, cinste dvs. - dar ar fi bine sa va impacati cu gandul ca multora dintre noi, pur si simplu *nu le pasa* de activitati de acest gen ... si ca ar fi util sa nu-i mai criticati degeaba pe cei care nu vor sa concureze si basta...

Mentionez ca prin cele de mai sus nu vreau sa aduc vreo ofensa nimanui din zona competitionala.
Nici dvs., nici altor sportivi care sunt pasionati de aceasta forma a radioamatorismului. Sunt foarte bucuros ca existati si va apreciez cu siguranta eforturile - dar consider ca ar trebui sa punem odata punct discutiilor inutile. E un hobby, si atat. Nu e o profesie. Si cand e hobby, fiecare face cat poate, cand si cu ce poate si are libertatea de a alege ce-i convine !

Cu stima,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

YO8RAA

.

Mesajde YO8RAA » Vin Mar 03, 2017 3:48 pm

.

YO9FNP

Mesajde YO9FNP » Sâm Mar 18, 2017 5:55 pm

In urma acordului dat de ANCOM in primavara anului 2016, Asociatia Radioclubul Romaniei (ARR) a efectuat o serie de masuratori si experimente privind propagarea in banda de 5 MHz.
Conform programului stabilit, la inceputul lunii martie 2017 am inaintat catre ANCOM rezultatul acestor cercetari.
Spre deosebire de alte organizatii, punem la dispozitia tuturor radioamatorilor YO si nu numai, rezultatul studiilor noastre, cu speranta ca vor fi utile in perspectiva extinderii accesului la aceasta banda.
73,
Dan YO9FNP
membru fondator ARR
Fişiere ataşate
memoriu aditional la raport ARR banda 5MHz.pdf
Memoriu aditional
(150.86 KiB) Descărcat de 98 ori
ARR 5Mhz.pdf
ARR 5MHz
(2.5 MiB) Descărcat de 114 ori

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Sâm Mar 18, 2017 6:46 pm

Am studiat cu atentie cele prezentate de ARR in legatura cu banda de 5 Mhz. Este o elaborare impecabila, clara, la obiect, extrem de pragmatic, cuprinzand apoape toate aspectele pentru castigul de cauza in folosul tuturor radioamatorilor din YO si nu numai. Felicitari ARR. "Radioamatorismul nu moare in YO"! 73 de yo5ajr Miki

yo2msb

Mesajde yo2msb » Dum Mar 19, 2017 3:25 am

O intrebare persista totusi... Oare ce-o fi decis ANCOM la sedinta din 15 martie? :?:
crocodil de munte

Înapoi la “Cluburi si asociatii”