Banda de 5 mhz

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo5er

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5er » Dum Mar 19, 2017 5:34 pm

Felicitari pentru exemplara analiza asupra benzii de 5MHz.

73's Septy
YO5ER

YO8RAA

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO8RAA » Joi Mar 30, 2017 1:57 pm

yo2msb scrie:O intrebare persista totusi... Oare ce-o fi decis ANCOM la sedinta din 15 martie? :?:

Sedinta a fost amanata pentru data de 29 martie 2017.
Posibil sa aflam rezultatul in cateva zile.
Cred ca va fi unul pozitiv.

Eu nu inteleg in schimb atitudinea FRR de a tine secret raportul asupra activitatii in banda de 5 MHz adresat ANCOM.
Daca motivul este sa nu se observe ca au fost trecute in raport si indicative care nu au participat nici macar o secunda la testarea acestei benzi...se poate rezolva foarte usor... eliminati intrusii si publicati raportul corect mentionand doar acele indicative care chiar au trimis rapoarte.
Orisicum in arhiva serverului WSPR se gasesc toate rapoartele statiilor participante...trebuie sa ai doar vointa de a cauta si a afla cine sunt adevaratii participanti. Nu-mi place sa-mi vad indicativul asociat cu indicativele unor impostori. E chiar atat de greu sa fim corecti chiar si in lucruri simple?
Va rog frumos sa respectati munca celor care v-au ajutat cu buna credinta si sa lasati "micile aranjamente pe simpatii sau ochi frumosi" atat de obisnuite in asa zisele "concursuri cu miza"(si nu numai).
Si poate nu strica ca la terminarea studiului...sa adresati un simplu "multumesc" celor care v-au ajutat benevol 24/24, 7/7 si 31/31.
Nu diplome, nu tricouri, nu medalii, nu elogii...un simplu MULTUMESC.
Era suficient si nu costa nimic.

73 Mircea YO8RAA
Natura ne aseamana, educatia ne deosebeste. Confucius
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul. Aristotel

YO8RAA

Re: Banda de 5 mhz - Olanda

Mesajde YO8RAA » Joi Mar 30, 2017 2:12 pm

Monitorul de Stat din Olanda din 28 martie 2017 a anunțat că de la 1 aprilie radioamatorii olandezi au acces la banda de 5 MHz asa cum este prevazut in WRC-15.
Tot cu aceasta data se elimina restrictia de a lucra cross-band și duplex in intervalul 50.45 la 52.0 MHz și 70.0-70.5 MHz.

73 Mircea YO8RAA

Sursa info:
Gazette Number 17502

https://www.veron.nl/wp-content/uploads ... l-2017.pdf
Natura ne aseamana, educatia ne deosebeste. Confucius
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul. Aristotel

Înapoi la “Cluburi si asociatii”