Banda de 5 mhz

yo2msb

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Joi Apr 13, 2017 12:55 am

yo5ajr scrie:"Prea" fericitilor...eu acu am 78 de ani - voi mai apuca? :lol:

Suta? Cu siguranta!
Banda de 5 MHz? Am niste dubii... :lol:
crocodil de munte

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Joi Apr 13, 2017 1:04 pm

Taraganarea autorizarii sa folosim banda de 5 Mhz dupa mine poate acea doua motive.
1. Sistemul de monitorizare actuala a lor nu e pregatit pentru 5 Mhz - ce a ce prea putin verosimil. :roll:
2. Pe teritoriul nostru cineva din sfera oficiosului mai foloseste aceasta banda - abandonarea si mutarea pe alte cai de comunicare ar costa o investitie prea mare si ne justificat pentru niste "hobbisti"
Fahrbare_Funkstation.jpg
Fahrbare_Funkstation.jpg (109.19 KiB) Vizualizat de 769 ori
. Se prea poate ca inca folosesc aparaturi pentru 5 Mhz ca in foto....."Merge si asa"... :lol:

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Joi Apr 13, 2017 1:36 pm

http://hackgreensdr.org:8901/
Trafic la : 5378.88KHz/5320.03KHz in LSB

Imagine
Web SDR 5MHz
This HF WebSdr is located at the Nantwich Secret Nuclear Bunker, formerly R.A.F. Hack Green, now a working museum.
Location: ( 53° 1' 53'' N / -2° 31' 4'' W) QRA= IO83RA. / NGR SJ64590-47875
Operated by the Stoke-on-Trent ARS, SysOps are Joe G4PMY, Tony G1HMO and Martin G7CKX

;)

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Joi Apr 13, 2017 5:44 pm

In legatura cu cele ce a postat Margarit in contextul 5 Mhz vs. de acele constructii monstruaase care in unele tari membri Pact Warsovia nu are multa insemnatate daca studiati harta postata aici despre canalele de comunicatii in cadrul Pactului mantionat, sisteme militare in caz de.... Ele au avut denumire de BARS, BARS 504 etc. dar ce a ce poate si azi lezeaza amorul propriu al unora este ca din considerente necunoscuta mie (o fi avut o cauza) Romania pur si simplu a fost ocolit de aceste cai deosebit de importante in caz de atac nuclear. Remarcati cate 4 in LZ, HA din care 3 au fost construite pe cheltuiala tara gazda si cate 1 de URSS. (unde au fost acele supersecrete depozite cu ogive) In acele cladiri subterane cu trei nivele au fost depozitate si ogivele acele monstruoase dar sub paza URSS si cu stiinta a catorva din guvernul tarii respective. In mare parte comunicatiile au dispus de statii din familia KN1-e de la puteri de 1 pana si la 20 de Kw in edificiile acele "anti" de toate relele. Am vizitat cateva la LZ - HA si fosta DM unde azi sunt muzee. In legatura cu utilizarea oficiala de azi al 5 Mhz ANCOM se pare ca este cu desavarsire "opac". Personal nu cred ca face parte din utilizarea NATO, poate doar de ceva meteo, seizmologi, vase sarace de pescar, sau comunicatii interne fluviale. Ori cum - toate sunt mai "importante" de cat cerintele radioamatoricesti YO.
73 de Miki
bars1.jpg
bars1.jpg (88.87 KiB) Vizualizat de 712 ori

yo2msb

Mesajde yo2msb » Joi Apr 13, 2017 8:41 pm

yo5ajr scrie:In legatura cu utilizarea oficiala de azi al 5 Mhz ANCOM se pare ca este cu desavarsire "opac".

Voi fi acum "avocatul diavolului" pentru ca e bine sa promovez adevarul, asa cum este el: se pare ca nu ANCOM-ul este opac in legatura cu banda de 5 MHz, ci alte institutii ale statului incremenite in paradigma (hi!) specifica inainte de 1989, fata de care ANCOM-ul se simte obedient din muuulte motive, inclusiv pecuniare sau de influenta. Noi radioamatorii nu prea contam in ecuatia asta. Nah, am zis-o...
crocodil de munte

yo5ajr

Mesajde yo5ajr » Vin Apr 14, 2017 12:03 am

Absolutely true "crocodile mountain". Mai cred ca aceasta "paradigma" incremenita in trecut nu se bazeaza in interesele unor canale de comunicatii externe. Dovada ca in alte tari europene dau voie sa fie populat de radioamatori. Se pare ca in afara de "paradigma" sunt si alte interese impuse de cheltuieli la schimbarea frecventelor la cei care au interese "economice" sau....pur si simplu - "de ce dracu va mai trebuie 5 Mhz cand si asa aveti destule, chiar va intindeti si la peste 200 de Ghz". Dar in acest ultim caz asistam la o democratie "excesiva". (pun intrebarea totusi - "cui prodest?") Nu cred ca radioamatorii YO nu ar intelege o explicatie clara de genul: " Deocamdata aceasta frcventa este de interes National, in viitor poate fi vorba de cedarea lui pentru voi" (sic).:lol:

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Vin Apr 14, 2017 12:38 pm

5398.50KHz USB Statii GB.

yo2msb

Mesajde yo2msb » Vin Iun 02, 2017 12:47 am

Fiind unul dintre cei care au idei putine dar fixe, merg pe principiul perseverare diabolicum si revin cu intrebarea ce are andrisant cunoscut si expectative de raspuns ce tind asimptotic catre zero: oare cand primim si noi, muritorii radioscamatori, vreun raspuns coerent la umila cerere de a fi in rand cu restul lumii in ceea ce priveste banda de 5 MHz?
Consemnez doar ca au trecut cateva luni de cand s-a afirmat ca "inca nu s-a redactat procesul verbal al sedintei CIR din 29.03.2017". Oare redactarea in cauza implica cioplirea literelor cu dalta in piatra de catre scribi ce inca nu au ajuns venind calare din vechiul Egipt antic?
Penibil...
crocodil de munte

yo2loj

Mesajde yo2loj » Mar Oct 10, 2017 6:38 pm

Situatia asta cu "pastrarea" benzilor imi aminteste de vremuri de demult, cand dispecera de taxi, lucrand in CB, striga infocat la statii CB sudamericane ca frecventa e frecventa ei de lucru si sa plece...
Deci sa le pastram, si cea de 5MHz, si cea de 70MHz, ca vor fi foarte utile atunci cand vorbesc vecinii radioamatori in ele, in ciuda autoritatilor Romane care nu sunt de acord.

Înapoi la “HF”