Banda de 5 mhz

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo7lhe » Vin Apr 24, 2020 8:43 pm

Vad ca in banda de 60m apar mai tot mai multi YO.
S-adat drumul la toti sau trebuie solicitare individuala, ca in 4m?
Situl ANCOM nu m-a lamurit.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3gfh » Sâm Apr 25, 2020 8:54 am

Nu s-a dat drumul pentru nimeni, dar sunt cativa care au sarit gardul :)

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo7lhe » Sâm Apr 25, 2020 2:31 pm

Mda.
La cati sunt poate ca unul in plus nu mai conteaza.
Si cade gardul.

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9HP » Sâm Mai 09, 2020 11:31 am

Stimati colegi,
Va rog sa interpretati mesajul care urmeaza ca o simpla informare, pentru care nu imi asum raspunderea legala.

Recent am solicitat ANCOM o actualizare a informatiilor referitoare la situatia aprobarii TNABF si la alocarea benzii de 60m in YO. Raspunsurile primite de la ANCOM sunt urmatoarele:
- In acest moment TNABF se afla la Secretariatul General al Guvernului, urmand sa fie aprobat prin hotarare de guvern.
- Autorizarea operarii in banda de 60 m se poate face in acest moment, individual, pe baza aprobarii CIR, in conditiile tehnice mentionate in 2016 (statut secundar, canal digital, 15 W EIRP etc) pe baza unei solicitari de operare care va fi aprobata de Ministerul Apararii Nationale.
Cei interesati pot folosi formularul F13-DRARAM de pe site ANCOM, care se va trimite la Directia Teritoriala a ANCOM. Pentru Directia Regionala Muntenia adresele electronice sunt:
registratura_drb@ancom.ro
aurel.citu@ancom.org.ro

Va rog sa va adresati ANCOM pentru detalii suplimentare.
In cazul meu, durata rezolvarii favorabile a solicitarii de operare a fost de cca 30 zile.

Doresc sa multumesc personalului ANCOM pentru raspunsurile prompte si pentru gasirea acestei solutii de compromis referitoare la operarea in banda de 60m.

Succes! Alex, YO9HP


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori