Banda de 5 mhz

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde 4x1ad » Joi Mai 12, 2016 10:30 am

@YO5AJR: Miki, nu exista nici o conspiratie. Noile alocari de frecvente/moduri dar si schimbarile in partajarea frecventelor se obtin dupa ani si ani de campanii de presiune ale asociatiilor nationale foarte militante (gen ARRL, RSGB, DARC). Un factor extrem de important a fost influenta unor factori din cadrul IARU asupra ITU si a miriadei de comitete implicate in administrarea spectrului la nivel international. Nici o administratie nationala sau internationala nu se inghesuie sa ofere noi frecvente radioamatorilor in schimbul unor "beneficii" iluzorii.
Nici in Romania ANCOM nu a luat vreo initiativa ci FRR si ARR (aud ca si alte doua asociatii locale) au petitionat chestiunea. Cine s-a informat, stie ca anul acesta au fost conflicte de interese foarte mari dar si batalii de ego intre diverse grupuri de state la WRC. Acestea au periclitat pana in ultima clipa micile schimbari in favoarea radioamatorilor. Cine cunoaste putin culisele IARU si ARRL, stie ca tot timpul trebuie solicitate noi alocari si partajari in ideea ca daca nu ni se da, poate macar nu ni se va lua nimic. Exista presiuni enorme si dusmanie din partea factorilor comerciali pentru fiecare bucatica de spectru, o resursa extrem de scumpa si limitata natural. Nici militarii nu se dau in vant dupa noi pentru ca trebuie sa faca schimbari care necesita suplimentari de bugete. Asa ca trebuie sa fim multumiti pentru fiecare noua partajare si kHz PRIMIT si sa ne grabim sa-l populam.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Joi Mai 12, 2016 10:44 am

Hmmm......"pruncul care nu zbiara nu primeste lapte"... sau daca nu zbiara se confisca si ce mai are? (Mama)
Tnx Morel pentru lamuriri.

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9HP » Vin Mai 13, 2016 12:23 am

Un instrument util de testare a propagarii in banda de 5 MHz ar putea fi sistemul RBN – Reverse Beacon Network, alimentat cu semnale din CW-Skimmer (sau RTTY/PSK Skimmer).
Din pacate, pentru zona de interes, adica YO, nu exista niciun Skimmer activ, asa ca am decis sa instalez un CW Skimmer temporar, care acopera intervalul 5363.5 – 5366.5 (3 KHz, pentru ca inca nu detin un receptor SDR). Totusi pentru a inregistra informatii care ulterior sa ajute la generarea unor rapoarte de propagare, ar trebui sa existe si statii YO care sa lanseze CQ. La acest capitol, ca acoperire geografica a teritoriului YO, nu prea am avut succes, dar inca mai este timp. Pentru moment sistemul functioneaza cca 12 ore/zi, pe perioada serii si noptii.

73, Alex YO9HP

P.S. Cateva extrase de pe RBN:

YO9HP ON4PS 5365.1 CW CQ 24 dB 25 wpm 2103z 12 May
YO9HP 9A6W 5365.0 CW CQ [LoTW] 27 dB 23 wpm 2050z 11 May
YO9HP YO9IE 5365.0 CW CQ 34 dB 25 wpm 2035z 11 May
YO9HP YO2IS 5365.0 CW CQ 32 dB 22 wpm 2022z 11 May
YO9HP YO2IS 5365.1 CW CQ 27 dB 23 wpm 2008z 11 May
YO9HP PA9M 5364.9 CW CQ [LoTW] 17 dB 19 wpm 2239z 10 May
YO9HP OZ8ABE 5366.0 CW CQ 27 dB 19 wpm 2236z 10 May
YO9HP YO2IS 5365.0 CW CQ 26 dB 13 wpm 2232z 10 May
YO9HP YO9IE 5365.0 CW CQ 35 dB 25 wpm 2051z 10 May
YO9HP YO2IS 5365.0 CW CQ 34 dB 22 wpm 2035z 10 May
YO9HP G3SED 5404.9 CW CQ [LoTW] 39 dB 22 wpm 2033z 10 May
YO9HP G4KJD 5373.0 CW CQ 27 dB 23 wpm 1954z 10 May
YO9HP EA1FA 5353.1 CW CQ [LoTW] 22 dB 30 wpm 1945z 10 May
YO9HP YO9IE 5364.8 CW CQ 35 dB 25 wpm 1930z 10 May
YO9HP OK1LO 5373.1 CW CQ [LoTW] 29 dB 25 wpm 1917z 10 May

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo7fb » Vin Mai 13, 2016 4:02 pm

Foarte buna initiativa,felicitari Alex!
Sunt plecat momentan dar revin in maxim doua saptamini, daca intre timp nu apar oferte de sdr pun la bataie jucariile mele,problema daca se vrea inregistrat IQ permanent o reprezinta spatiul de stocare, se poate face simultan si digitale si cw monitorizarea si respectiv spotarea.
O sa urmaresc subiectul.
73 de yo7fb, Marius.

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO9FNP » Vin Mai 27, 2016 10:46 am

Expeditia CY9C din 19-29 August 2016 va fi activa in banda de 60m!

St. Paul Island DXpedition
A New Country for 60 Meters
CY9C August 19 to 29

This DXpedition is led by Randy N0TG and Murray WA4DAN. These fellows have led several high profile trips over the years. The 11 man team will operate from two island locations for 10 days. The team is very skilled and experienced operators.

It is not the best time of the year for 60 meters, but that is the only time the team was granted permission to activate this NEW COUNTRY on our band. Being in the middle of the summer and higher noise level, it may be harder for some stations to get into the log. Remember CY9C wants you in the log as bad as you do. I would expect Europe and the East coast of North America to have a greater chance to work them.

Will AA4NC, is the main 60m op and he is very proficient in CW and SSB. He is using an inverted vee that was made by the late Gary K4AVC and last used on K1N Navassa. He will be operating from the Northeast point location (see photo on the website); a wonderful clear view in all directions.

Please go to their website at:
http://www.cy9dxpedition.com

Any donation, no matter how large or small, will be very much appreciated. Pre-Dxpedition donors who make contact will receive a QSL automatically; no need to request a card. They do this as a small way to express their appreciation for your support. Also your call sign will be listed on the Sponsor’s list on the web.

With regard to the 60m operation, I will be in constant communication with the team and AA4NC prior and during the operation to assist in coordination and support for activating this new 60m country. We thank the team for including 60m in this Dxpedition. Let’s encourage and support this operation the best we can Regards, Joe – W8GEX (email address okay per QRZ.com)

DX is!
73,
Dan YO9FNP

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO8BDW » Mie Dec 21, 2016 4:17 pm

Scuzati-mi ignoranta dar eu nu inteleg absolut deloc de ce e cazul sa facem atata spume in legatura cu frecventa de 5 MHz. Daca am fi primii pe planeta cu propunerea de atribuire as intelege. De bine, de rau ,eu cred ca in tara asta mai exista o mana de oameni cu stiinta de carte si putere de decizie care sa poata sa spuna de ex : " Avem instalatii in aceea zona, momentan nu le mai folosim iar daca va fi nevoie o sa le luam din nou ca doar noi suntem stapanii inelelor " . Nu cred ca cei care au avut la dispozitie pana acum banda nu au habar ce se li se poate intampla daca apare "Gicu de la scularie" cu 10, 50,100W.
Daca imi aduc aminte, la atribuirea benzii de 70 MHz nu a fost nevoie de atata " democratie" , baloane , spume si gulgute. Sincer sa fiu , aparitia brusca a atata " democratie participativa " intr-o zona in care deciziile sunt ermetice pentru marea masa mi se pare suspecta. Eu as crede mai degraba ca e nevoie de " furnicute" care sa adune date necesare pentru un studiu de fezabilitate pentru care o firma va lua banu gros sau va apare intr-o sinteza de 100-150 pagini cu care cineva va lua un doctorat.

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO7CKQ » Mie Dec 21, 2016 4:31 pm

Salut
Pe linga baliza YO9N mai sint active emisiuni de test WSPR de la YO2LLQ si YO3GHM. Am atasat fisiere audio inregistrate la mine in shack acum citeva zile.

Antena Inverted L, FTdx 3000D, VFO=5.363500 MHz, F carrier= 1500Hz. Fara premplificator, NB si NR sint off iar filtru DSP are BW = 400 Hz. Panoul de masura de la WSPR 2.0 by K1JT indica urmatoarele rapoarte S/N:
- YO9N +2-4 dB, puterea +37 dBm
- YO2LLQ +2-4 db, putere +37dBm
- YO3GHM +10 dB, putere +40 dBm
Toate emisiunile perfect copiabile auditiv, fara probleme de a face un QSO in CW. Interesant cit de repede se schimba taria semnalelor, mai mult de 20 dB in 15 minute, la rasaritul si apusul soarelui.

Si o captura din MixW, cu YO9N si YO2LLQ emitind simultan in acelas interval de 2 minute. YO2LLQ pe 5.365950 MHz ( primul din stinga ) cu fading evident.

my screen.jpg
my screen.jpg (72.13 KiB) Vizualizat de 7463 ori


73 Sorin
Fişiere ataşate


YO9N (a).mp3
(495.63 KiB) Descărcat de 288 ori


YO3GHM (a).mp3
(82.13 KiB) Descărcat de 283 ori


YO2LLQ (a).mp3
(494.63 KiB) Descărcat de 282 ori

-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Joi Dec 22, 2016 12:27 pm

YO8RAA scrie: [...] si o lătime de bandă maximă de 2,7 kHz.
Toate modurile sunt permise iar DARC, recomandă utilizarea USB si bandplan IARU R1 provizoriu pentru 60m.[...]

Mda... nemtii au inteles perfect ceea ce deocamdata ANCOM-ul nostru este incapabil sa inteleaga.
crocodil de munte

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo5ajr » Vin Ian 13, 2017 9:17 am

Da- ne trebuie si banda de 5 Mhz. Nigerienii au voie, noi suntem mai oropsiti se pare. Suntem cca. 4 mii sau mai multi statii YO. Oare suntem asa de activi ca umplem benzile pe care le avem? Din acele cateva mii YO cati activi?. Majoritatea la vanatoare DX pe 20m, mai rar pe celalalte benzi, de concursuri sa nu mai Vb. Banda de 40m pe segmentul 1050 - 1055 e "cotropit" de ukrainieni "beligeranti", pe 7150 se mai aud statii YO, in special Vali, in rest italieni si rusi, cati-va nemti toata ziua. Puteti verifica activitatile YO pe benzi pa anumite saituri si veti ramane dezolati. Cred ca Albania ne depaseste in "ne-prezenta" pe benzi. Facem antene surogate, "merge si asa" apoi ne miram ca la "Cupa Campinei" nu auzim confratii romani din alte tari dar ne simtim "oropsiti" fata de Nigeria ca nu primim de a intregul banda de 5 Mhz.
Despre ce vorbim? Vorba regretatului Nelu din Brasov - "sa traiti ca ne trebuiti".

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3fhm » Mar Ian 24, 2017 3:51 pm

yo5ajr scrie:Puteti verifica activitatile YO pe benzi pa anumite saituri si veti ramane dezolati. Cred ca Albania ne depaseste in "ne-prezenta" pe benzi. Facem antene surogate, "merge si asa" apoi ne miram ca la "Cupa Campinei" nu auzim confratii romani din alte tari dar ne simtim "oropsiti" fata de Nigeria ca nu primim de a intregul banda de 5 Mhz. Despre ce vorbim?

Vorbim despre dorinta unora dintre noi care vor sa experimenteze intr-o banda noua. Si poate unde experimentele respective sa nu se incurce reciproc cu concursurile in care activati dvs. de exemplu, sau altii pasionati - avand in vedere ca exista, dupa cum observati, o pasiune teribila in YO pentru concursuri.

V-ati gandit ca poate unora le-ar placea sa experimenteze comunicatii WSPR sau in alt mod de lucru, fara sa aiba interferente de la statiile de radiodifuziune sau de la impatimitii concursurilor ?
Cu ce drept judecati buna initiativa a celor care poate nu vor sa concureze, pentru ca nu sunt efectiv interesati? Si pentru ce ar trebui sa fie verificate activitatile YO ?! Nu sunt cumva la liberul arbitru al fiecaruia? Mai suntem cumva la norma si n-am aflat eu pana in prezent ?!
Aaaa, va rog sa ma scuzati. Nu pun la socoteala normele pentru membrii YO DX Club, ce-i drept.
Ma refer la marea masa care prefera sa nu-si bata capul cu concursuri, la asta ma refer, ca sa fiu mai clar.

Vad ca se bate apa in piua pe teme de concursuri, dar n-am inteles niciodata de ce va doare atat de tare lucrul asta. Ati concurat? Foarte bine. Sunteti campion sau si mai bine, multiplu campion ? Excelent! Sa fie primit, cinste dvs. - dar ar fi bine sa va impacati cu gandul ca multora dintre noi, pur si simplu *nu le pasa* de activitati de acest gen ... si ca ar fi util sa nu-i mai criticati degeaba pe cei care nu vor sa concureze si basta...

Mentionez ca prin cele de mai sus nu vreau sa aduc vreo ofensa nimanui din zona competitionala.
Nici dvs., nici altor sportivi care sunt pasionati de aceasta forma a radioamatorismului. Sunt foarte bucuros ca existati si va apreciez cu siguranta eforturile - dar consider ca ar trebui sa punem odata punct discutiilor inutile. E un hobby, si atat. Nu e o profesie. Si cand e hobby, fiecare face cat poate, cand si cu ce poate si are libertatea de a alege ce-i convine !

Cu stima,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori