Banda de 5 mhz

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Banda de 5 mhz

Mesajde YO9FNP » Mie Ian 06, 2016 2:11 pm

În data de 06.01.2016, Asociația Radioclubul României (ARR) a demarat pe lângă autoritatea competentă (ANCOM) o serie de demersuri în scopul alocării pentru serviciul de amator a benzii de 5 mhz, în conformitate cu recomandările Conferinţei mondiale a radiocomunicaţiilor 2015 (World Radiocommunications Conference, WRC) ce s-a desfăşurat la Geneva, Elveţia in noiembrie 2015.

73,
Dan YO9FNP
membru fondator ARR
Fişiere ataşate
adresa Ancom 5mhz.pdf
adresa Ancom 5 mhz
(214.48 KiB) Descărcat de 451 ori

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz > Demers

Mesajde yo7mr » Mie Ian 06, 2016 3:03 pm

Frumos - Bravo !

in toate benzile radio alocate serviciului de amator
scopul nostru dupa cum a fost precizat cand s-au alocat si aprobat
este intradevar experimentarea echipamentelor si a antenelor, studii de propagare, instruire specifica personala, etc.

in cazul benzii de 5 MHz, scopul este diferit si exclusiv : comunicatii de urgenta, adica comunicatii terestre - fixe si mobile, pentru ajutorarea in caz de dezastre naturale, salvarea de vieti omenesti - strict si la obiect,
deci numai retele de urgenta !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Mie Ian 06, 2016 4:46 pm

YO9FNP scrie:În data de 06.01.2016, Asociația Radioclubul României (ARR) a demarat pe lângă autoritatea competentă (ANCOM) o serie de demersuri în scopul alocării pentru serviciul de amator a benzii de 5 mhz...


Felicitari Dane pentru initiativa, e bine ca cineva se mai ocupa totusi in YO de adevaratele interese ale radioamatorilor ca si comunitate de hobby si nu numai.
Acum sa vedem care sunt timpii de reactie la ANCOM, am eu o banuiala care sper sa nu fie adevarata.
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3gh » Mie Ian 06, 2016 5:08 pm

E f bine dar asa cum spunea 7ceg atentie la formulare catre ANCOM :

RESOLUTION 649 (WRC-12)
Possible allocation to the amateur service on a
secondary basis at around 5 300 kHz
The World Radiocommunication Conference (Geneva, 2012),
considering
a) that amateur stations are regularly used for emergency radiocommunications
in the event of hurricanes, typhoons, floods, fires, volcanic
eruptions, earthquakes and other disaster situations;
b) that Recommendation ITU-R M.1042-3, on disaster communications
in the amateur and amateur-satellite services, encourages the development
of such services capable of providing radiocommunications in the
event of natural disasters, and recommends that their networks be robust,
flexible and independent of other telecommunication services and capable of
operating from emergency power;
c) that communications in the HF bands allocated to the amateur
service play a major role in work to mitigate catastrophes and in the delivery
of communications in support of relief operations in areas where the
telecommunication infrastructure is weak or has collapsed;
d) that the various frequency bands allocated to the amateur service
are contained in the Table of Frequency Allocations in Article 5 of the
Radio Regulations,

Numai bine,
Dan yo3gh

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Mie Ian 06, 2016 6:17 pm

Intrucat suntem deja la inceputul anului 2016, adica la doua luni DUPA incheierea conferintei WRC 2015, este cazul sa restabilim adevarul, actualizand cele mentionate mai sus.
Intr-adevar, pana la deschiderea conferintei WRC 2015 era valabil citatul de mai sus, extras din rezolutia 649 adoptata la conferinta WRC din anul 2012.
In prezent insa situatia s-a modificat radical: documentul adoptat in finalul conferintei WRC-15 nu mai vorbeste nimic despre folosirea benzii de 5MHz exclusiv in scopuri cauzate de situatii de urgenta. Citez din pagina 5 a actului final (provizoriu deocamdata) al conferintei WRC-15:
ADD 5.A14 Stations in the amateur service using the frequency band 5 351.5-5 366.5 kHz shall not exceed a maximum radiated power of 15 W (e.i.r.p.). However, in Region 2 in Mexico, stations in the amateur service using the frequency band 5 351.5-5 366.5 kHz shall not exceed a maximum radiated power of 20 W (e.i.r.p.). In the following Region 2 countries: Antigua and Barbuda, Argentina, Bahamas, Barbados, Belize, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Costa Rica, Cuba, Dominican Republic, Dominica, El Salvador, Ecuador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaica, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Lucia, Saint Kitts and Nevis, Saint Vincent and the Grenadines, Suriname, Trinidad and Tobago, Uruguay, Venezuela, as well as the overseas territories of the Netherlands in Region 2, stations in the amateur service using the frequency band 5 351.5-5 366.5 kHz shall not exceed a maximum radiated power of 25 W (e.i.r.p.). (WRC-15)

Documentul poate fi consultat integral aici: http://www.itu.int/dms_pub/itu-r/opb/act/R-ACT-WRC.11-2015-PDF-E.pdf
Mai mult decat atat, la sfarsitul aceluiasi act final al conferintei regasim lista rezolutiilor anulate/inlocuite/modificate, unde la pag. 445 se specifica clar ca rezolutia 649/WRC-12 a fost inlocuita (SUP = supersedes = inlocuita/schimbata/inlaturata).
In orice caz, aceste rezolutii oricum ar fi ele formulate au rol doar de cadru general si de recomandare, fiind sarcina autoritatilor nationale de reglementare in comunicatii (in cazul nostru ANCOM) sa decida modul de operare pentru respectiva banda. Asa ca eu zic sa asteptam decizia ANCOM, insistand insa alaturi de Dan si ARR ca o astfel de decizie sa fie luata in interesul nostru, al radioamatorilor pasionati si de hobby nu numai de situatii de urgenta.
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3gh » Mie Ian 06, 2016 6:30 pm

Stiu finalul , insa scopul initial nu s-a modificat , ca in orice task in comunicatii exista un set de recomandari . Ptr ANCOM un scop ref situatii de urgenta este binevenit ;) si e mai sugestiv decat experimente etc ...
My 2 cents ;)
Numai bine,

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Mie Ian 06, 2016 6:45 pm

Formularea din WRC-12 cu situatiile de urgenta a fost asaaa, un act teatral de "captatio benevolentiae" si probabil ca si-a avut rolul si succesul ei. Doar atat.
Insa n-a avut NICI o legatura cu batalia care s-a purtat cca. o saptamana in cadrul conferintei intre reprezentantii radioamatorilor si reprezentantii autoritatilor de comunicatie din Rusia si fostele state URSS, care au fost SINGURELE care s-au opus cu titlul de NoC (no change) la status-ul anterior. Daca nu erau ei, am fi avut acum o banda continua de 100 kHz intre 5350 si 5450 kHz cu Pmax = 100W reglementata prin conferinta WRC. Am facut aceste precizari de culise ca sa inteleaga si radioamatorii romani de unde vin piedicile si cine ne iubeste asaaa in general.
Dovada ca nu se discuta de nici o utilizare exclusiva pentru comunicatii de urgenta este felul in care alte autoritati de reglementare din tari cu pretentii ca Olanda, Norvegia, etc. au autorizat traficul in aceasta banda: cu toate drepturile implicite, asemeni benzilor deja existente, cu trafic in CW, digitale, SSB, etc. Nimeni nu discuta in prezent DOAR de trafic de urgenta. Hai sa nu fim tocmai noi in YO mai catolici decat papa, macar in radioamatorism.
In rest, numai bine!
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo3gh » Mie Ian 06, 2016 8:19 pm

Ok , daca totul e teatru in radiocomunicatii atunci sa fim sanatosi ;) , dar poate e doar in radioamatorism ptr ca in radio profesionism nu prea este teatru o recomandare :)))))
My 2 cents ;)
Seara foarte buna tuturor ,
Dan

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde YO8TFF » Mie Ian 06, 2016 8:32 pm

Eu mă gândesc că nordicii au avut ceva în tărtăcuță de au lăsat 100KHz la o putere de 100W, că așa o resursă nu se aruncă cu ea în vânt.
Oricum oficialitățile, ca să fiu în ton cu prompteristele, în caz de calamitate naturală majoră ca întindere mizează pe maximum 5%, poate și mai puțin, dintre radioamatori activi acum în stare să opereze stații lor în primele 24 de ore.
Radioamatorii fiind și ei la rândul lor o resursă, că nu-i scoate nimeni din joben.
În astfel de cazuri pentru comunicații locale este mană cerească stațiile CB, de aceea am și realizat antena J pole pentru 11m la dispeceratul de Gaze Naturale tocmai pentru a asigura comunicarea în teren între instalatorii autorizați și a prelua eventual la dispecerat solicitările clienților în vederea asigurării continue cu gaze naturale.

73,Florin

LE: Oricum la români în general cuvintele radioamator, șofer amator, etc. exprimă o persoană mai puțin pregătită în acel domeniu și nu faptul că nu-și câștigă existența cu respectiva profesie/îndeletnicire.
Mie-mi este teamă de paramedic care după dexul vechi ar fi însemnat o persoană pe lângă medicină, dar acum este "de bine", aștept și cuvântul paramilitar să devină "de bine" :)
Ultima oară modificat Mie Ian 06, 2016 8:43 pm de către YO8TFF, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Banda de 5 mhz

Mesajde yo2msb » Mie Ian 06, 2016 8:41 pm

yo3gh scrie:Ok , daca totul e teatru in radiocomunicatii atunci sa fim sanatosi ;) , dar poate e doar in radioamatorism ptr ca in radio profesionism nu prea este teatru o recomandare :)))))

Am inteles exact cat ai reusit sa intelegi :lol:

YO8TFF scrie:În astfel de cazuri pentru comunicații locale este mană cerească stațiile CB, de aceea am și realizat antena J pole pentru 11m la dispeceratul de Gaze Naturale tocmai pentru a asigura comunicarea în teren între instalatorii autorizați și a prelua eventual la dispecerat solicitările clienților în vederea asigurării continue cu gaze naturale.

Foarte interesanta ideea!
crocodil de munte


Înapoi la “HF”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori