QSL - vesnica problema!

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

QSL - vesnica problema!

Mesajde YO3JW » Joi Mai 19, 2016 8:13 am

La 1 martie 2016 s-au modificat tarifele postale pentru categoria imprimate externe
Preturile au crescut exponential!
Cativa dintre noi au facut scrisori catre RA Posta Romana. Nu stiu daca au si primit raspuns.
Pana una alta tariful este in vigoare si practic a paralizat expeditia QSL in strainatate.
In urma cu ani, Vasile, YO3APG, cand circula in tara avea un rucsac voluminos in care indesa pe langa minimul necesar pentru sine si multe "cadouri" pentru cei la care ducea. Intre acestea si QSL.
Nu peste multe vreme o parte din radioamatorii YO se vor urca in masina si vor lua drumul catre Germania la targul din Friedrichshafen. 24-26 iunie in 2016.
Aici vin reprezentanti ai numeroase societati ale rdioamatorilor de peste tot.
Lista celor prezenti este gasibila la http://www.hamradio-friedrichshafen.de/ham-en/ , cautand expozantii.
Este cam greu de cautat, dar daca se vrea se poate descoperii ce societati participa.
PROPUN ca sa se faca colectarea QSL pentru aceste societati si anual cand se merge la "targ" sa se ia si desaga cu QSL si sa se lase la tejgheaua fiecarei societati.
Este adevarat ca cineva va trebui sa adune aceste QSL!
O varianata posibila ar fi ca la fiecare district sa existe cineva care sa faca acest lucru, iar la inceputul lunii iunie sa le trimite la cei care fac deplasarea la "targ".(presupanand ca se va sti cine merge la "targ"!)
Avand in vedere ponderea masiva a QSL pentru Europa, ARRL, 4X s-ar putea realiza o economie consistenta.
Nu garantez ca cei care vor veni cu avionul vor fi dispusi sa ia extra greutate cu ei, dar pana nu se incearca nu se stie. Daca cineva refuza, ele pot fi aduse inapoi si retrimite pe alte cai.
Si nu in ultimul rand.
Chiar nu exista o relatie serioasa cu RA Posta Romana ca acesta sa accepte numai pentru traficul de carti de confirma QSL un tarif preferential?
Adica aceste QSL sa poata fi trimise la tarif de imprimate interne, dar cu prezentare obligatorie la oficiul 1 din capitala de judet, unde pe baza de protocol sa fie depuse aceste trimiteri de catre un anume delegat.
Hai sa zicem ca RA Posta Romana ar sponsoriza astfel activitatea radioamatorilor din Romania.
Nu cred ca nu s-ar putea face un experiment pe o perioada de un an si astfel s-ar vedea care este impactul financiar al acestei activitati.
Daca nu incerci, nu stii!
Zarurile sunt pe masa. Cine se incumeta sa le arunce?
73
Pit/YO3JW
Ultima oară modificat Joi Mai 19, 2016 9:48 am de către YO3JW, modificat de 2 ori în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: QSL - vesnica problema!

Mesajde yo8cln » Joi Mai 19, 2016 9:16 am

Ce impiedica frr sa creeze un serviciu permanent de qsl -uri . Oare diplomele ? 73 ! de yo8cln.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: QSL - vesnica problema!

Mesajde YO3JW » Joi Mai 19, 2016 9:39 am

Buna Ghita!
Inca odata remarc ca se pare ca nu intelegi un lucru.
FRR asigura permanent primirea QSL pentru toate lumea. Apoi le distribuie in tara pe districte.
Pentru a avea un serviciu de QSL pentru trimitere trebuie bani. Si nu putini.
Din acei 15 lei platibili de radioamatori nu se poate asigura expedierea QSL la costurile de azi.
Daca s-ar cere 50 - 200 lei pe an ar sarii toti in sus.
Pana la 29 februarie 2016 prin SRR s-a asigurat trimitera QSL in exterior cu 45 lei/an
Au fost doar cativa participanti.
Crezi ca s-ar buluci lumea daca s-ar cere bani suplimentari?
Dece nu organizezi la tine un astfel de serviciu la care sa soliciti contravaloarea necesara.

Eu am propus un lucru fezabil!
Daca mergi in Germania poate iei si tu cateva pachete!

Care este problema cu diplomele?
Ai cerut si nu ai primit?

Doar asa ca Gica contra!

73
Pit

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: QSL - vesnica problema!

Mesajde yo8cln » Joi Mai 19, 2016 11:15 am

Vorbeam de alte diplome (titluri ) ! Eu am vrut sa organizez un serviciu gratuit , dar vorba ta oare se merita ? Bani... ? Pai daca avem de simpozioane de ce nu am gasi si pt. expeditie qsl-uri ? Banuiesc ca nu sint asa multe .
P.S. Diplomele omagiale (aproape toate) le-am tiparit si trimis gratuit. 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: QSL - vesnica problema!

Mesajde yo2msb » Joi Mai 19, 2016 4:54 pm

YO3JW scrie: Nu garantez ca cei care vor veni cu avionul vor fi dispusi sa ia extra greutate cu ei, dar pana nu se incearca nu se stie. Daca cineva refuza, ele pot fi aduse inapoi si retrimite pe alte cai.

Toate asociatiile nationale prezente la standuri preiau QSL-uri. A nu se confunda cu asociatiile independente. Singurii insa care au tupeul sa ceara bani pentru preluarea de QSL-uri sunt americanii. Daca tin bine minte, 1 EUR pentru 100 gr. O stiu prea bine din proprie experienta. In rest, toata lumea intelege sa ofere colectarea QSL-urilor in mod gratuit desi se deplaseaza cu avionul, chiar asociatii care de-a lungul timpului au venit din Africa sau din Orientul Mijlociu, tari cu resurse financiare mult mai modeste decat maria-sa ARRL-ul.

P.S.: multumesc ca ai preluat ideea noastra, functioneaza bine de cativa ani de cand o aplicam. ;)
http://radioclubulromaniei.qpsc.ro/index.php/2016/05/12/livrare-gratuita-a-pachetelor-cu-qsl/
crocodil de munte


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori