Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo3fhm » Lun Mai 23, 2016 8:17 am

Buna dimineata!
Am avut o surpriza cand, scormonind dupa alte documente pe Web, am dat peste acest site: https://frrtehnic.wordpress.com/
Din cate vad, e construit in jurul unui blog si se intituleaza "FRRTehnic", avand doar cateva articole publicate in cursul lunii trecute (de unde concluzionez ca abia atunci a fost lansat).

Interesanta aparitie, care ma pune pe ganduri. Intrucat nu prea sunt interesat de biznisul organizatoric, am fost curios sa vad si eu care este componenta comisiei tehnice. Evident, am cautat pe hamradio.ro si surpriza mare! - am si gasit-o: http://www.hamradio.ro/comisii/creatie-tehnica !

Si spre si mai marea mea suprindere, observ ca exista nume bine cunoscute in zona tehnica: Cristi Simion YO3FLR (presedinte), Liviu Soflete YO2BCT, Sorin Nimara YO7CKQ, Silviu Damian YO8TK, Cristian Colonati YO4UQ si Dan Baciu YO3GH. Daca lucrurile stau chiar asa, nu pot decat sa salut aceasta initiativa si sa-l felicit pe Cristi (YO3FLR) pentru alegerea membrilor comisiei, intrucat pe o mare parte dintre acestia i-am cunoscut personal si stiu bine ca fac parte din zona pro a electronicii si comunicatiilor.

Sper ca astfel, arbitrajul pentru campionatul de creatie tehnica se va ridica la asteptarile pe care le avem de multa vreme si ca proiectele inaintate in concurs vor fi evaluate cu obiectivitatea caracteristica unor profesionisti pe care, datorita neapartenentei la anumite "bisericute", incerc sa-i creditez cu atributele bunelor intentii si dorintei de a face, in sfarsit, ceva bun pentru radioamatorismul YO, actionand pe latura extrem de importanta a zonei tehnice.

Ce ma intriga, e faptul ca desi aparut in cursul lunii trecute (dupa datele articolelor), blogul Comisiei tehnice a FRR nu a fost anuntat/popularizat. Chestia asta ma face sa ma gandesc (avand in vedere numele celor din comisie) ca OM Cristi s-a apucat efectiv de treaba pe calapodul pe care i-l cunosc: tace si face. Ar fi binevenita o reactie din partea membrilor comisiei, macar sa ne lamurim si noi ce intentii exista la nivelul acestui organism si cam ce ar dori sa afiseze in continuare pe blogul nou creat !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo4fyq » Lun Mai 23, 2016 10:00 am

Bravo Cezar(YO3FHM) , multumim ai reusit sa scoti la lumina ceva ce trebuia sa avem de mult . Lipsa de popularizare al oricarului lucru duce la necunoastere de catre altzii la formarea ideii ,, nu se intampla nimic " . Primul lucru a fost cand am citit a fost sa fac o comparatie :

Ai un produs nou util pentru cumparator si este pus ascuns involuntar pe raftul de jos intr-un colt al supermarketului , cei drept exista dar nu toti ii vad

Sper la o mai mare popularizare si implicare din partea tuturor (FRR /NON FRR) cu articole si informatzii tehnice din domeniul radio . Pentru mine este o placere sa ,,navighez " pe forumul de la rusi http://forum.vhfdx.ru/ unde este plin de discutii tehnice si nu numai .

PS: Desi suntem radioamatori , paradoxal ne lipseste ,,comunicarea"
Ultima oară modificat Lun Mai 23, 2016 11:48 pm de către yo4fyq, modificat de 4 ori în total.
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde YO6EX » Lun Mai 23, 2016 10:57 am

yo3fhm scrie:Buna dimineata!
Am avut o surpriza cand, scormonind dupa alte documente pe Web, am dat pestehttps://frrtehnic.wordpress.com/
Din cate vad, e construit in jurul unui blog si se intituleaza "FRRTehnic"


Am fost curios sa vad si eu acest blog.
Am renuntat, vazand scrisul cu albastru sau negru pe un fond tot inchis la culoare.
8-)
Greu de citit.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo3fhm » Lun Mai 23, 2016 11:47 am

YO6EX scrie:Am fost curios sa vad si eu acest blog. Am renuntat, vazand scrisul cu albastru sau negru pe un fond tot inchis la culoare. Greu de citit.

Pai, cam greu de crezut. Ia priviti colea, captura de ecran:
Imagine

Mi-e tare teama ca rata de infectie cu derivate ale virusului CryptoLocker a crescut si din acest motiv, e posibil ca statia dvs. de lucru sa fi fost afectata. Poate ar trebui sa acordati o mai mare atentie la gradul de securizare a navigarii pe Web, sa nu ramaneti fara date !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo8cln » Lun Mai 23, 2016 11:50 am

Eu as numi altfel acest eveniment ! "Omul potrivit la locul potrivit" ! Mult succes Cristi ! (si echipa ) . 73 ! de yo8cln.


yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo9dl » Lun Mai 23, 2016 7:46 pm

Acest nou site este dovada clara ca atunci cand exista intiativa, pricepere si daruire se poate sa misti lucrurile intr-o directie buna.
Felicitari echipei si sper ca masa tacuta a radioamatorilor care inca nu a abandonat pistolul de lipit sa-si faca cunoscute realizarile atat pe site cat si pe acest forum.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 23, 2016 10:26 pm

In fine, un lucru facut cu cap si coada la FRR. Dar, o fi oare a FRR-ului (HI)? Succes!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo5er » Lun Mai 23, 2016 11:35 pm

FRR e federatie de radioamatori nu de webmasteri :) lasati-i mai moale pana reusesc sa updateze un site ;) Ia uite .. avem o mana de oameni mai hotarati la comisia tehnica 8-) si merita felicitari.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: Comisia Tehnica Centrala a FRR are un site Web!

Mesajde yo3lr » Mar Mai 24, 2016 8:56 am

Va salut,
@YO6EX: OM Sica, am notat sugestia ta, si am sa i-o trimit D-lui Colonati - YO4UQ, cel care administreaza blogul. Dealtfel orice sugestie, sau opinie, fie ea si critica va fi luata in considerare, cata vreme nu are conotatii de rautate. :)
@YO8CLN: OM Ghita, multumim pentru cele spuse. De asemenea si lui Alex - YO9HP pentru mesajul privat pe tema blogului. De fapt, aceasta pagina a fost ideea mea, dar a fost pusa in practica de D-l Colonati - YO4UQ. Din pacate, eu in materie de webdesign sunt "tamaie". :D
Avem o promisiune de domeniu, asa incat la un moment dat va disparea cuvantul "wordpress"; oricum noi eram hotarati sa cumparam un domeniu din veniturile noastre in cazul in care nu am fi fost sprijiniti, mai ales ca nu e vorba de o suma mare. Dar cum Marius - YO3CZW s-a oferit sa ne ajute, mergem pe aceasta varianta.
Totusi, sa nu ne imbatam cu apa rece. Aceast viitor site pentru a exista va trebui alimentat periodic. Noi, cei 6 colegi din Comisia Tehnica (pentru ca nu exista presedinte + 5 membri :) )vom incerca sa il mentinem acualizat. Insa sunt binevenite orice articole tehnice cu subiecte de interes, de la oricine va dori sa isi prezinte realizarile sau materialele teoretice. Asa cum spunea D-nul Soflete - YO2BCT, "problema nu este ce poate face radioamatorismul romanesc pentru tine, ci ce poti face tu pentru radioamatorismul romanesc".
Vom trai si vom vedea ce se va intampla mai departe. Pana atunci, vorba unui senior al benzilor de jos, "Propagarea fie cu noi!" ;)
73,
Cristi YO3FLR


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori