Cupa 1 Decembrie

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Cupa 1 Decembrie

Mesajde YO5BFJ » Joi Ian 19, 2017 9:29 pm

Dintr-o regretabila eroare de comunicare , YO5GHA a publicat clasamentul Cupei 1 Decembrie fara permisiunea Adunarii Generale a asociatiei si fara sa-l verifice.Va invitam sa il vedeti in forma finala pe “hamclub-alba.ro”. La sugestiile participantilor am modificat si regulamentul pentru anii viitori, l-am facut mai simplu si mai acesibil, si vom monitoriza mai ferm respectarea regulilor de concurs. Regulamentul modificat il puteti vedea pe site-ul nostru. Eventuale observatii si reclamatii puteti trimite pe adresa asociatiei ajralba@yahoo.com . Multumim lui YO9HG pentru ajutor in arbitrare si tuturor participantilor la concurs.
Multumesc
73 Adrian YO5BFJ

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Cupa 1 Decembrie

Mesajde YO4SI » Joi Ian 19, 2017 11:10 pm

"Pentru acest concurs s-a luat decizia limitării puterii maxime de emisie la 100W. Organizatorul va monitoriza desfășurarea concursului și va sancționa abaterile de la acest REGULAMENT."
Diferenta intre 100 W si 1000 W este de 10 decibeli. Ionosfera prin modificarile ei ofera variatii de semnal de 20 sau 30 decibeli in mod frecvent. Cum se va putea monitoriza respectarea acestui REGULAMENT fara deplasare la amplasamentul participantului ? Cu respect, Mircea = yo4si.

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Cupa 1 Decembrie

Mesajde YO5BFJ » Joi Ian 19, 2017 11:21 pm

Acesta e "SECRETUL"
Vom monitoriza pe tot teritoriul YO si vom analiza rezultatele. Avem multi prieteni in YO. Analizam rapoartele si tragem concluzii. Poate nu vom putea fi atat de rigurosi, dar vom avea totusi niste concluzii. Seamana a control radio, dar daca altfel nu se poate!!!
Seara buna
Adrian YO5BFJ

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Cupa 1 Decembrie

Mesajde YO4SI » Joi Ian 19, 2017 11:36 pm

Fain ! Dar e sarbatoare... Se acorda o Cupa pentru cel mai sprinten operator.
Esential este sa ne auzim cu ocazia Zilei Nationale. Nu ar fi mai bine ca acesti multi prieteni din YO sa participe ? Si eventual sa fie foarte activi cu monitorizarea la Campionatele Nationale ? Care se spune ca sunt sport-sport. Si in sport egalitatea de sanse este absolut necesara. Felicitari pentru organizare si SUCCES ! 73s ! Mircea = yo4si.

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Cupa 1 Decembrie

Mesajde YO5BFJ » Joi Ian 19, 2017 11:54 pm

Da . uite ca sunt inca la computer la ora asta. Cred ca ' monitoristii"vor participa la Cupa , dar vor fi foarte atenti la statiile cu "probleme". La celelalte concursuri nu e treaba noastra. Oricum cred ca ai observat ca am tinut cont si de propunerile dumitale.
Cele bune
Adrian YO5BFJ

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Cupa 1 Decembrie

Mesajde YO5BFJ » Vin Ian 20, 2017 12:00 am

Si am uitat sa zic ca in 2016 cel mai "sprinten" a fost YO9HP, nu stiu daca nu cumva e la prima participare. Il rog sa-mi spuna un mail sau un telefon sa ne intelegem unde sa-i trimit Cupa.
Tuturor seara buna !
Adrian


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori