YO3KXL: WebSDR experimental

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 26, 2013 4:29 pm

yo3ggx scrie: in linux driverele oricum merg doar pe 16 (din cate stiu).
Salut Dan,
Spune-mi te rog, ai observat daca intrarea de microfon (comuna cu cea de linie, din pacate) este vazuta mono sau stereo? Eu folosesc alsamixer si daca trec cu captura pe microfon, citirea se face mono. Mi se pare aberant ptr. o placa cu pretul sau. Desi am testat si in Windows, driverii de acolo parca vedeau intrarea de microfon in stereo.

O alta limitare ciudata la mine e ca avand captura pe Line, nu pot regla nivelul (alsamixer). Practic, reglajul din sageti functioneaza doar cand sunt cu captura selectata pe MIC. Pe Line, nu se misca de nici o culoare. Distributia e Ubuntu server 12.04.

Ce parere ai? Merci frumos.

73 de FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde n2yo » Mar Noi 26, 2013 9:38 pm

Am gasit recent o chinezarie ieftina cu rata de esantionare de 96 kHz si pentru ca era doar vreo 12 dolari pe Amazon m-am hazardat sa o iau:
http://www.amazon.com/gp/product/B006SF68P2
E un dongle USB pe 96 kHz/24 biti care a fost usor recunoscut si instalabil pe Windows si Linux. Nu stiu daca face fata pretentiilor unui WebSDR, dar pentru aplicatiile mele SID pe VLF a fost buna. Aveam nevoie de receptii pe frecvente mai mari de 24 kHz asa ca o placa audio de duzina cum sunt pe laptopuri nu mergea. A mers si pe Raspberry PI ok, insa aplicatiile din packetul vlfrx-tools functionau cu erori si se pare ca placa audio este de vina. La banii astia insa (si probabil se poate gasi chiar mai ieftin in alte partie) cred ca e placa USB ideala pentru aplicatii simple de SDR, mai ales in calculatoarele in care nu se poate interveni cu o placa PCI.

73s de Ciprian N2YO

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 10:00 pm

Buna Cezar,

yo3fhm scrie:Spune-mi te rog, ai observat daca intrarea de microfon (comuna cu cea de linie, din pacate) este vazuta mono sau stereo? Eu folosesc alsamixer si daca trec cu captura pe microfon, citirea se face mono. Mi se pare aberant ptr. o placa cu pretul sau. Desi am testat si in Windows, driverii de acolo parca vedeau intrarea de microfon in stereo.

Alsamixer nu poate fi folosit cu placile Xonar D1 pentru reglarea niveului pe intrari. Nu stiu ce controleaza, dar in nici un caz placa. Eu folosesc xfce4-mixer in CentOS 6.2, care are control stereo pentru intrari. Cum nu am X pe server, folosesc Xming pe PC-ul de pe care ma conectez.

O alta limitare ciudata la mine e ca avand captura pe Line, nu pot regla nivelul (alsamixer). Practic, reglajul din sageti functioneaza doar cand sunt cu captura selectata pe MIC. Pe Line, nu se misca de nici o culoare. Distributia e Ubuntu server 12.04.

Exact ce spuneam mai mult. Nu merge din alsamixer.
Incearca un tool X de mixer din Ubuntu daca nu ai xfce-mixer. Cu Alsamixer poti doar selecta intrarea.


Dan YO3GGX
Ultima oară modificat Mar Noi 26, 2013 10:05 pm de către yo3ggx, modificat 1 dată în total.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 10:04 pm

Ciprian,

n2yo scrie:Am gasit recent o chinezarie ieftina cu rata de esantionare de 96 kHz si pentru ca era doar vreo 12 dolari pe Amazon m-am hazardat sa o iau:
http://www.amazon.com/gp/product/B006SF68P2
E un dongle USB pe 96 kHz/24 biti care a fost usor recunoscut si instalabil pe Windows si Linux.

Am testat nenumarate astfel de interfete ieftine, chiar una identica cu cea din poza. In mod cert nu stie mai mult de 48KHz/16 biti pe intrare. 96KHz/24bit este doar pentru iesire. In plus, intrarea este MONO, deci interfata este inutila in SDR, asta in cazul in care vrei sa vezi mai mult de jumatate din spectru.

Este insa o interfata foarte buna pentru modurile digitale, daca nu se strica prea repede..:-)

Dan YO3GGX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde n2yo » Mar Noi 26, 2013 10:17 pm

Pe mine nici nu ma intereseaza iesirea, iar la intrare este in mod cert 96 kHz, pentru ca receptionez emisiuni de frecventa mai mare de 24 kHz. Nici stereo nu ma intereseaza sa fie pentru intrare, deci pentru aplicatii de monitorizare SID este ideala, dar probabil pentru WebSDR nu se potriveste. Syba face mai multe placi USB care seamana intre ele, dar au specificatii diferite.

73s de Ciprian N2YO

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 10:35 pm

Buna Ciprian,
n2yo scrie:Pe mine nici nu ma intereseaza iesirea, iar la intrare este in mod cert 96 kHz, pentru ca receptionez emisiuni de frecventa mai mare de 24 kHz.

Cu o interfata capabila de 48KHz (stereo) poti receptiona o banda de 48KHz. In cazul acestei interfete care, reped, este mono, poti "acoperi" o banda de 24KHz.

Cum ai tras concluzia ca este cert 96KHz? NU exista interfete de acel tip cu intrare stereo. Majoritatea folosesc chip-uri depuse direct pe cablaj si acoperite cu rasina (fara carcasa).
De altfel daca desfaci modulul o sa vezi ca jack-ul de microfon are conectat un singur pin.

Dan YO3GGX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde n2yo » Mar Noi 26, 2013 10:36 pm

Nu am spus nicio clipa ca este stereo la intrare. Este mono.

73s de Ciprian N2YO

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 10:40 pm

n2yo scrie:Nu am spus nicio clipa ca este stereo la intrare. Este mono.

73s de Ciprian N2YO

Ma refeream de fapt la afirmatia cu 96KHz pe intrare.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde n2yo » Mar Noi 26, 2013 10:50 pm

Am facut teste cu diverse aplicatii care altfel nu functioneaza peste 24 kHz. De asemenea sistemul de operare imi da voie sa selectez la intrare rata de esantionare 96 KHz. Am facut teste in linux Debian (R-PI) inpreuna cu autorul packetului vlfrx-tools Paul Nicholson (http://abelian.org/vlfrx-tools/) care ulterior si-a comandat si el o asemenea placa pentru teste suplimentare. Cateva date tehnice se pot citi aici:
http://www.newegg.com/Product/Product.a ... D-AUD20101 Este eronat ce scrie acolo 192 kHz, corect este 96 kHz.

73s de Ciprian N2YO

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 10:56 pm

M-am uitat cu ceva mai multa atentie la specificatia de pe Amazon si am avut o surpriza:
VIA Envy VT1620A Audio Controller
3.5mm Stereo Output Jack + Optical SPDIF

Vazand poza si pretul imi este imposibil sa cred acest lucru, tinand cont ca VT1620A are niste caracteristici interesante pentru SDR:
Embedded Audio Codec
2-channel ADC with 90dB SNR, 16/24-bit supporting 44.1/48/96/192kHz sample rates
2-channel DAC with 95dB SNR, 16/24-bit supporting 44.1/48/96/192kHz sample rates
Left/right channel exchange for both ADC and DAC

In plus, pe jack-ul audio de casti ar trebui sa aiba si iesire optica digitala (micro connector).

Interfata este identica la aspect cu una de pe ebay care costa 1 lira:
http://www.ebay.co.uk/itm/USB-2-0-To-3-5mm-Audio-Micrphone-Speaker-Port-Adapter-7-1-Channel-Sound-Track-LS-/131057226886?pt=UK_Computing_ComputerComponents_SoundCards&hash=item1e839e9486
si pe care o am si eu si pot spune ca este un gunoi din punct de vedee SDR.

Daca interfata este chiar cea din specificatii atunci am gasit solutia ideala pentru un server WebSDR extrem de ieftin si cu multe benzi (chiar daca nu are un SNR grozav).

Devine si mai interesant daca mergem pe pagina producatorului acelei interfete:
http://www.sybausa.com/productInfo.php?iid=1191
Aici microfonul este specificat ca fiind mono si nu se mai spune nimic de iesirea digitala.
Hmmmm...

Ai incercat sa desfaci modulul macar pentru a verifica existenta acelui cip?

Dan YO3GGX


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori