YO3KXL: WebSDR experimental

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde YO9IRF » Mar Noi 26, 2013 6:40 am

Salut Cezar,

in primul rand, la calculul filtrului trece-jos abordarea e alta: pentru valoarea rezistentei trebuie sa iei in calcul si impedanta sursei de 50ohm (antena), iar pentru condensator trebuie sa iei in calcul timpul de conductie al fiecarui switch (180 grade). In plus, rezistenta in conductie a unui switch e mai inspre 70ohm de fapt, cea din catalog fiind data pentru un regim mai stabil, in curent continuu (se vede asta si din faptul ca Tasa a ajuns la rezistori de 33 ohm pentru o adaptare buna a impedantei de intrare). Asadar:

R = Impedanta sursei + rezistenta conductie a switch-ului + rezistorul de 33ohm = 50 + 70 + 33 = 153ohm
C = (360/180) * 22nF = 44nF (filtrul vede 2 condensatori de-a lungul unei perioade)

Rezulta Ft (@-3dB) = 23.6Khz, deci o banda de trecere @ -3dB de 47.2Khz (filtrul functioneaza de ambele parti ale frecventei locale), normal ca ai atenuari la margini. Atentie insa, mai apare si o alta problema, filtrele RC nu doar iti atenueaza semnalul la margini ci si ii schimba faza, astfel incat in zona unde atenueaza ar putea sa iti apara si probleme de rejectie a imaginii datorita fazei diferite de 90 grade intre I si Q (de-aia e PowerSDR asa tare, are Wideband Image Rejection in software si compenseaza si fenomenul asta). Cu rezistori si capacitori perfect identici defazarea e egala pe toate ramurile si nu se observa fenomenul, dar cum componentele au tolerante ...

In fine, in al 2-lea rand, efortul de a modifica receptorul pentru a il adapta la o placa de sunet mi se pare prea mare si nejustificat. Mai degraba fie cauti sa folosesti o alta placa de sunet (in 7Mhz nu ai nevoie de sensibilitatea data de o placa pe 24-biti), fie cauti o solutie software (ca de-aia e Software Defined Radio :) ). Nu gasesti un equalizer software si o improvizatie cu niste cabluri audio virtuale ca sa repari problema ?

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 26, 2013 12:28 pm

Salut Razvan,
Multumesc pentru sugestii. Sincer, nu m-am gandit la cablul virtual, desi il folosesc in mod curent ptr. a prelua semnalul WebSDR si a decoda digitale, hi. E de analizat.
Adevarul e ca n-am nici timpul necesar ptr. a rontai fiecare detaliu. Asadar, de-aia sunt buni prietenii, hi !

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 1:05 pm

Buna Cezar,

Eu folosesc receptoare SDR simple de tipul Softrock Lite II. Ele au fost gandite sa fie folosite cu placi de sunet capabile de 96KHz, dar se comporta binnisor chiar si la 192KHz. La mine caderile la capete sunt mai mici (poti urmari de exemplu banda de 80m in timpul zilei) si sunt datorate in mare parte placii de sunet. Poti incerca sa deconectezi complet receptorul de la intrarea audio si diferentele or sa fie extrem de mari la capete (observand doar zgomotul).
Am observat ca liniaritatea este ceva mai buna daca folosesc un semnal de intrare ceva mai mare.
Oricum, pentru scopul in care sunt folosite, aceasta problema nu cred ca deranjeaza prea tare.

Legat de utilizarea dispozitivelor portabile in domeniul radio, chiar daca tie nu iti plac, banuiesc ca scopul acestui sistem este sa-i deserveasca pe ceilalti, nu? :)

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 26, 2013 1:58 pm

Salut Dan,
Am observat ca la tine capetele sunt mai "sus" decat in alte cazuri. :)
yo3ggx scrie:Legat de utilizarea dispozitivelor portabile in domeniul radio, chiar daca tie nu iti plac, banuiesc ca scopul acestui sistem este sa-i deserveasca pe ceilalti, nu?
Evident. Asadar, daca cineva va dori sa acceseze jucaria de la noi prin Android, e binevenit s-o faca!
yo3ggx scrie:Poti incerca sa deconectezi complet receptorul de la intrarea audio si diferentele or sa fie extrem de mari la capete (observand doar zgomotul).
Asta n-am facut-o, recunosc. Dar pentru o anumita valoare (nu cea mai mica) si echilibrare corecta a amplitudunii celor 2 canale ale rx-ului DR2A+, am constatat ca nivelul "ierbii" citit prin WebSDR e aproximativ constant de la un capat la altul (fara semnal la intrarea rx). Am mai remarcat ca atunci cand aduci semnal pe intrare, se modifica si alura plafonului de zgomot (creste spre mijloc). Trasand si observand graficul caracteristicii placii la peste 50KHz, am discutat aspectul cu un amic pasionat de DSP, care suspecteaza filtrele antialias din placa de sunet. El a fost cu ideea compensarii, dupa cum am mai precizat.

Regards,
FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 26, 2013 2:22 pm

YO9IRF scrie:C = (360/180) * 22nF = 44nF (filtrul vede 2 condensatori de-a lungul unei perioade)
Pe asta, n-am vazut-o. hi!
YO9IRF scrie:mai apare si o alta problema, filtrele RC nu doar iti atenueaza semnalul la margini ci si ii schimba faza, astfel incat in zona unde atenueaza ar putea sa iti apara si probleme de rejectie a imaginii datorita fazei diferite de 90 grade intre I si Q (de-aia e PowerSDR asa tare, are Wideband Image Rejection in software si compenseaza si fenomenul asta).
Softul WebSDR are si el o procedura de calibrare, care tine cont si de faza. Am aplicat procedura respectiva in etape succesive si m-am oprit la valorile care mi s-au parut a elimina cat mai bine imaginile. De asemenea, cuiul central e si el destul de mult atenuat. Se poate vedea pe waterfall/spectrum.
YO9IRF scrie:Mai degraba fie cauti sa folosesti o alta placa de sunet (in 7Mhz nu ai nevoie de sensibilitatea data de o placa pe 24-biti)
Nu, e adevarat. Mi-ar fi util daca cunosti alte modele care sa ofere 192KHz si sa fie sub 265RON (atat costa Xonar D1), ptr. ca eu n-am avut timp sa caut si sa gasesc ceva adecvat. Recunosc ca nici n-am cautat o statistica exhaustiva a placilor de sunet utilizabile pentru scopuri SDR - aici au contat si sugestiile lui Dan, YO3GGX. Nu am testat Creative, M-Audio, etc.

Regards,
FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde YO9IRF » Mar Noi 26, 2013 3:07 pm

Majoritatea soft-urilor au posibilitatea de a ajusta rejectia imaginii bazat pe diferenta de faza si amplitudine intre I si Q, insa determina o singura pereche de valoari de corectie pentru amplitudine respectiv faza pe care le aplica intregului spectru; WBIR ajusteaza aceste valori dinamic si diferit pentru portiuni diferite din spectru (daca am inteles eu bine functionarea lui).

Placi cu 192Khz ieftine sunt onboard-urile Realtek de pe placile de baza mai noi, insa driver-ul le limiteaza la 16 biti pe line-in - problema pe care am discutat-o si la telefon. Pe unele placi de baza regasesti sunet de la Analog Devices, dar nu am experienta cu ele pe SDR, oricum probabil tot 192Khz/16bit stiu. Chiar daca ai gasi ceva cu 24-bit functional, faptul ca face sampling pe 24-bit nu inseamna ca bitii aia cititi chiar inseamna ceva, de obicei e nevoie de un ADC scump pentru asta.

Adevarul e ca sub ~200RON nu prea ai ce sa iei care sa fie mai bun decat ce e onboard, doar daca gasesti ceva Audigy sau M-Audio second-hand.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 4:02 pm

yo3fhm scrie: Mi-ar fi util daca cunosti alte modele care sa ofere 192KHz si sa fie sub 265RON (atat costa Xonar D1), ptr. ca eu n-am avut timp sa caut si sa gasesc ceva adecvat. ...
Regards,
FHM


Eu am cautat mult timp si la aceleasi performante nu am gasit ceva mai ieftin. Faptul ca suporta 24 bit nu prea conteaza aici pentru ca in linux driverele oricum merg doar pe 16 (din cate stiu).

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 26, 2013 4:03 pm

YO9IRF scrie:Placi cu 192Khz ieftine sunt onboard-urile Realtek de pe placile de baza mai noi, insa driver-ul le limiteaza la 16 biti pe line-in - problema pe care am discutat-o si la telefon.
[...] Adevarul e ca sub ~200RON nu prea ai ce sa iei care sa fie mai bun decat ce e onboard
Desigur, imi amintesc discutia. Si tocmai de aceea am si pus intrebarea, ptr. ca voi ati pisat mai mult piata hardware, cautand inaintea mea solutiile cele mai avantajoase.
Din pacate, dpdv economic, varianta cu "ce-gasesti-pe-placa-de-baza" pica, intrucat nu e rentabil. 192KHz gasesti doar pe placile de baza scumpe, nu din categoria entry-level. Si in afara de asta, daca iei o placa de baza - iei cam tot PC-ul, intrucat treb sa adaugi si restul. Acasa am un MB Gigabyte recent (feb2013) si sunt multumit de ce face codecul Realtek de pe el (ALC888), dar nu se compara cu Xonar D1 sau altceva mai bun.
YO9IRF scrie:doar daca gasesti ceva Audigy sau M-Audio second-hand.
Mdaaa.... dar si cu 2nd hand e cantare mare. Exista tepe destule... si e greu sa returnezi produsul daca vanzatorul ia masuri ca sa te evite. Nu prea am incredere, poate doar daca as gasi pe la prieteni sau cunoscuti.
Mai vedem. Multam frumos!

Regards,
FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 4:08 pm

YO9IRF scrie:Majoritatea soft-urilor au posibilitatea de a ajusta rejectia imaginii bazat pe diferenta de faza si amplitudine intre I si Q, insa determina o singura pereche de valoari de corectie pentru amplitudine respectiv faza pe care le aplica intregului spectru; WBIR ajusteaza aceste valori dinamic si diferit pentru portiuni diferite din spectru (daca am inteles eu bine functionarea lui).

La WebSDR nu e asa. Se poate face calibrare continua oe toata banda si se genereaza un fisier de compensare. Procedura este descrisa in instructiunile serverului.
Placi cu 192Khz ieftine sunt onboard-urile Realtek de pe placile de baza mai noi,

Foarte adevarat. Se comporta excelent in SDR fata de multe alte interfete mult mai scumpe. Singura problema e ca nu ai decat doua canale de intrare disponibile si ca nivelul de zgomot real (nu cel din specificatia chip-ului) este semnificativ mai mare decat la o placa Asus Xonar D1.

Adevarul e ca sub ~200RON nu prea ai ce sa iei care sa fie mai bun decat ce e onboard, doar daca gasesti ceva Audigy sau M-Audio second-hand.

Absolut de acord. Am incercat cateva versiun de Audigy si rezultatele au fost catastrofale in SDR. Majoritatea limiteaza puternic banda la intrare si au corectii /DSP-uri pe care nu le poti dezactiva. Am incercat si cu EMU 0202USB, dar in linux nu e buna de nimic. Nu merge decat la 96KHz si prost, mai prost decat Realtek-ul de pe MB.

Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: YO3KXL: WebSDR experimental

Mesajde yo3ggx » Mar Noi 26, 2013 4:11 pm

yo3fhm scrie:Mdaaa.... dar si cu 2nd hand e cantare mare. Exista tepe destule... si e greu sa returnezi produsul daca vanzatorul ia masuri ca sa te evite. Nu prea am incredere, poate doar daca as gasi pe la prieteni sau cunoscuti.
..
Regards,
FHM


NU vreau sa generalizez, probabil a fost o coincidenta, dar din cele 3 Xonar D1 pe care le am, cea care a crapat a fost cea cumparata de pe Okazii SH cu 180RON..:)
IN ultima vreme creaza probleme prin simpla prezenta in sistem si va trebui sa-mi fac timp sa o elimin.

Dan YO3GGX


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 4 vizitatori