mcHF QRP transceiver

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Vin Noi 21, 2014 3:59 pm

@YO8TFF

Azi mi-am comandat si eu un set de cablaje. Din pacate nu am avut nicio reducere de Black Friday. ;)
Daca aceasta achizitie ajuta in vreun fel proiectul? Raspunsul este „nu stiu inca, dar sper ca da” Nu stiu daca achizitia ca atare ajuta, pentru ca ea permite lui M0NKA sa continue producerea kit-urilor, si eventual sa isi pastreze un mic amount, ceea ce mi se pare normal.
Ajutorul real, in opinia mea, este data de implicarea factorului uman, polarizata in jurul aceluiasi scop. Exemple de succes au fost (CDG-2000, Picastar) si cu siguranta mcHF nu va ramane in configuratia de acum. Ajutorul consta in experienta cumulata de zeci sau sute de entuziasti, care isi impartasesc realizarile dupa zeci sau sute de ore petrecute in fata mesei de lucru, si asta extrem de rapid. Uneori, nici chiar cel care a lansat proiectul initial nu cred ca s-a asteptat la un impact atat de masiv.
Din pacate, in YO aceasta ramura a radioamatorismului si anume homebrewing-ul, tinde sa scada, cel putin asa tot aud din discutii cu alti colegi.. Mi-as dori ca mesajele si discutiile postate pana acum, sa trezeasca atentia si altor amatori care din varii motive au lasat ca pe letcon si pe aparatele de masura sa se aseze praful....

73,
Cristi YO3FLR
P.S. Daca ai nevoie de cristal 16MHz iti pot trimite eu. :)

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Vin Noi 21, 2014 7:43 pm

Multumesc Cristi,
Quartz de 16MHz am sa-mi comand odata cu piesele pentru mchf, deja am acumulat in parcarea de TME mai toate piesele pentru placa UI dar o parte va trebui sa le luam de la Farnell sau din alta parte daca le gasim grupate intr-un loc ca sa nu platim transport mai mult decat se cuvine.
Fiind incepator in radio, dar nu la letcon, sunt nevoit sa invat cu letconul in mana si cu schemele in fata bloc cu bloc, datul din gura/taste o las pe mai tarziu, in limita timpului liber. Proiectul cu siguranta va creste si vor aparea modificari majore dar cresterea va aparea tocmai in urma implicarii la cat mai multi in diferite stadii ale cunostiitelor acumulate in ale radio-ului, acesta fiind si unul din motivele pentru care M0NKA a lansat proiectul open source deoarece nu are puterea singur de a face cercetare si dezvoltare. Ca apoi cineva intreprinzator va folosi parti sau intreg proiectul in unul industrial etse altceva.
Daca te-ai inregistrat in group ai sa observi ca sunt deja 309 membri ceea ce inseamna ca sunt interesati radioamatorii pentru acest proiect tanar.
Din ce am observat la TME piesele sunt mai ieftine ca la Farnell.
Atasez piesele gasite pana in prezent.
Fişiere ataşate
tme_mchf_2014-11-21.zip
(888 Octeţi) Descărcat de 329 ori

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Vin Noi 21, 2014 8:54 pm

Alt proiect cam cu acelasi hardware http://www.youtube.com/watch?v=huC6F7r_Msk

LE Informatii mai multe am gasit aici http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... C%EF%E0%ED
Nu stiu rusa dar cred ca sunt schemele pe acolo.
Se misca minunat http://www.youtube.com/watch?v=qNokC07R-mo si vad ca are si VFOA si B split in menu etc.

LLE: M-am lamurit, controleaza un alt transceiver. Am sa intru sa-l invit in proiectul mchf poate da o mana de ajutor la soft ca el are o interfata nemaipomenita.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mie Noi 26, 2014 7:49 pm

Mi-au ajuns placile si LCD-ul.
O placa imi incape intr-o palma, ceea ce inseamna ca va rezulta un adevarat qrp. Eu asa sper daca trec testul cu lipitul pieselor.
@YO3FLR - Cristi daca vrei sa urmaresti pachetul international, dupa cum vezi, mai mult ca a trecut ”apa cea mare”, vorba clasicilor in viata :D , pe Royal Mail se vede doar cand va intra in tara vei fi anuntat si la mine l-a preluat GLS-ul, iar la ei ai tracking pe international.
Ce ma sperie sunt doua componente WM8731 capsula SSOP-28 și STM32F40x-VG capsula SQFP14X14-100(N) si asta ma sperie rau deoarece nu am statie cu aer cald iar la ochi nici nu se vad prea bine spatiile. La lupa se vad dar trebuie sa ma apropii bine. Celelalte sunt abordabile. Am sa-mi comand varf de 0,4 la statia de lipit.
Saptamana viitoare sper sa-mi comand piesele.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Vin Noi 28, 2014 8:21 pm

Mi-am comandat o mare parte din piese de la TME. Astazi este Black Friday si sunt piesele cu 20% mai ieftine.
Fişiere ataşate
mcHF_TME.zip
(22.13 KiB) Descărcat de 282 ori

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8SKY » Vin Noi 28, 2014 11:23 pm

Daca vrei, te pot pune in legatura cu YO8TPP care lipeste zilnic componente minuscule sub lupa (service GSM).

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Sâm Noi 29, 2014 10:20 am

@YO8TFF
Florin, daca imi dai o adresa de e-mail, iti pot trimite un mic fisier in care este descrisa procedura de lipire pentru integratele care au distante intre pini foarte mici, deci inclusiv ce ai si tu acolo.
In alta ordine de idei, pe mine Chris M0NKA m-a anuntat de sambata trecuta ca a trimis placile; pentru moment insa nu am niciun semn ca ar fi sosit. Asta cu atat mai mult cu cat nu am primit vreun tracking number. Stii tu cum sa verific care este stadiul doar dupa nume si adresa?
73,
Cristi YO3FLR

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Sâm Noi 29, 2014 11:36 am

@YO8SKY - Cornel, cred ca o sa apelez la ajutorul YO8TPP deoarece nu as face cea de a treia lipitura smd a mea cu stm32. Mi-am comandat pe lângă piese un vârf nou de 0,8mm, unul de 0,4mm și pasta de lipit la seringa pentru smd-uri ce are punct de topire la 175 gr. C, tocmai în scopul de a mări rata de succes. La această comandă primesc numai STM32F407 dintre piesele mai pretențioase la lipit. Vad în grup că și Si570 ar da bătăi de cap la lipit. Probabil majoritatea folosesc letcon și fludor normal.
@YO3FLR - Cristi, eu am primit tracknumber-ul prin paypal nu prin emailul lui Chris, unde a cerut numai sa-l informez când ajunge. Pachetul meu a fost pus la poștă pe 18 iar pe 25 a intrat în țară și pe 26 l-am primit, a fost pus par avion din ce citesc pe plic. Verifică email-ul de la paypal. Am să-ți trimit un mesaj pe privat cu email-ul.
De unde ai să-ți comanzi piesele? Eu am preferat de la TME cât mai multe repere ca să rămână și pentru versiunile viitoare sau alte proiecte fiind mai ieftin ca la Farnell, am beneficiat în plus de Black Friday unde am făcut o economie aproape cât tot TVA-ul. La sfârșit am să fac o socoteală, pentru toate reperele și preț/bucată, să văd ce preț de cost poate avea ”jucăria”.

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Sâm Noi 29, 2014 11:54 am

@YO8TFF
Intr-adevar, am verificat pe chitanta PayPal, si se pare ca placile mele erau ieri la Sibiu, la GLS :geek: Multumesc de informatie!
In fine, important e sa ajunga, mai putin conteaza pe ce "canale". Nu am comandat nimic pentru moment; am zis ca mai intai sa vad placile, apoi o sa ma gandesc. Probabil ca voi apela la ProTehno, care aduc piesele de la Farnell, si la AD Electrocom care sunt aprovizionati de TME. Inca nu ma grabesc :) ....
Ti-am trimis fisierul promis, sper ca iti va fi de folos.
73,
Cristi YO3FLR

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Sâm Noi 29, 2014 12:17 pm

Mulțumesc pentru email. Dacă era plicul ieri la Sibiu astăzi ar trebui să le primești. Din câte știu GLS-ul lucrează sâmbăta.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori