mcHF QRP transceiver

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO5PUY » Dum Noi 15, 2015 7:51 pm

Sar putea sa fie de folos unor radioamatori incepatoi ca mine si alti ...

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Dum Noi 15, 2015 9:03 pm

Și eu sunt începător și deja am supărat seniorii ca dau controale mici zicând ceea ce vad pe S-metru și-mi spun părerea când cred că modulația nu-i bună, te sfătui să faci la fel, deoarece acestea depind de locația/condițiile de lucru ale fiecăruia și de ureche care-i subiectivă :D
Am făcut pozele, firul de la stabilazatorul de 3,3V există deoarece acesta este unul mai "păcatos" ce dorește 5,1V la intrare așa că mi-a făcut o mulțime de probleme ducându-mă în eroare la încărcarea softului și la funcționare (merge aleator), acum este alimentat de la 8V până îl schimb cu o altă variantă.
73, Florin
Fişiere ataşate
IMG_20151115_203658.jpg
IMG_20151115_203658.jpg (965.25 KiB) Vizualizat de 5932 ori
IMG_20151115_203516.jpg
IMG_20151115_203516.jpg (1.32 MiB) Vizualizat de 5932 ori

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 16, 2015 6:34 am

Ce pacat ca astfel de imagini sunt greu de urmarit din cauza dimensiunii excesive...
Incercati cand aveti imagini mari sa le reduceti folosind functia Resize din Paint , de exemplu. Un 150kb in loc de 1.5-2Mb este mult mai usor de privit.
Vad ca nu exista functia de autoscalare pe forum din pacate.

In alta ordine de idei, dati controalele asa cum considerati, cine se supara , este problema lui.
Daca insa dati controale folosind S-metrul statiei, asigurati-va ca a fost calibrat cu un generator extern si "ai batrani" nu au decat sa se supere dupa. :lol:
De obicei, cel mai "periculos" ramane tot controlul modulatiei.

Nu dati asa ceva ca urmeaza dupa...dezastrul :lol: :lol: :lol: ....

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Lun Noi 16, 2015 8:23 am

Mulțumesc, Florin pentru încurajare. Am un comb generator etalonat folosit la calibrarea SDR-ului și am să văd dacă Icom calibrează S-metru, dar din câte am auzit nici un producător nu face asta.
Am lăsat la dimensiunile originale pentru a se vedea cat mai multe detalii. După redimensionare (micșorare) se înțelege că sunt plăci cu piese dar scopul este de prezenta cât mai multe detalii.
73,Florin

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 16, 2015 8:34 am

Succes!

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO5PUY » Lun Noi 16, 2015 8:06 pm

Daca rescalezi imaginea se pierde din calitate(din pixeli) si nu mai poti urmari fiecare detaliu.
Poate pe unii ii ajuta doar o imagine de ansamblu.
Pe mine nu !!! vreau sa vad tot ...
Asa ca fa un clik dreapta si descarca imaginea (daca e cineva interesat) si deschide cu un editor de imagini sa vezi ce clar poti urmari detaliile.

Multumim pentru poze YO8TFF

eu sunt mai lenes cu banii dar pina anul viitor sper sa-mi aduca mosu sau iepurasul un kit ca il urmaresc de ceva luni...

Succes!

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Sâm Dec 19, 2015 10:41 pm

Vești noi,
Am ieșit cu mcHF în banda de 40m, primul contact cu el a fost cu LZ2015YOTA și am primit 57 la control :D , deh antenă chinuită prin copaci și între blocuri.
Am putut regla 5W până la banda de 15m inclusiv iar la 12m am scos 3,5W și respectiv 3W la 10m.
Pentru full power m-am oprit la pragul de 10W, chiar daca pot mai mult deoarece nu am răcire adecvată (folosesc un platband de 20mm lațime, 2mm grosime lung de 180mm).
Scot 10W până la 30m inclusiv iar la:
20m - 8,5W
17m - 7W
15m - 6W
12m - 3,5W
10m - 3W
Tensiunea de alimentare 12,3V.
mcHF-ul meu versiunea UI 0.3 și RF 0.4 nu are modificări ;)
73, Florin

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Mar Dec 22, 2015 12:16 pm

Salut Florine,

Si felicitari pentru "botezul" micutului transceiver! :D Problema puterii de iesire este una destul de comuna pentru multi constructori, insa a fost rezolvata fie prin achizitionarea unor noi tranzistori finali, fie prin modificarea transformatorului de iesire, fie ambele. Se pare ca RD16HHF1 este un tranzistor destul de intens contrafacut, asa ca ti-as sugera niste surse mai de incredere, cum ar fi cei de la SDR-Kits.
Eu am finalizat deja doua mcHF, unul pentru bunul meu prieten YO9GMH, care, ca si mine, a cam uitat de sculele industriale de pe masa. Diferenta e ca el foloseste un KL-300, asadar lucrurile sunt ceva mai simple si mai confortabile la el acolo. :D
As fi dorit sa pun doua poze, cu cele doua mcHF, dar nu imi este prea clar cum; nu gasesc cum sa fac atasamentul. Oricum carcasa si partea de "lettering" la al doilea este in totalitate meritul lui Aurel-YO5OCA.
73, si mult succes acolo!
Cristi YO3FLR

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mar Dec 22, 2015 2:16 pm

Buna Cristi,
Mulțumesc pentru felicitări.
Pentru poze, eu știu cum arata mch-ul tau si al lui YO9GMH de pe group, dar pentru ceilalți, încarcă pozele in felul următor:
Sub butoanele ”Salvează mesajul in lucru” - ”Previzualizează” - ”Trimite” ai două Page Tab-uri ”Opțiuni” și ”Încarcă fișier atașat”, dai clic pe ”Încarcă fișier atașat” apoi apeși butonul browse și te duci la fișierul cu poza lui mchf.
După ce ai ales fișierul apeși butonul ”Adaugă fișier”, eventual poți să adaugi și un comentariu în dreptul liniei de editare ”Comentariu fișier”.
V-am auzit în weekend în banda de 40m pe tine cu mchf-ul și pe Nelu YO9DL tot cu mchf-ul, slăbuț dar v-am prins.
Cu YO9GMH am avut contact eu IC-7100 el cu mch-ul dar nu știam că are amplificatorul KL-300 la el.
Am întrat și in banda de 80m dar am primit 59 control local cu YO8ROP și 4/4 în Hunedoara.
Sunt curios ce puteri scoți tu cu mchf-ul și respectiv YO9GMH (numai mchf-ul).
Daca nu te descurci tu să încarci pozele am să le descarc eu de pe grupul yahoo și am să le postez pentru voi deoarece sunt adevărate bijuterii, a făcut treabă foarte bună YO5OCA.
73, Florin

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Mar Dec 22, 2015 2:34 pm

Salut Florin,

Intr-adevar, YO5OCA este un perfectionist. Spre deosebire de mine care am pilit cu "manuta" fiecare gaura la fiecare buton :D , el a facut cutia si masca pe calculator, si masinile au lucrat pentru el.
Incerc sa atasez pozele. Cred ca nu am fost atent prima data, si atunci cand te obisnuiesti cu un anume mod de lucru, nu observi niste evidente care ies din tipare. :)
Cel gri este primul facut (al meu), cu care ma delectez zi de zi, iar cel de-al doilea, verde este al lui YO9GMH. Puterea in 10m este de 11W la al meu si de circa 10W la al lui. Cu siguranta o sa ii dai de cap si tu acolo.

73,
Cristi YO3FLR
Fişiere ataşate
mcHF_YO9GMH.jpg
aL DOILEA MChf PENTRU yo9gmh
mcHF_YO9GMH.jpg (139.42 KiB) Vizualizat de 5853 ori
mcHF_YO3FLR.jpg
mcHF_YO3FLR.jpg (249.05 KiB) Vizualizat de 5853 ori


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori