mcHF QRP transceiver

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO7CKQ » Vin Ian 15, 2016 7:06 pm

Buna seara
Desi realizez proiecte cu microcontrolere totusi experienta hardware in placi de baza de computer este oarecum limitata. Eu nu cred ca exista un motiv serios ca proiectantii sa incuda pe ele ferite de RF banda larga si pierderi reduse.

Banuiesc ca ele ( modelul la care faci tu trimitere ) nu sint marcate in nici un fel si posibilitatea de a fi cautate la producator sau pe net este exclusa. Ar fi o posibilitate de test daca ai la indemina un analizor de RF popular, sa zicem MFJ259B. S-ar putea bobina 3x3 spire si inseria infasurarile. Cu un rezistor de 200 de ohmi pus pe iesire ( cele doua infasurari inseriate ) s-ar putea conecta analizorul la portul de 50 ohmi si facuta o explorare a spectrului. Se poate usor observa banda in care rezistenta reflectata este de 50 ohmi cu componenta reactiva foarte scazuta.

Eu am primit cadou trei placi de baza de computer, nu stiu din ce generatie. Pe ele sint disponibile numeroase toruri de mici dimensiuni. Urmarind traseele si piesele din proximitate, se constata ca sint de fapt filtre de mod comun pe alimentarea de CC si in conexiune cu ele sint "baterii" de condensatori electrolitici sau condensatori multistrat. Am vazut citeva bobinate trifilar cu infasurarile conectate in paralel pentru a suporta curentul consumat in diverse arii ale placii.

Unele toruri, la o prima inspectie, seamana cu materialul "6" de la AMIDON. La fel, la ADELAIDA Craiova si nu numai, sint disponibile toruri T130-6 la preturi corecte.

Ele sint marcate cu galben pe trei laturi si alb pe una din ele. In fapt, sint materialul "26' de la AMIDON. Ce zice producatorul: Used for EMI filters and DC chokes
http://www.amidoncorp.com/product_image ... s/1-26.pdf

Adevaratul material "6" RF de banda larga este marcat cu galben pe trei laturi si negru pe una.

Concluzia: materialele trebuie observate intr-o perspectiva critica si testate daca exista posibilitatea pentru a evita deziluziile in constructii!
73 si o seara buna, Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3ivt
Mesaje: 31
Membru din: Mie Dec 30, 2015 7:17 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3ivt » Vin Ian 15, 2016 7:30 pm

Am inteles, mai bine renunt la idee si aplic solutiile indicate de yo5pjb. Mai am inca o intrebare, niste echivalente pentru componentele de la DigiKey pe care sa le gasesc la Farnell eventual (a ramas sa dau comanda si la astia pentru o parte din componente)?
http://www.digikey.com/product-search/e ... -1236-1-ND
http://www.digikey.com/product-search/e ... 36-2518-ND
Sau, dintre cei care au construit mcHF, nu mai aveti vreuna de vanzare?

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mar Ian 26, 2016 9:59 pm

Dacă nu dai de comandă peste mări și țări încearcă aceste diode pin http://www.protehno.ro/diodes/rf/rf--pi ... s/1757789/
și cei de grup au zis că sunt șanse mari să funcționeze deoarece cum am zis și eu și ei nu trece așa mare putere prin ele la emisie.
73, Florin

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mar Ian 26, 2016 10:11 pm

Pentru cine nu este în grupul de pe yahoo am lucrat la desenul 3d în creo elements varianta free.
Cutia este aceasta dar vad ca se cumpără 100 de cutii pe săptămână.
dar mai sunt la Farnell evident că mai scumpe iar acesta este difuzorul.
73, Florin
Fişiere ataşate
case_mchf_3d.zip
Fișierul pentru Creo elements
(282.24 KiB) Descărcat de 240 ori
case_creo_2.png
Varianta cu difuzor în dreapta 2
case_creo_2.png (504.96 KiB) Vizualizat de 6501 ori
case_creo_1.png
Varianta cu difuzor în dreapta 1
case_creo_1.png (387 KiB) Vizualizat de 6501 ori

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo4hgx » Joi Ian 28, 2016 11:43 pm


yo3ivt
Mesaje: 31
Membru din: Mie Dec 30, 2015 7:17 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3ivt » Lun Feb 01, 2016 8:27 am

YO8TFF scrie:Dacă nu dai de comandă peste mări și țări încearcă aceste diode pin http://www.protehno.ro/diodes/rf/rf--pi ... s/1757789/
și cei de grup au zis că sunt șanse mari să funcționeze deoarece cum am zis și eu și ei nu trece așa mare putere prin ele la emisie.
73, Florin

Multumesc pentru sugestie, intre timp am rezolvat, un amic a comandat pe firma mai multe chestii la Mouser si m-a strecurat si pe mine in comanda cu diodele.

yo3ivt
Mesaje: 31
Membru din: Mie Dec 30, 2015 7:17 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3ivt » Joi Feb 18, 2016 10:44 am

Salut,

Aseara tarziu, am finalizat finalizat si eu lipitul la mcHF (mai putin T6, T7, finalii) , am pus bootloader, firmware (ceva din folderul lui KA7OEI de pe grupul de Yahoo), toate bune si frumoase, fumul nu a iesit (a ramas in componente) :P, LCDul se aprinde, difuzorul fasaie, deci se pare ca merge. Am incercat sa butonez prin setari, am mai priceput ce este cu ele, altele sunt enigma inca dar ideea principala este ca am vrut sa vad daca receptionez ceva, orice. Nu am antena de scurte inca, am infipt o sarma de 1m si ceva drept antena.
Intrebarea mea este: ar trebui sa prind ceva, in AM sa zicem, ceva posturi de radio, cu o sarma infipta? Cu un aparat de radio portabil undeva in 3 si ceva Mhz prind o gramada de posturi de radio, cu transceiverul nu ar trebui sa prind aproximativ acelasi lucru daca ma duc in frecventa respectiva in modul AM? Sau macar ceva zgomot de banda :? .
Dupa amiaza cand ajung acasa o sa il iau mai mult la butonat dar in principiu vreau sa vad daca receptioneaza ceva (o sa merg cand o sa pot si la un vecin radioamator care are antena de scurte).
Si o intrebare suplimentara: RFG este RF gain banuiesc, am constatat ca trebuie sa stea maxim pe la 20, la valori mai mari se produce o ... nu stiu cum sa o numesc, un fel de amplificare exponentiala a zgomotului de fond si apoi o taiere brusca si apoi lent creste din nou zgomotul de fond la valoarea initiala (ca un fell de bucla de feedback cu intarziere de cateva secunde. Asta se vede si pe ecran in modul scope sau waterfall. Daca RFG este sub 20 nu mai face acest lucru.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Lun Feb 22, 2016 10:34 pm

@yo3ivt teoretic cu o sârmă ar trebui să recepționezi ceva.
Personal până nu am făcut o antenă pentru benzile dorite cu sârma prin casă nu am recepționat inițial nici cu sdr-ul G11, dar am testat cu stația CB recepția.
Este greu când nu ai nici de unele.
Eu mi-am prelucrat partea frontală pentru test inițial, m-am gândit la ceva de genul:
Am testat cu ocazia asta și cnc-ul meu din tocătoare de bucătărie ;)
ATENȚIE SE VA DA SONORUL LA MINIM

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

La aluminiu voi scădea viteza de avans la 75 mm/min (în video este de 150mm/min) iar adâncimea de prelucrare este de 0,2mm/strat, freza de 2mm.

73, Florin
Fişiere ataşate
mchf_front_panel.jpg
Front panel de test
mchf_front_panel.jpg (1.21 MiB) Vizualizat de 6042 ori

yo3ivt
Mesaje: 31
Membru din: Mie Dec 30, 2015 7:17 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3ivt » Mie Feb 24, 2016 9:31 am

Salut,
Am rezolvat cu receptia si chiar sunt foarte multumit cu ceea ce receptionez dat find faptul ca am spanzurat o sarma afara din balcon.
Am scris pe grup dar hai sa zic si aici pe scurt pentru cei care nu au citit pe acolo.
Asadar, pe fondul unor conditii vitrege de acasa am lipit invers unul dintre integratele responsabile cu schimbarea RX>TX asa ca de aici toate simptomele descrise anterior. In plus, dupa primele teste am renuntat sa mai folosesc sursa protejata lineara de alimnentare si am trecut pe un adaptor de priza in comutatie. Ce mai mare greseala, parandu-mi ca receptia este un pic cam surda fata de ceea ce asteptam eu, am zis sa pun de proba 12V dintr-o baterie. Schimbarea a fost totala, dintr-o data au aparut transmisii de nicaieri. :shock:
Acum merge perfect pe receptie, waterfall-ul este efectiv plin de transmisii in 7Mhz, mai putin in 3.5Mhz si zbarnaie telegrafia prin 10Mhz (parca).
Am inceput lucrul la partea de emisie, am bobinat T7 dupa "reteta" lui IZ6MAF, am renuntat la T6, mai am niste piese suplimentare de pus... in general chestii cuprinse in modificari. Prefer ca partea de emisie sa o fac direct modificata ca sa nu mai irosesc timp si sa frec aiurea PCB-ul facand modificaria ale originalului. Asta este partea la care am emotii, greselile se lasa cu fum :) .
Sper sa ma descurc.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mie Feb 24, 2016 9:02 pm

Ok Florin,
Spor la treaba, eu am să-mi fac modificările mai târziu.
Astăzi mi-am prelucrat panoul frontal din aluminiu de la cutie, nu fără emoții și evenimente.
Deoarece mașinuța nefiind în stare să prelucreze aluminiu am erori la găurire (ies mai mici) va trebui să le rectific cu alezorul. Nici freza de 2 mm nu era pentru metale fiind zimțată.
Sper mâine să postez foto cu partea frontală.

73, Florin


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori