mcHF QRP transceiver

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9IRF » Mie Noi 19, 2014 4:52 pm

YO3FLR scrie:...
Insa nu sunt prea lamurit cum se comporta in conditii specifice, ce valori de NF sau IP3 se pot obtine cu el ca front-end.
...


In cazul ADC-urilor, calculele sunt ceva mai complicate, gama dinamica si plafonul de zgomot sunt legate atat de performanta ADC-ului cat si de ce putere de calcul avem la dispozitie, cum se face procesarea si cat de larg e spectrul pe care vrem sa il monitorizam. De exemplu, LT2216 (16-bit, 80Msps) se lauda in datasheet cu semnal maxim la intrare 2.75Vpp si zgomot propriu de 81.5dBFS (81.5dB sub semnalul de Full Scale, adica cel de 2.75Vpp), dar printr-o tehnica numita supersampling (pe scurt, se citeste un spectru mai ingust de mai multe ori si se pastreaza doar valorile comune intre citiri, reducand astfel zgomotul aleatoriu) plafonul de zgomot se poate cobori mult sub valoarea teoretica initiala. Evident aceasta tehnica necesita putere de calcul si limiteaza spectrul afisat, dar ADC-urile si procesoarele moderne sunt mai mult decat suficiente pentru a obtine performante de top.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Mie Noi 19, 2014 5:05 pm

@YO9IRF - Am observat si la tine pe blog anuntul cu aparitia noutatilor in domeniu si-mi place blogul tau.
Eu am ales sdr-ul lui m0nka deoarece este mai avansat decat psdr-ul.
Am facut o simulare la Farnell si am un cost de aproximativ 400 de lei pentru placa UI am sa vad si la TME cat ajunge dar nu cred ca ei sa aiba atatea repere cat au cei de la Farnell.
Faptul ca nu-mi trebuie pentru sdr un calculator separat ce consuma sute de watti ca sa emit cu 10W m-a facut sa aleg acest qrp in plus este open source si nu vrajeala de Genesisi care nu este iar acest lucru este important. De exemplu daca se duce uc de la G59 te costa 45 de dolari fara transport deoarece nu primesti nici macar hex-ul ca sa ti-l incarci singur intr-un amarat de 18f4550 de 10 lei.
La G11 vreu sa-i scad consumul folosind o placa odroid U2 si am vrut sa portez aplicatia ExpertSDR a celor de la Sunsdr care la capitolul sunet sta mai bine decat GSDR dar ce sa vezi ca nu dau sursele de la libraria ce controleaza G11 si nici hex-ul ca sa nu fac teste direct pe SDR-ul ce pe mine m-a costat destul de mult si nu nici au un interes deoarece sarbii lucreaza la un soft pentru linux pentru care sigur vor cere bani chiar daca folosesc librarii cu licenta GPL2 ori GPL ca-i dor in cot pe ei de licente ca de altfel si pe rusii de Sunsdr care dupa ce a iesit scandal cu promisiuni din partea ham-ilor din vest ca nu vor vinde nici o bucata din aparatul lor si se vor alege cu procese daca nu pun sursele au catadicsit sa puna o versiune mai veche a surselor iar acum au delcarat ca libraria Dttsp este ceva propiu si nu mai are legatura cu verisiunea GPL.
Din cate stiu Razvan urmareste si grupul celor de la Genesis si o fi vazut ca tot intreb de surse. Am o sansa, deoarece cred ca Goran foloseste compilatorul de la mikroc, l-am gasit pe forum la mikroelektonika, pe care-l am si eu si acolo este un bootloader care permite vid, pid schimbarea denumirii functiilor de scrie, stergere etc.

LE: Nu este o problema sa ceri bani pe munca depusa la un soft folosind licenta GPL, GPL2 problema este sa nu dai sursele daca ai obtinut un avantaj financiar din asta.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3fhm » Joi Noi 20, 2014 9:38 am

YO3FLR scrie:Ei da, recunosc ca incep sa imbatranesc.[/quit]Ei, asta-i, hai ca ai umor. Tu si batranetea... Asta e, poate ca nu te-a interesat prea mult subiectul. Si ce daca? Sincer, nici pe mine nu prea m-a interesat, dar cand m-am hotarat sa-mi pun propriul server WebSDR in functiune, am dat nas in nas cu sistemul de acolo si implicit, cu FPGA-ul ala. Dupa cum vezi, Razvan a studiat mai mult, intrucat el e chiar pasionat.
Cristi YO3FLR scrie:am zambit cand am citit "This Product is subject to United States Export Control and may require a license for export to certain countries"
De-aia nu mai putem noi. Las' ca de-aia traim in Romanica. Da' ce, sunt stupefiante? Sunt niste prelucrari din nisip... Hi. Le poti scoate de la Uncle Sam, cred ca-ti dai seama. Daca a reusit PhD-ul de la Twente, reusim si noi, asta daca chiar ar fi necesar. Si fara sa ne acuze nimeni de spionaj industrial :D
Cristi YO3FLR scrie:in ceea ce priveste SDR-ul ca si concept, prefer o "cutie cu butoane" stand alone (tot software defined, asa cum sunt mcHF sau Picastar) decat o "cutie" cu un laptop.
Sunt 100% de acord cu tine, achiesez la cele spuse! Singura problema e ca o astfel de cutie completa, inclin sa cred ca e in general mai scumpa decat varianta cu laptop alaturi.

Regards,
C.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Joi Noi 20, 2014 9:57 am

Nu cred sa fie mai scumpa decat un SDR cu aceleasi performante si un laptop+placa de sunet externa langa el.
Chinezii au intrat pe fir si au cumparat cateva zeci de placi au facut "cutiuta" la mchf. Cu siguranta nu vor mai cumpara placi ci le vor realiza ei la urmatoarea suta :D
Am cautat la TME si pana in prezent am un cost de 170 de lei la sute de bucati/reper in unele cazuri pentru placa de UI. Am sa pun fisierul cand termin si am sa-i semnalizez si lui Chris (M0NKA) ca acolo sunt mai ieftine decat la Farnell poate face kit-uri complete.

yo3lr
Mesaje: 28
Membru din: Mar Noi 17, 2015 10:34 am
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde yo3lr » Joi Noi 20, 2014 10:54 am

@YO9IRF
Categoric circuitele de mare viteza care esantioneaza si in spectrul RF se insinueaza din ce in ce mai mult si in zona ham radio. In ceea ce priveste circuitul de la Linear Technology, daca valoarea IP3 poate fi convingatoare cumva (desi nivelul maxim de intrare este doar un paramentru, iar IP3 reflecta o valoare rezultat al performantelor lantului de intrare/mixer in zona de RF), nu acelasi lucru se intampla cu valoarea NF. Nu sunt foarte convins ca au reusit sa rezolve prin proiectare de componenta/cablaj eliminarea zgomotelor de comutare/esantionare, vorbind de circuitele accesibile care pot fi utilizate de radioamatori. Dealtfel, in foaia de catalog a lui LTC2211, ai sa vezi la pagina 29 cred, cateva observatii legate de acest aspect, si acesta nu este un design destinat radioamatorilor.
Daca nu ai avut ocazia sa construiesti un SDR (valabil si pentru YO3FHM), atunci iti pot spune ca este un exercitiu interesant, desi drumul este uneori anevoios. Primul (din cele trei)pe care l-am construit avea cablaje homemade, si imi amintesc si acum ce m-a chinuit un contact imperfect in zona DSP. Atunci poti vedea inclusiv diferente de parametri de comutatie intre circuite „perfect” echivalente, dar de la producatori diferiti. De asemenea, interesanta este si dependenta puternica a rezultatului final de lucruri care nu mereu sunt luate serios in seama, de pilda ecranajele blocurilor functionale sau arhitectura cablarii interne.
In ceea ce priveste faptul ca producatorii consacrati nu dau prea multa atentie ADC-urilor moderne, cred ca trebuie inteles nu numai aspectul pur tehnic. Sa nu uitam ca marile branduri de transceivere sunt japoneze. Pe de alta parte, industria de componente de comutatie de mare viteza si procesoare (ex. AD, Texas Instruments, Xilinx, Atmel, Microchip, si lista e lunga) este aproape exclusiv americana. O dependenta a fabricantilor japonezi de componentele SUA ar schimba la 180 de grade raportul proiectare/componente. Daca ai sa studiezi cateva manuale de service ale transceiverelor de top sau chiar medium class, vei vedea ca procesoarele si circuitele DSP sunt fabricate de Mitsubishi sau Hitachi. Asadar, in opinia mea, acolo nu sunt niste „prafuiti” care se opun noului, ci este vorba de comert pur. Prefera sa isi vanda produsele pe o piata pe care (inca) o domina, decat sa depinda la randul lor de altii, cel putin asta este opinia mea.
In alta ordine de idei, se pare ca totusi ca si performante, cel putin in zona ham radio sunt pastrate solutiile analogice cel putin in zona de intrare si media frecventa. Cateva articole imi amintesc ca au fost publicate mai demult intr-un mod extrem de bine scris si documentat de 4X1AD-Morel, cu exemple concrete.
Revenind la mcHF (ca de acolo am plecat), raman cu curiozitatea rezultatelor, pe care colegul nostru YO8TFF sper ca le va prezenta.

@YO3FHM
Pai tocmai de-aia zambeam, ca aia se cred seriosi cand zic ca nu poate ajunge cipul LTC pe aici... :D
73,
Cristi YO3FLR

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde 4x1ad » Joi Noi 20, 2014 12:48 pm

@YO3FLR: din pacate trecerea la tehnologii radio mai moderne (in cazul nostru SDR), se face mai incet de cat am sperat eu. Din varii motive, procentul posesorilor de echipamente SDR este inca prea redus pentru a permite un quantum leap in materie si o mobilizare a producatorilor traditionali in directia trecerii mai accelerate spre tehnologiile noi.
Este adevarat ca exista o mare inertie in lumea radioamatorilor, nu numai din motive de medie de varsta ridicata ci si din motive mai obiective, cum ar fi interfata operatorului cu masina. Traficul din concursurile majore sau vanatoarea la DX, ramuri traditionale si inca preponderente in randul nostru, sunt greu de operat exclusiv cu un mouse si un keyboard, chiar daca calculatorul a devenit un accesoriu arhi-necesar. Dar acestea sunt domeniile inca promovate de putinii producatori mai mari ramasi pe piata radioamatorilor si nu cred ca va exista o schimbare majora prea curand, chiar daca atat comunicatiile militare, paramilitare si comercial-civile sunt in curs de migrare aproape totala pe directia SDR/Cognitive radio. Nu mai putin adevarat este ca un SDR cu "fata mai umana", respectiv cu o interfata clasica cu butoane, comutatori si luminite devine prea complex din punct de vedere hardware si implicit devine la fel de scump precum tehnologia actuala. Exemplul fragil al lui SUNSDR MB-1 este destul de elocvent.
Vedem si o multitudine de mici firme de apartament care promoveaza diverse forme de SDR (in general solutii oarecum partiale & low end) dar care poate vor crea o masa critica cu efect pozitiv in avansul tehnologic. Din pacate, majoritatea nu vor putea propune solutii viabile si nu vor supravietui economic, dar fiecare are o anumita contributie in efortul de retehnologizare a radioamatorismului.
La ora actuala, exista (in opinia mea) un singur transceiver SDR care ameninta din punct de vedere al performantei cele doua transceivere de top, liderii incontestabili ai momentului, Elecraft K3 si Yaesu FTDX-5000. Ma refer evident la performanta receptorului, cea mai hotaratoare in ochii mei. Este vorba de FlexRadio 6700. Insa interfata lui este "inca" doar prin PC, iar pretul nu este deloc competitiv.
Dar asta nu inseamna ca solutiile SDR low-cost nu trebuie promovate si experimentate in continuare. Mi-a placut afirmatia lui YO8TFF: "Am comandat placile din doua motive sa reusesc sa-mi fac un qrp deoarece nu am unul si sa ajut cumva proiectul". Abordare rara si cu atat mai meritorie.
73
Morel
4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9IRF » Joi Noi 20, 2014 10:17 pm

@YO8TFF: Mersi ca-mi urmaresti blog-ul, n-am eu destul timp pentru el ca as scrie mai multe :). Intr-adevar, am vazut ce-ai scris pe grupul Genesis, am avut si eu aceeleasi discutii acum cativa ani cu Nick si Goran, nici o sansa sa primesc firmware-ul complet sau documentarea comenzilor USB, m-am jucat eu cu un sniffer USB o perioada dar am renuntat si am folosit solutia lui TF3LJ, cu toate lipsurile ei. Iar la software am renuntat cand a aparut PowerSDR 2.44 modificat de SV1EIA, ca era mult mai nou decat ce folosea Goran pentru versiunea lor. Solutia misto pentru cei ce construiesc ar fi un controller open-source 100% compatibil cu PowerSDR, care sa suporte toate facilitatile soft-ului: citire FWD/REF, control preamp/ATT, transverter, etc.

@YO3FLR: discutia nu este DACA sau CUM direct sampling SDR poate obtine performante similare sau mai bune, deja se intampla asta de mult in domeniul comercial si militar, se intampla si in domeniul radioamatoricesc dar mult prea putin si doar multumita companiilor mici care - asa cum spune si Morel, in marea majoritate fac produse partiale sau low-end, lipsindu-le evident viziunea unui produs finit, complet si competitiv. Stiu ca pentru un producator mare o asemenea schimbare de arhitectura a echipamentelor presupune mult R&D, largirea consistenta a echipelor de software si o abordare noua a produsului, insa radioamatorismul e un hobby si uneste oamenii prin pasiunea comuna, daca producatorii de top arata doar interese corporatiste in loc sa bucure cu noi de tehnologiile noi cu siguranta isi vor pierde incet locul si companii noi, cu atitudine flexibila si oameni pasionati le vor lua locul.

Si ca sa iti raspund, am construit un transceiver SDR pe care il folosesc de vreo 3 ani, cateva module imprumutate de la alte concepte, unele de design propriu, refacut de vreo 3-4 ori pentru ca mi-au venit alte idei intre timp, in fine, am trecut prin asta. E echipamentul meu principal din shack si chiar daca mi-au trecut destule altele prin mana de la toti producatorii mari (si cativa mai mici), ramane cea mai performanta scula pe care am avut-o. Din pacate, nu e direct-sampling :).

@4X1AD: Morel, ignori KX-3 sau Flex-5000, ambele fiind scule care au performante din aceeasi clasa de top, daca e sa ne luam strict dupa valorile obtinute in testele de laborator. Iar FLEX 6700 cred ca net superior la orice e pe piata la ora actuala (inclusiv inorogului roz hranit cu lacrimi de pui de panda culese pe Everest la eclipsa, numit Hilberling PT-8000), nu numai datorita performantei ci si datorita faptului ca e singurul produs pentru radioamatori care a inteles unde merge tehnologia secolului 21: Internet of Things. Sigur, mai trebuie sa inteleaga ca fara un panou cu multe butoane nu va oferi tot ce poate pe piata radioamatoriceasca, dar cred ca producatorul incearca sa forteze putin piata catre terenul propriu (odata ce te obisnuiesti cu interfata iti vine chiar usor).

Razvan (YO9IRF)

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO8TFF » Joi Noi 20, 2014 11:39 pm

Ma dau batut legat de firmware sarbului dupa ce mai incerc doua solutiii.
Am reusit sa decompilez libraria G11.dll si sa-i vad cum arata functiile dar pentru teste doresc sa folosesc un alt microcontroler pentru care trebuie firmware, legat de asta am reusit decompilarea si modificarea surselor de la programul ce trimite firmware in format binar (am activat butonul de scriere chiar daca nu este conectat sdr-ul la calculator) si am reusit sa trimit intr-un fisier hexul asa cum trimite softul problema este ca nu stiu configul bitilor rezulta ca nu prea ma pot folosi de acest lucru dar mai am varianta sa trimit in bootloaderul original de la mikroc modificand sursa programului de flash la vid, pid si numele functiilor de scriere stergere cu cele din bootloaderul mikroc or sa modific bootloaderul dupa softul lui. Nu am crystal de 16 MHz sa verific acum dar am sa incerc cu oscilatorul LTC1799 sa-mi fac acei 16Mhz in weekend.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde 4x1ad » Vin Noi 21, 2014 2:13 am

@YO9IRF: nu ignorez nimic de pe piata nimic de pe piata insa, cum am spus intr-alta postare, sa dam Cezarului ce-i al Cezarului, dar nimic mai mult. Eu recomand KX-3 pentru oricine cauta un transceiver cu receptor bun la un pret foarte acceptabil pentru aplicatii mobile, portabile si doar ocazional, si ca desktop. Insa trebuie sa pastram proportiile si sa nu-i atribuim merite iluzorii care l-ar plasa in clasa desktop-urilor top of the line in care eu plasez (cu subiectivitate) K3 si FTDX5K. 8-)
Am renuntat de mult sa mai judec un transceiver exclusiv dupa datele seci din Product Reviews, chiar daca sunt cele publicate de QST-ARRL, RadCom-RSGB, CQ DL DARC (in ochii mei, singurele surse credibile profesional). Cu atat mai mult daca provin de la vestitul Sherwood Labs, care chiar daca are un bun renume profesional, are o imagine putin cam prea ingusta pentru gusturile mele. ;)
Cat despre Flex 5K: mi-ar fi greu sa recomand ca transceiver de referinta o scula retrasa de pe piata dupa ce s-au vandut doar cateva sute de exemplare si bazat pe filozofiile SDR din 2006-2007 plus Windows XP. Dar este loc si pentru alte opinii.

Despre papa Hilberling am sentimente amestecate: o piesa de echipament facuta din dragoste pentru radioamatorism dar mixata cu anumite stangacii induiosatoare. Americanii denumesc astfele de lucruri ca "work of love" :) . L-am cunoscut pe papa Hilberling, am avut si un interviu cu el pregatit pentru radioamator.ro (dar nu a mai aparut). O piesa de referinta pentru o munca cu adevarat de amorul artei, supradimensionata, construita inutil de bine din punct de vedere hardware dar care are un price tag pe masura. Mie imi aminteste de celebrele Signal One 1030, CX-7 si CX-11 din epoca de aur, daca ai auzit de ele.

Intr-alta ordine de idei, producatorii traditionali gen YaeComKen se afla pe piata pentru motive mult mai prozaice decat amorul artei si sunt prizoniere abordarii traditionaliste care nu vor aduce nici o revolutie adevarata in arta radioului. Ei vor continua sa perfectioneze o serie de functionalitati dragalase si cvasi-inutile si nu vor rezolva decat partial problemele esentiale.
Asteptarile mele sunt de la producatori mici, iuti si creativi precum Elecraft, poate si FlexRadio. Marii brontozauri japonezi vor continua un timp sa produca ceea ce piata majoritara de dinozauri cere ;) .
73
Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: mcHF QRP transceiver

Mesajde YO9IRF » Vin Noi 21, 2014 1:31 pm

Sigur, KX-3 e foarte departe de un echipament contest-class, dar asta nu inseamna ca nu are un receptor de top; iar ca demo tehnologic arata foarte bine ce e posibil cu solutiile moderne, mai ales daca luam pretul si complexitatea in calcul.

Cat despre Flex-5000, e intr-adevar un produs ce nu se mai vinde, dar suportul software exista (inclusiv Windows 8). Retragerea de pe piata a avut loc cam in acelasi timp cu anuntarea seriei 6000, dupa aproximativ 6 ani de viata; greu de incadrat ca un esec, mai ales avand in vedere ca era un produs netraditional din punctul de vedere al pietei de atunci (6 ani mai tarziu, nu multe s-au schimbat).

Sunt produse pe care le-as recomanda oricui ? Nu, ambele adreseaza niste nise. Insa, privindu-le strict ca solutii tehnice ce demonstreaza tehnologia SDR si comparandu-le cu celelalte solutii de pe piata, nu poti sa nu vezi potentialul.

Razvan.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori