PMSDR

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

PMSDR

Mesajde yo4hgx » Joi Ian 06, 2011 1:55 am

Cum nimeni dintre cunoscutii mei nu poseda un echipament SDR pe care sa-l pot testa practic, am tot urmarit aceasta sectiune in speranta ca vor apare mai multe comentarii si in mod special impresii personale in legatura cu "fenomenul" SDR.

In lipsa acestora am decis sa experimentez pe cont propriu si, in lipsa conditiilor construirii unui astfel de echipament am achizitionat un kit PMSDR http://www.rfsystem.it/shop/ , adica un receptor SDR cu banda continua 0.1-55MHz. Deoarece nu are placa audio integrata nu se poate compara cu echipamentele profesionale de la FLEX sau altele de acelasi calibru, insa avand in vedere preturile cred ca reprezina un bun compromis.

Asamblarea acestui kit este extrem de facila (se poate comanda si montat) deoarece toate componentele SMD sunt premontate pe placa PCB, kit-ul incluzand si o cutie din aluminiu perfect asortata. Exista si mai multe optionale cum ar fi "RF switchboard" (TX muting), "VHF/UHF donwcoverter" (banda 2m/70cm), izolatie galvanica a antenei si, ceea ce mi-a atras si mie atentia si am considerat ca merita banii in plus, un LCD pe care se poate vizualiza frecventa si modul de lucru direct pe cutia receptorului PMSDR.

Pentru a putea combina noul receptor SDR cu vechiul meu transceiver analog KENWOOD TS690S/AT a fost nevoie de o interfata CAT si un splitter de antena, obtinand un transceiver hibrid analog - digital sau, daca doriti, dotarea transceiverului analog cu un al doilea receptor, de tip SDR. Orice schimbare de frecventa sau mod de lucru pe softul SDR (deocamdata WinradHD) va fi copiata si de TS690 si vice-versa, putandu'se face receptie la alegere pe oricare dintre cele doua receptoare.

O sa-mi permit sa expun primele impresii:

PRO:
1. Evident, cel mai mare avantaj al unui receptor SDR este posibilitatea vizualizarii grafice instantanee a unei portiuni insemnate de banda (in cazul placii mele de sunet "doar" 96KHz).
2. Filtru NOTCH cu adevarat functional, in special in SSB putandu-se "decupa" efectiv o purtatoare CW sau fluieraturile si cotcodacurile omniprezente in banda de 80m.
3. Filtru variabil care poate cobori la valori extrem de inguste.

CONTRA:
1. Necesitatea unui PC si a unei placi audio performante (scumpe).
2. Soft-uri inca in faza de dezvoltare, cu multe lipsuri si "bug"-uri, dependenta absoluta de un sistem de operare care poate "inghetza" cand ti-e lumea mai draga.
3. Vulnerabilitate la interferente RF, front-end extrem de "expus".


Una peste alta sunt incantat de noua achizitie, intentionez sa testez si softuri mai evoluate de genul PowerSDR-IQ sau, varianta adaptata pentru LP-PAN Power SDR-IF Stage (care face muting automat pe TX) si plasarea splitterului de antena in transceiver dupa filtrele din preselector si pre-amplif/atenuator. Deocamdata nu m-am invatat cu comenzile receptorului SDR si sunt un pic deranjat si de "intarzierea" procesarii digitale asa ca am folosit receptorul SDR mai mult ca "analizor de spectru", care chiar si asa, constituie un "upgrade" al unui transceiver clasic la care nici nu puteam visa acum cativa ani.

Puteti auzi(vedea) cateva zeci de secunde din banda de 80m SSB/CW - QTH CONSTANTA si antena delta loop
http://www.youtube.com/watch?v=PbzeNqNBu-o
http://www.youtube.com/watch?v=N6TwOFaXx3w

Sper ca sectiunea dedicata SDR sa se anime un pic mai mult pe viitor.

73 si un an nou plin de bucurii,
Marius YO4HGX

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo5fmt » Joi Ian 06, 2011 9:54 pm

Scuze Marius ca iti poluez topicul...Inca nu m-a preocupat SDR (dar inca nu e timpul trecut la 61 de ani :D ), in schimb vad ca tu folosesti CAT la TS 690 SAT. Eu am TS450SAT, care este identic doar ca nu are banda de 50 mega. Am incercat mai multe tipuri de montaje de CAT, din pacate nici unul nu a functionat asa cum as fi dorit (in principiu cu logerul N1MM si HRD). Daca la Tine functioneaza...poate ma luminezi si pe mine. Multumesc !
Un An Nou mai bun!
73, Vasile, YO5FMT

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo4hgx » Vin Ian 07, 2011 11:36 am

Salut Vasile,

http://tk5ep.free.fr/tech/ts850/if232/en/if232_g.php

Proiectul reprezinta o replica a interfetei originale KENWOOD IF232 si nu am verificat cu N1MM dar la mine lucreaza perfect cu HRD si Logger32. Mai mult, prin intermediul VSPE (virtual serial port emulator) se poate imparti portul serial intre mai multe aplicatii si astfel face "remote-control"-ul TS450/690/850 (si probabil si altora) simultan din softul SDR-ului si/sau un program de log.

Cablajul este relativ simplu de realizat cu metoda traditionala cu marker si clorura iar piesele nu depasesc 20lei. Mai greu este de gasit mufa tata DIN6 insa eu am hacuit o mufa DIN5 (vechiul tip de mufa audio) de la care am recuperat pinii metalici la care am lipit firele de conectare, izolat cu "shrinking tube" si pe care i'am introdus in mufa mama DIN6 din transceiver manual, cate unul.

Succes!

Marius YO4HGX

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo7lid » Sâm Ian 08, 2011 9:39 am

Salut,

Tot cu PMSDR cu PowerSDR-IQ, interfata audio EMU 0202:

http://www.youtube.com/watch?v=I9mynzBXS-s
http://www.youtube.com/watch?v=8WLB0WLsNPY
http://www.youtube.com/watch?v=O740Qp6GftQ

si cu WR Plus:

http://www.youtube.com/watch?v=DReb8Qjs0ZI

Daca ai luat si Switchboard-ul, atentie la intrarea/iesirea din PMSDR. Eu am inversat emisia cu receptia si bineinteles ca am prajit o bucata. Asa ca am mai scos odata cardul din portofel :(

73 de YO7LID/Lucian

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 08, 2011 1:03 pm

Salut Lucian,

Suna bine EMU 0202, eu am cumparat de la cineva un Audigy2 ZS Notebook (PCMCIA) dar din pacate are intrarile prajite, merge doar pe redare. Deocamdata m'am jucat doar pe placa audio integrata a laptopului care, desi fara prea mari performante, suna mai mult decat decent si ofera o deschidere maxima de 96KHz.

Nu, eu nu am cumparat "switchboard"-ul, intentionez insa sa introduc splitterul de antena in transceiver (TS690S), dupa releul Tx/Rx, pentru a evita accidente de genul celui descris de tine sau chiar ma gandesc sa culeg semnalul pentru PMSDR dupa filtrele preselectoare, preamplificator si/sau atenuator.

Singura problema fara switchboard-ul original ramane ca nu pot face MUTE pe perioada de emisie, vocea sau tonul CW de monitorizare sunt foarte deranjante, mai ales datorita intarzierii.
Problema se poate rezolva usor cu un releu suplimentar comandat de PTT care sa puna la masa iesirea audio din PC... insa ma gandeam totusi la implementarea acestei comenzi direct in soft, cum este deja la PowerSDR-IF Stage v1.19.xx (modificat pentru LP-PAN).

Am inteles ca se lucreaza la modificarea versiunii de WR care, impreuna cu OmniRig, sa permita nu numai CAT remote-ul transceiverului ci si activarea MUTE pe soft cand se intra pe emisie.

Doar din curiozitate, cu ce faci emisia si cum ti se pare receptia pe PMSDR fata de receptorul transceiverului? Ai reusit sa folosesti cu PMSDR versiunile mai noi de PowerSDR (1.19.xx - 1.20.xx) care au si panafall nu doar spectru?

73
Marius YO4HGX

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo7lid » Sâm Ian 08, 2011 1:51 pm

Placa audio este extrem de importanta. In desktop am un audio integrat cu Realtek 889. Probabil unul din cele mei performante integrate onboard. Totusi, diferenta intre EMU si audio onboard este f f mare. Si nu e vorba de latimea specrului, e vorba de raportul semnal zgomot. Cu Audigy ai facut o alegere buna. Pacat ca nu merge.

Uite cam care e diferenta intre onboard si interfata audio de calitate: http://www.m0kgk.co.uk/sdr/soundcards.php

La mine SDR-ul este montat permanent intre un IC-746PRO si antena tuner. Daca banda e linistita, Icom-ul da un sunet mai placut. Daca e jgomot in banda, SDR-ul bate de departe Icom-ul pt ca ma pot juca cu parametri NR, AGC, puratatoarea si cu egalizatorul pentru a reduce efectele semnalelor perturbatoare.

Da. M-am jucat si cu PowerSDR 1.19. Trisul este sa folosesti un port virtual intre PMSDR si PowerSDR :) Daca nu esti inca, subscrie la grupul yahoo PMSDR. Pentru cazul in care nu esti:


Da: tonyleu99 <tonyl99@...>
A: pmsdr@...
Inviato: Mar 31 agosto 2010, 06:19:20
Oggetto: [pmsdr] PMSDR + PowerSDR v2.0.8 beta


I have successfuly got the new version of powerSDR v2.0 (skinned) to work with the PM-SDR radio. The new interface looks very good.
This is working for me using Vista 64.

I use PMSDR_Control v1.5 + VSPE with the CAT settings for full fuctionallity.

I used the following procedure:

Install VSPE and setup:
Add device "connector" "COM1"

PMSDR_Control v1.5 setup:
set Cat setting COM1, 9600,n,8,1
check CAT checkbox

PowerSDR setup:
radio Model SDR-1000
DDS expert mode: Checkbox
set IF=12000 Khz
check receive only
set Cat setting COM1, 9600,n,8,1
Check Allow Kenwood Al Commands

Startup sequence:
1. run VSPE
2. run PMSDR.exe (PMSDR_CONTROL V1.5)
3 run PowerSDR

Hope it works for you.


YO7LID/Lucian

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 08, 2011 7:28 pm

Sunt deja membru al grupului yahoo pmsdr si am si citit procedura pentru PowerSDR v2.0 insa mi se pare prea stufoasa, speram la ceva mai simplu si mai direct.

Si mie mi se pare ca PMSDR suna oarecum (subiectiv) "mai bine" in SSB insa nu sunt convins inca in CW, mai ales cand zgomotul benzii este foarte accentuat si semnalul util propriu-zis este foarte slab. Insa pana cand nu voi testa cu o placa audio recunoscuta ca potrivita pentru SDR nu ma pot pronunta.

Am apelat la acest receptor SDR pentru a'mi forma o prima impresie si trebuie sa recunosc ca mi'a placut.

Acum insa am o dilema, nu stiu ce sa fac, sa continui sa imbunatatesc prezenta configuratie prin achizitionarea unei (alte) placi audio externe performante, izolarea canalelor audio, alimentarea separata (independenta) a PMSDR... etc. sau sa ma incred in prima impresie, sa vand PMSDR mai ieftin si sa sparg pusculita ca sa completez pentru un transceiver SDR industrial, de genul FLEX 1500 sau 3000...

Multumesc pentru interventii, sper sa mai apara si alti utilizatori de SDR, in special astept mai multe impresii de la iubitorii CW deoarece in SSB este evident ca SDR este avantajat de procesarea digitala.

73
Marius YO4HGX

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo7lid » Sâm Ian 08, 2011 7:47 pm

Eu zic sa mai astepti. SV1EIA, dezvoltatorul cel mai activ al PowerSDR, tocmai lanseaza un nou concurent pt Flex 1500. Se numeste USB2SDR, nu cere placa audio toata comunicatia facandu-se pe USB.

Numai bine,
Lucian

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 08, 2011 8:01 pm

Am vazut mesajul de la Christos/SV1EIA si mai ales valul de aderari la "group buy" insa nu sunt pe deplin lamurit despre ce anume este vorba, nu exista nicaieri nici o prezentare concreta si detaliata a noului "produs".

Fiind incepator in domeniul SDR nu am indraznit sa cer lamuriri suplimentare insa o sa'ti urmez sfatul... mai astept.

Oricum, un lucru trebuie mentionat si subliniat, oricat de performant ar fi un SDR, sufera de aceleasi (mari) 3 "slabiciuni" ale unui radio traditional: antena, locatie si... operator.

73
Marius

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: PMSDR

Mesajde yo4hgx » Lun Mai 02, 2011 3:22 am

Dupa ceva vreme si mai multe "aventuri", revin cu impresii noi despre PMSDR.

Inainte insa trebuie sa mentionez ca, din anumite motive, am schimbat conditiile de test, in noua formula folosind acelasi receptor SDR - PMSDR - insa cu softul PowerSDR-IF v.1.19.3.5, VSPE (virtual serial port emulator) si adaptor USB-serial Keyspan, intarfata CAT fara izolatie galvanica cu 2 tranzistori si mini-transceiverul YAESU FT-100D. PC-ul este un MSI "all in one", dual core 2.1GHz/4G RAM, placa audio onboard Realtek 96KHz/16 bit.

Pentru o cat mai obiectiva comparatie a celor 2 receptoare, digital-analog, am construit un splitter de antena cu relee de by-pass pentru emisie, care, testat cu un generator RF PHILIPS PM5321 si scopemeter FLUKE 97, a prezentat o atenuare maxima de 3dBm in HF. Pe timpul testelor am folosit 2 antene, un "end fed half wave inverted V" de cca 21m in 40m (cu transformator UN-UN si mai apoi adaptare LC la baza) si un vertical de 6m cu socuri RF la ambele capete ale cablului coaxial si transmatch tip "T".

In aceste conditii nu am constatat diferente majore fata de primele impresii, desi acum in loc de TS-690SAT folosesc un FT-100D care, cel putin teoretic, ar trebui sa fie oarecum inferior. Chiar si in cele mai vitrege conditii de propagare si QRM/QRN nu s'a pus problema sa pot receptiona un semnal CW doar cu SDR, pe care sa nu'l pot auzi si pe FT-100D. Intr'adevar, pe SDR pot ingusta filtrul pana la 25Hz insa, cel putin cu placa audio onboard aceasta facilitate nu prezinta un avantaj major deoarece sub o anumita valoare, raportul zgomot/semnal limiteaza valoarea minima utilizabila practic. Receptorul analog al FT-100D, desi, datorita spatiului redus prezinta o gramada de compromisuri, cu filtrul de 500Hz in IF si combinatia de 240/120/60 Hz AF DSP si DNR (digtal noise reduction) copiaza absolut orice purtatoare CW pe care o pot viziona pe 'panadapterul" SDR. Doar putinele ocazii in care am creeat un pile-up am simtit nevoie sa trec pe receptorul SDR care si'a dovedit utilitatea selectivitatii, in conditiile in care 4-5 statii chemau in acelasi timp intr'un ecart de maximum 2 KHz.

Raman asadar la impresia ca, cel putin deocamdata, receptorul SDR reprezinta o completare foarte binevenita a "shack-ului" oricarui radioamator. 'Panadapterul" spune intr'o secunda conditiile de propagare din benzi si ajuta foarte mult in conditii de pile-up, in ambele situatii, de statie vanata sau vanator.

Totusi, personal, pentru CW, prefer receptia traditionala pe receptorul analogic in primul rand datorita inatarzierii procesarii digitale a softurilor dar si datorita necesitatii folosirii "mouse-ului" care, pe mine unul cel putin, ma intarzie suplimentar pe timpul unui QSO.

Sunt totusi in continuare inca curios sa descopar performantele SDR asa ca am comandat un card audio extern - Creative E-MU 0204. Voi reveni dupa ce'l voi primi si voi fi facut ceva trafic cu el.

73!
Marius YO4HGX


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 7 vizitatori