Testare SDVR de bandä largä

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo4hgx » Joi Feb 03, 2011 5:06 pm

Draga domnule Radu Ionescu,

Referitor la prima precizare, fiind vorba despre un produs industrial este absolut normal ca producatorul sa incerce sa foloseasca mai multe metode pentru a'i face reclama. Chiar daca dezinteresat sau cum spuneti Dvs., conjunctural, involuntar participati direct la promovarea unui anumit tip de echipament. Acest fapt nu are nici o importanta in sine atata timp cat toata lumea are de castigat, multi radioamatori care nu'si permit achizitionarea unor astfel de echipamente putand beneficia de rezultatele testelor Dvs., chiar daca doar in varianta simulata.

In ceea ce priveste discutiile de pe forumurile YO (si nu numai) pe marginea subiectului SDR, fara a avea cea mai mica intentie de ofensa pe cineva, strict personal consider ca de cele mai multe ori nu sunt relevante. Majoritatea entuziastilor din acest domeniu provin din generatiile relativ tinere cu inclinatii mai mult spre IT, cei mai multi avand foarte putina experienta in ceea ce priveste domeniul undelor scurte si ca operator, dintre care extrem de putini fiind cei care utilizeaza sau macar cunosc la nivel de incepator codul morse. Un receptor (clasic sau SDR) isi va releva limitarile in conditii grele de propagare, cu zgomot foarte mare de banda, cand mai multe semnale CW sunt inghesuite intr'un mic ecart de frecventa. Pentru a receptiona QTC-ul sau statiile YO QRO in banda de 80m nu e nevoie de aparatura sofisticata, de cele mai multe ori o antena mediocra si un receptor cu conversie directa fiind suficiente.

Tocmai pentru a'mi forma o impresie personala am decis sa experimentez pe cont propriu "fenomenul" SDR. Acum incerc sa profit si de experimentele Dvs. si, pentru a'mi face o idee si despre echipamentele SDR cu "banda larga", va rog ca in cadrul testelor viitoare sa incercati cateva inregistrari ale unor "pileup"-uri CW din mai multe benzi.

Multumesc pentru atentia acordata,

73
Marius YO4HGX

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo3hjv » Joi Feb 03, 2011 11:05 pm

Marius,
in mesajul meu anterior este un link catre un tutorial realizat in pdf prin care se indica pasii ce trebuie urmati pentru rularea fisierelor pe programul WinRadio.
Daca nu este suficient de explicit, se poate completa.

Am incercat sa urc aici fisierul dar nu este permisa extensia pdf (de ce? Este safe!).

Reiau link-ul:
http://www.radioamator.eu/intalniri-evenimente-concursuri-anunturi-importante/testevaluare-wr-g33ddc-%27excalibur-pro%27-sdr/?action=dlattach;attach=5801

In acest weekend vom posta si inregistrari efectuate in benzile superioare si in zonele de CW si digitale.

Fisierele sunt cam mari dar in urma recentului upgrade la echipamentele internet de la club, viteza este destul de mare.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AVO
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:52 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde YO3AVO » Mie Feb 09, 2011 9:18 am

Fisierele *.ddc sînt disponibile la adresa http://storage.yo3ksr.ro/sdr/.

73,
YO3AVO
Radu Ionescu

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo4hgx » Lun Mai 02, 2011 3:24 am

Am tot urmarit postarea inregistrarilor promise, in special CW... insa acestea n'au mai venit.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori